Деми Мур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деми Мур
Деми Мур во 2010 година
Роден(а)Деми Мур
11 ноември 1962
Ново Мексико, САД
Занимањеглумица
Активен1981–денес
СопружникФреди Мур (1980–1985)
Брус Вилис (1987–2000)
Ештон Качер (2005–2013)

Деми Мур (англиски: Demi Moore) ― американска глумица. Својата популарност ја стекнала со учество во филмовите: Дух, Непристојна понуда и Стриптиз. Таа била омажена за глумецот Брус Вилис, со кој имаат три ќерки. Во 2005 година, по разводот со Вилис, се омажила со шеснаесет години помладиот глумец Ештон Качер.