Американец во Париз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Американец во Париз“
Американец во Париз - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Винсент Минели
Продуцент Артур Фрид
Сценарист Алан Џеј Лернер
Настапуваат Џин Кели
Лесли Керон
Оскар Ливант
Џорџис Гаетреј
Нина Фоч
Музика Џорџ Гершвин (музика)
Ира Гершвин (текст)
Сол Чаплин
(без заслуга)
Кинематографија Алфред Гилкс
Џон Алтон (балет)
Монтажа Адриен Фазан
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиераноември 11 1951 (1951-11-11)
Времетраење 113 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $2,723,903
Бруто заработка $4,500,000[1]
$8,005,000 (ренти низ цел свет)

Американец во Париз е американски музички филм на „MGM“ од 1951, инспириран од истоимената оркестарска композиција на Џорџ Гершвин. Во улогите играат Џин Кели, Лесли Керон, Оскар Ливант, Џорџис Гаетреј и Нина Фоч, а филмот бил сниман во Париз. Исто така, филмот е режиран од Винсент Минели според кратко сценариот на Алан Џеј Лернер.

Приказната на филмот е прошарана низ голем број танцови кореографирани од Џин Кели. Меѓу песните се вклучени и „I Got Rhythm“, „I'll Build A Stairway to Paradise“, „'S Wonderful“ и „Our Love is Here to Stay“. Расплетот на филмот ја вклучува 16 минутната композиција „The American in Paris“. Само балетот ја чинел продуцентската куќа повеќе од 500.000 американски долари.


Наводи[уреди | уреди извор]