Лет над кукавичјото гнездо

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Лет над кукавичевото гнездо“
Филмски постер
РежисерМилош Форман
ПродуцентМајкл Даглас
Сал Заенц
Сценарист
Лоренс Хобен
Бо Голдман
според романот на Кен Кисеј
Главни улогиЏек Николсон
Лујза Флечер
Вилијам Редфилд
Дени Девито
Кристофер Лојд
МузикаЏек Ниче
КинематографијаХаскел Векслер
ДистрибутерUnited Artists (кино)
Warner Home Video (домашно издание)
Премиера19 ноември, 1975
Времетраење133 мин.
ЗемјаСАД САД
ЈазикEnglish
Буџет$4.400.000
Бруто заработка$112.000.000

Лет над кукавичевото гнездо е американски филм од 1975 режиран од Милош Форман. Филмот е адаптација на истоимениот роман од 1962 од Кен Кисеј. Ова е првиот филм што ги освоил сите пет главни категории на наградата „Оскар“ (најдобар филм, глумец во главна улога, глумица во главна улога, режија и сценарио) по успехот на Се случи една ноќ во 1934, а таквиот успех бил повторен дури во 1991 година, од страна на филмот Кога ќе стивнат јагнињата.

Претходно постоела драмска верзија на Лет над кукавичевото гнездо според книгата, во 1963, но филмот не го користи сценариото на сценската верзија.

Филмот е сниман во Државната болница во Салем, Орегон, каде што оригинално е поставено дејството опишано во романот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>