Џеф Бриџис

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џеф Бриџис (англиски: Jeff Bridges) - американски филмски глумец.

Џеф Бриџис на Берлинскиот филмски фестивал, 2011.

Животопис[уреди | уреди извор]

Џ. Бриџис во Сан Диего, Калифорнија, 2010 г.

Џеф Бриџис потекнува од глумечко семејство, а првата глума ја имал во серијата „Морски лов“ во која играл заедно со татко му Лојд Бриџис и брат му Бо. Во 1977 година се оженил со Сузан Гестон со која има три ќерки. Тој бил познат и како борец за заштита на шумите во Амазонија, а бил активен и во кампањата „Ниедно гладно дете“ („No kid hungry“), насочена против детскиот глад во САД.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Џ. Бриџис со Џулиен Мур, 2011 г.

За улогата во филмот „Лудо срце“ Бриџис ја освоил наградата „Оскар“.[1]

Џ. Бриџис на „Independent Spirit Awards“, 2010 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Наташа Спирова-Серафимова, „Пачино Ужива со 40 години помлада девојка, Бриџис му се посвети на будизмот“, Антена, број 887, 26.6.2015, стр. 10-11.