Николас Кејџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Николас Кејџ
Роден(а) Николас Ким Копола
Лонг Бич, САД
Занимање филмски глумец, продуцент
Сопружник Патрисија Аркет
(1995–2001)
Лиса Мари Пресли
(2002–2004)
Алис Ким
(2004–денес)
Деца (2) Вестон Копола Кејџ
Родители Август Копола

Николас Кејџ (англиски: Nicolas Cage) (родено име Николас Ким Копола, роден на 7 јануари, 1964) е американски актер. Има работено и како режисер и продуцент. Два пати е номиниран за Оскар за најдобра машка улога, а еднаш ја добил наградата.[1] Има толкувано преку 60 филмски улоги, а најпознати му се тие од филмовите:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]