Џон Војт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Војт
Роден(а)Џон Војт
29 декември 1938 (1938-12-29) (84 г.)
Лансинг, САД
Занимањеглумец, режисер
Активен период1963–сè уште
Страница
jonvoight.com

Џон Војт (англиски: Jon Voight) — американски филмски глумец, режисер и сценарист, кој е роден на 29 декември 1938 година во Лансинг. Познат е како мајстор по аикидо.