Џек Николсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џек Николсон
JackNicholsonMar10.jpg
Џек Николсон во март 2010.
Роден(а)Џон Џозеф Николсон
Занимањеглумец, режисер, продуцент
Активен1958–денес
СопружникСандра Најт (1962–1968); 1 дете
Nicholson (1976)

Џон Џозеф Николсон (англиски: John Joseph Nicholson, 22 април 1937, Њујорк, САД[1][2][3]) или попознат како Џек Николсон (Jack Nicholson) е американски филмски глумец, режисер, сценарист и продуцент.

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Во почетокот, Николсон играл во нискобуџетни, главно хорор, филмови. Од анонимноста излегол во 1969 година, со улогата на адвокат во филмот Еаsy Rider. Набрзо се наметнал во низа значајни улоги на типичен антагонист и невротична, бунтовна, неприлагодена и анти-социјална личност.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

 • Награден e со Оскар како најдобар главен глумец во филмот One flew over the cuckoo's nest, 1975. годинa.
 • Награден e со Оскар како најдобар главен глумец во филмот Аs good as it gets, 1997. годинa.
 • Награден e со Оскар како најдобар спореден глумец во филмот Terms of Endearment, 1983. годинa.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија драма, како најдобар главен глумец во филмот China Town, 1975. годинa.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија драма, како најдобар главен глумец во филмот One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1976. годинa.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија драма, како најдобар главен глумец во филмот About Schmidt, 2003. годинa.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија мјузикл/комедија, како најдобар главен глумец во филмот Prizzi's Honor, 1986. годинa.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија мјузикл или комедија, како најдобар главен глумец во филмот As Good as It Gets, 1986. годинa.
 • Награден e со Златен глобус како најдобар спореден глумец во филмот Terms of Endearment, 1984. годинa.
 • Награден e со БАФТА награда, како најдобар главен глумец во филмот One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1976. годинa.
 • Награден e со БАФТА награда, како најдобар главен глумец во филмот China Town, 1974. годинa.
 • Награден e со БАФТА награда, како најдобар главен глумец во филмот The Last Detail, 1974. годинa.
 • Награден e со БАФТА награда, како најдобар спореден глумец во филмот Reds, 1982. годинa.

Номинации[уреди | уреди извор]

 • Номиниран е за Оскар како најдобар спореден глумец во филмот Easy Rider, 1969. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот Five Easy Pieces, 1970. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот The Last Detail, 1973. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот China Town, 1974. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар спореден глумец во филмот Reds , 1981. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот Prizzi's Honor, 1985. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот Ironweed, 1987. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар спореден глумец во филмот А few good men, 1992. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот About Schmidt, 2002. година.

Познати глумеци со кои сороботувал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Jack Nicholson“. Familysearch.org.
 2. „Jack Nicholson Biography Film Actor (1937–)“. Biography.com. Посетено на August 7, 2015.
 3. Davies, Hunter (February 23, 1993). „INTERVIEW / Great film, Jack, now let's talk about you: Jack Nicholson“. The Independent. London.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]