Хоакин Финикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоакин Финикс
Joaquin Phoenix in 2018.jpg
Финикс во 2018 г.
Роден(а)Хоакин Рафаел Ботом
28 октомври 1974 (1974-10-28) (48 г.)
Сан Хуан, Порторико
Занимањеглумец, продуцент
Активен1982-денес

Хоакин Финикс е американски глумец и продуцент.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]