Форест Гамп

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Форест Гамп“
Форест Гамп - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерРоберт Зимекис
ПродуцентВенди Финермен
Стив Тиш
РаскажувачТом Хенкс
Главни улогиТом Хенкс
Робин Рајт
Гери Синис
Мајкелти Вилијамсон
Сали Филд
МузикаАлан Силвестри
КинематографијаДон Бурџис
МонтажаАртур Шмид
Дистрибутер„Paramount Pictures“
Премиера6 јули 1994
Времетраење141 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$55 милиони[1]
Бруто заработка$677.387.716[1]

Форест Гамп (англиски: Forrest Gump) — американски комедија/драма филм од 1994, заснован на истоимениот роман од Винстон Грум. Филмот бил режиран од Роберт Зимекис, а главните улоги ги толкуваат Том Хенкс, Робин Рајт, Гери Синис и Сали Филд. Помеѓу петте оскари, „Форест Гамп“, добил оскар и за најдобар филм и најдобар режисер.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Форест Гамп (1994)“. „Box Office Mojo“. Посетено на 1 јули 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}