Винсент Минели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винсент Минели
Роден(а)Лестер Ентони Минели
февруари 28, 1903(1903-02-28)
Чикаго, Илиноис
Починал(а)јули 25, 1986(1986-07-25) (возр. 83)
Беверли Хилс, Калифорнија
СопружникЏуди Гарланд
(м.1945-1951; разведен)
Џорџете Магнани
(м.1954-1958; разведен)
Даница Радосавлјевич
(м.1962-1971; разведен)
Ли Андерсон
(м.1980-1986; починал)
Фотографија од Винсент Минели

Винсент Минели (англиски: Vincente Minnelli) (роден 28 февруари 1903 - починал 25 јули 1986) бил познат холивудски режисер и театарски режисер, кој критичарите често го нарекувале таткото на модерниот мјузикл.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден како Лестер Ентони Минели во Чикаго, Илиноис, САД, Минели било најмало преживеано дете на Мине Мари Лалует Ле Бо и Винсент Чарлс Минели. Неговиот татко бил музички диригент во Шаторскиот Театар на Браќата Минели. Мајка му била од Чикаго, но со француско-канадско потекло, додека пак неговите дедовци биле со сицилијанско и шкотско потеколо.