Бетмен (филм од 1989)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Бетмен“
РежисерТим Бартон
ПродуцентПитер Губер
Џон Питерс
Michael Uslan
Benjamin Melniker
СценаристBatman Created by:
Бил Фингер (Uncredited)
Боб Кејн
Screenplay:
Сем Хем (also story)
Warren Skaaren
Џонатан Гемс (Uncredited)
Charles McKeown (Uncredited)
Главни улогиМајкл Китон
Џек Николсон
Ким Бејсингер
Robert Wuhl
МузикаScore:
Дени Елфман
Original Songs:
Prince
КинематографијаRoger Pratt
МонтажаRay Lovejoy
ДистрибутерWarner Bros. Pictures
Премиера23 јуни 1989
Времетраење126 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$48,000,000
Бруто заработка$411.35 милиони
СледенБетмен се враќа

Бетмен (англиски: Batman) е филм од 1989 година за фиктивниот јунак „Бетмен“ од DC стриповите. Тим Бартон е режисер на филмот, во кој главните улоги ги толкуваат: Мајкл Китон како Бетмен, Џек Николсон, Ким Бесинџер и Роберт Вул. Филмот е прв од филмскиот серијал на Бетмен на Warner Brothers и ја раскажува сторијата за романсата помеѓу Брус Вејн (го игра Китон) и Вики Вејл (ја игра Бејсингер). Исто така, во филмот се прикажува борбата на Бетмен против злосторникот познат како „Џокер“ (го игра Николсон).