Метју Меконахи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Метју Меконахи
Метју Меконахи во 2014
Роден(а) Метју Дејвид Меконахи
ноември 4 1969 (1969-11-04) (49 г.)
Јувалди (Тексас), Тексас, САД
Алма матер Тексашки универзитет
Занимање Актер
Сопружник Камила Алвес
(2012-до денес)
Деца 3

Метју Дејвид Меконахи (англиски: Matthew McConaughey, /məˈkɒnəh/;[1] роден 4 ноември, 1969) — американски актер. Тој за првпат бил забележан во неговата прва главна улога во комедијата Зашеметен и збунет (1993), како и во хоророт Тексашки масакар со моторна пила: Следната генерација (1994), трилерот Време за убиство (1996), историската драма на Стивен Спилберг Амистад (1997), научно фантастичната драма Контакт (1997), комедијата ЕДтв (1999) и воениот филм У-571 (2000).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „NLS/BPH: Other Writings, Say How? Key to Pronunciation“. Loc.gov. 7 јануари 2013. http://www.loc.gov/nls/other/sayhow.html#m. посет. 7 март 2014 г. 

External links[уреди | уреди извор]