Роберт Дувал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Роберт Селден Дувал е американски глумец и режисер, роден на 5 јануари 1931 година во Сан Диего, Калифорнија, САД.[1]

Роберт Дувал

Животопис[уреди | уреди извор]

Дувал е роден во Сан Диего, татко му е Вилијам Хауард Дувал (пензиониран американски адмирал) и мајка која беше аматерска глумица. Тој израснал во воено семејство кое живеело некое време во Анаполис (Мериленд), во близина на американската поморска академија. Служел во Армијата на САД (официјален број 52 346 646), од 19 август 1953 до 20 август 1954; му беше доделен медалот за национална одбрана.

Студирал глума во театарската школа во Њујорк во Санфорд Мисер. Во тоа време, тој работел како поштарски службеник во Менхетен, но ја напуштил работата по шест месеци.

Својата дебитантска улога ја направил во филмот како Бу Рели во филмот Kill the Bird Blast во 1962 година. Подоцна се појавија следниве филмови: Човек наречен Храброст (1969), МАШ (1970), Кум (1972), Кум 2 (1974), Апокалипса денес (1979), Нежна милост (1983) и многу други. Иако неколкупати беше номиниран за Оскарите, тој го освои само еднаш - во 1983 година, за главната улога во филмот "Нежна милост".

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Бракови[уреди | уреди извор]

 • Барбара Бенјамин (1964-1975)
 • Гејл Јангс (1982-1986)
 • Шерон Брофи (1991-1996)
 • Луцијана Педраза (2005-денес)

Интересно[уреди | уреди извор]

 • Од својата сегашна сопруга, Лусијана Педраза е на возраст од 40 години.
 • Тој е одличен пријател со глумците Дастин Хофман и Џин Хакман со кои студирал глума.
 • Потомството е на мајчината страна на генералот Роберт Е. Лија, кого го играше во филмот Богови и генерали во 2003 година.

Награди[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

 • Номиниран за Оскар како најдобар главен глумец во филмот "Нежна милост", 1983 година.
 • Победник на Златен глобус како најдобар главен глумец во филмот "Нежна милост", 1984 година.
 • Добитник на Златен глобус како најдобар главен глумец во мини-серијата Осамен гулаб, 1990 година.
 • Победник на Златен глобус како најдобар главен глумец во мини-серијата Сталин, 1993 година.
 • Златен глобус како најдобар глумец во филмот Апокалипса денес, 1980 година.
 • Тој го освои БАФТА како најдобар предводник во филмот Апокалипса денес, 1979 година.
 • Победник на Холивудската патека на славните, 18 ноември 2003 година.

Номинации[уреди | уреди извор]

 • Номиниран за Оскар за најдобар глумец во Кум, 1972 година.
 • Номиниран за Оскар за најдобар глумец во филмот Апокалипса денес, 1979 година.
 • Номиниран за Оскар како најдобар поддржувач во Граѓанската парница, 1998 година.
 • Номиниран за Оскар како најдобар главен глумец во филмот Големи Сантини, 1980.
 • Номиниран за Оскарите како најдобар главен глумец во филмот Апостол, 1997 година.

Познати глумци со кои соработувал[уреди | уреди извор]

 • Дензел Вошингтон (Џон Кју)
 • Арнолд Шварценегер (Шестиот ден)
 • Анџелина Џоли (Недостасува за 60 секунди)
 • Николас Кејџ (Недостасува за 60 секунди)
 • Морган Фриман (Длабок удар)
 • Џон Траволта (Феномен, Граѓанска парница)
 • Џин Хакман (Џеронимо: Американска легенда)
 • Мет Дејмон (Џеронимо: Американска легенда)
 • Том Круз (Денови на громот)
 • Никол Кидман (Денови на громот)
 • Марлон Брандо (Апокалипса денес, Кум)
 • Ал Пачино (Кум, Кум 2)
 • Џејмс Кан (Кум)
 • Бред Пит (Кукавичкото убиство на Џеси Џејмс од Роберт Форд)
 • Кевин Костнер (Без покритие)
 • Деми Мур (Црвено Писмо)
 • Харисон Форд (Апокалипса денес)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Jerome, Jim (14 April 2003). „Dance Fever“. People (magazine). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 16 June 2015. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)