Џефри Раш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џефри Раш
Џефри Раш на премиерата на Пиратите од Карибите: На крајот на светот со мајмунчето „Џек“
Роден(а)Џефри Рој Раш
Geoffrey Roy Rush
СопружникЏејн Менелаус

Џефри Рој Раш (Австралија, 6 јули 1951) (англ.: Geoffrey Roy Rush) е австралиски глумец и прв човек роден во Австралија да добие оскар за глумење.

Животопис[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Раш е роден во Тувумба, Квинсленд, Австралија, син на Мерл и Рој Баден Раш, еден книговодител за Австралиското воено воздухопловство.[1][2] Неговите родители се разведија откога имал пет години. Тој следователно живеел со мајкаму и нејзините родители во предградските населби.[3]

Театарска кариера[уреди | уреди извор]

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Раш моментално живее во Камбервел, една населба во Мелбурн, Викторија.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. http://www.filmreference.com/film/79/Geoffrey-Rush.html
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-10-30. Посетено на 2007-12-11.
  3. „Џефри Раш биоградија“. Архивирано од изворникот на 2007-10-16. Посетено на 2007-12-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]