Лоренс од Арабија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Лоренс од Арабија“
Лоренс од Арабија - Плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Дејвид Лин
Продуцент Сем Спигел
Настапуваат Питер Отули
Алек Гајнес
Ентони Квин
Џек Хокинс
Омар Шариф
Музика Морис Џери
Кинематографија Фреди Јанг
Монтажа Ени В. Коутс
Студио Horizon Pictures
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиера 10 декември 1962 (1962-12-10)
Времетраење 216 минути
Држава

 Обединето Кралство

Flag of the United States.svg САД
Јазик Англиски
Буџет $15 милиони
Бруто заработка $70 милиони

Лоренс од Арабија е британски биографски филм од 1962 заснован на животот на Т. И. Лоренс. Филмот бил режиран од Дејвид Лин и продуциран од Сем Спигел со неговата продуцентска куќа, „Horizon Pictures“, а сценариото било напишано од Роберт Болт и Мајкл Вилсон. Главната, насловната, улога во филмот ја толкува Питер Отоли.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: