Деми Мур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Деми Мур
Demi Moore 2010 Time 100 Shankbone.jpg
Деми Мур во 2010 година
Роден(а) 11 ноември 1962
Ново Мексико, САД
Занимање Актерка
Партнер(ка/ки/и) Фреди Мур (1980–1985)
Брус Вилис (1987–2000)
Ештон Качер (2005–2013)

Деми Мур (англиски: Demi Moore) е американска актерка. Својата популарност ја стекнала со учество во филмовите: Дух, Непристојна понуда и Стриптиз. Таа била омажена за актерот Брус Вилис, со кој имаат три ќерки. Во 2005 година, по разводот со Вилис, се омажила со шеснаесет години помладиот актер Ештон Качер.