Прејди на содржината

Пол Лукас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пол Лукас (роден Пал Лукач , 26 мај 1894 година   - 15 август 1971) бил унгарски глумец. Тој ја освоил наградата Оскар за најдобар глумец за неговата улога во филмот Стража на Рајна (1943), повторувајќи ја улогата што ја создаде на сцената во Бродвеј.

Животопис[уреди | уреди извор]

Лукас е роден Пал Лукач во Будимпешта во еврејско семејств,[1][2] син на Адолф Мункаци и Марија Шнекендорф. Подоцна тој бил усвоен од страна на Марија и Јанос Лукач, извршен директор за рекламирање.[3][4]

Лукас дебитирал во Будимпешта во 1916 година и неговото деби во 1917 година. Отпрвин играл елегантни мазни жени, но повеќе станувал тиквест како негативец. Имал успешна сценска и филмска кариера во Унгарија, Германија и Австрија, каде што работел со Макс Реинхарт. Тој пристигнал во Холивуд во 1927 година и станал натурализиран државјанин на САД во 1937 година.

Пол Лукас глуми како Курт Милер во оригиналната продукција на Бродвеј на Watch on the Rhine на Лилиан Хелман (1941)

Тој бил ангажиран во 1930 година, се појавил во филмови како мелодрама Рокабај, скок на криминална пргавост,  филм на Алфред Хичкок, комедијата Дами во љубовта, и драмата Додсворт. Тој ги следел Вилијам Пауел и Василиј Ратбон, прикажувајќи го серијата детектив Фило Венс , космополитен Њујоркер, еднаш во случајот "Убиство за казино" (1935).

Неговиот главен филмски успех бил во Стража на Рајна (1943), каде што играл човек кој работел против нацистите , улога што потекнувала од премиерата на Бродвеј на истоимената претстава во 1941 година.[5] Неговиот портрет на Курт Милер, германски емигрант со американска сопруга, игран од Бет Дејвис , бил универзално поздравен од критичарите. Брукс Аткинсон од "Њујорк тајмс " пишува: "Како непријател на фашизмот, лукав, љубовен, снаодлив одлучност на Лукас станува херојска благодарение на неговата искреност и неговите супериорни способности како глумец".[6] Тој ја освоил наградата Оскар за најдобар глумец за улогата. Тој исто така ја добил наградата за филмски критичари во Њујорк за неговата изведба.

Во 1943 година, тој го глумел истоимениот лик во една епизода на радио програмата Суспенс.[7] , како и ликот на слепиот композитор во епизодата "Свет на темнината".[8] На 2 април 1944 година, тој глумел во "Упорното срце" со Сребрениот театар.[9]

Модерните гледачи, исто така, се сеќавалр на Лукас за неговата улога како професор Аронакс во филмската верзија на Волт Дизни на 20.000 лиги под морињата на Џулс Верн (1954). Дотогаш,[10] тој, на возраст од 60 години, страдал од проблеми со меморијата за време на производството, што очигледно го навело да се налути со екипажот. Дури и пријателот Питер Лорен не бил имун на злоупотребата.

Во 1940-тите, Лукас бил член на Унијата за филм за зачувување на американските идеали , конзервативна група за лобирање, која се спротивставила на можното комунистичко влијание во Холивуд .

Филмската кариера на Лукас во 1960-тите го освоила со шест филма, меѓу кои и Забавата во Акапулко со Елвис Присли во 1963 година и Лорд Џим со Питер О'Тул во 1965 година. Неговиот последен филм, Предизвик, бил снимен во 1970 година.

Кон крајот на неговата кариера се преселил од Холивуд до сцената на телевизија.

Лукас починал на 15 август 1971 година во Тангер, Мароко [11] наводно, барајќи место за пензионирање. Тој е погребан во Шпанија.

Признавање[уреди | уреди извор]

Лукас бил почестен со ѕвезда на Холивудската улица на славните на булеварот Холивуд во 6821 на 8 февруари 1960 година.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Brode, D. (2009). Multiculturalism and the Mouse: Race and Sex in Disney Entertainment. University of Texas Press. стр. 103. ISBN 9780292783300. Посетено на 3 February 2017.
 2. Central Conference of American Rabbis (1988). Journal of Reform Judaism. 35. Central Conference of American Rabbis. ISSN 0149-712X. Посетено на 3 February 2017.
 3. H.W. Wilson Company (1942). Current Biography Yearbook. H. W. Wilson Company. ISSN 0084-9499. Посетено на 3 February 2017.
 4. „Marriage entry, Budapest 7th district, 26 March 1918“. familysearch.org. Посетено на 3 February 2017.
 5. Предлошка:IBDB title
 6. Bower, Ronald; Unterburger, Amy L. ed. International Dictionary of Films and Filmmakers: Actors and Actresses, St. James Press (1997) p. 740
 7. „Internet Archive“.
 8. Blackstone Audio 'Suspense' Vol.2 issued 2015
 9. „Sunday Highlights“. The Nebraska State Journal. April 2, 1944. стр. 28. Посетено на 31 March 2015 – преку Newspapers.com. отворен пристап — бесплатно за читање
 10. According to the featurette "The Making of 20,000 Leagues Under the Sea" on disc 2 of the Special Edition DVD release.
 11. Obituary Variety, August 18, 1971, page 55.
 12. „Paul Lukas“. Посетено на 3 October 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Пол Лукас — Internet Broadway Database (англиски) интернет-базата на податоци на бродвеј
 • Пол Лукас на Find a Grave (англиски)