Американец во Париз

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Американец во Париз“
Филмскиот плакат
РежисерВинсент Минели
ПродуцентАртур Фрид
СценаристАлан Џеј Лернер
Главни улогиЏин Кели
Лесли Керон
Оскар Ливант
Џорџис Гаетреј
Нина Фоч
МузикаЏорџ Гершвин (музика)
Ира Гершвин (текст)
Сол Чаплин
(без заслуга)
КинематографијаАлфред Гилкс
Џон Алтон (балет)
МонтажаАдриен Фазан
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиераноември 11 1951 (1951-11-11)
Времетраење113 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$2,723,903
Бруто заработка$4,500,000[1]
$8,005,000 (ренти низ цел свет)

Американец во Париз е американски музички филм на „MGM“ од 1951, инспириран од истоимената оркестарска композиција на Џорџ Гершвин. Во улогите играат Џин Кели, Лесли Керон, Оскар Ливант, Џорџис Гаетреј и Нина Фоч, а филмот бил сниман во Париз. Исто така, филмот е режиран од Винсент Минели според кратко сценариот на Алан Џеј Лернер.

Приказната на филмот е прошарана низ голем број танцови кореографирани од Џин Кели. Меѓу песните се вклучени и „I Got Rhythm“, „I'll Build A Stairway to Paradise“, „'S Wonderful“ и „Our Love is Here to Stay“. Расплетот на филмот ја вклучува 16 минутната композиција „The American in Paris“. Само балетот ја чинел продуцентската куќа повеќе од 500.000 американски долари.


Наводи[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>