Ентони Квин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Квин околу 1955 година

Антонио Родолфо Оаксака Квин (21 април 1915 - 3 јуни 2001), попознат како Ентони Квин, бил мексикански-американски глумец, сликар и писател. Тој глумел во многу критички признати и комерцијално успешни филмови, меѓу кои и Ла Страда, Пиштолите на Навароне, Оружјето за Сан Себастијан, Лоренс од Арабија, Чевлите на рибарот, Пораката, Лавот од пустината, Последниот акционен херој и Прошетка во облаците. Освоил оскар за најдобар глумец двапати двапати: за Вива Сапата! во 1952 година и Страста за живот во 1956 година.Првата сопруга на Квин била посвоена ќерка на Сесил Б. Демил, глумицата Кетрин Демил, тие се венчале во 1937 година. Двојката имала пет деца: Кристофер (1939-1941), Кристина (1 декември 1941), Каталина (21 ноември 1942), Данкан (4 август 1945) и Валентина (роден декември 26, 1952). Нивното прво дете, Кристофер, на возраст од две години се удавил во езеро. Во 1965 година, Квин и Демил биле разведени поради неговата врска со италијанскиот костимограф Јоланда Адолори со кого се оженил во 1966 година Тие имаа три деца: Франческо Куин (22 март 1963 - 5 август 2011), Дани (роден на 16 април 1964) и Лоренцо Куин (роден на 7 мај 1966).

Во 1970-те, за време на неговиот брак со Адолори, Квин имаше и две деца со продуцент во Лос Анџелес Фридел Данбар: Шон Куин (роден на 7 февруари 1973), агент за недвижнини во Њу Џерси, и Александар Ентони Куин (роден декември 30, 1976).

Во 1990-те Квин имал две деца со неговата секретарка, Кетрин Бенвин ќерката Антонија Патриција Роуз Квин (родена на 23 јули 1993 година) и синот Рајан Николас Квин (роден на 5 јули 1996 година). Неговиот брак со Адолори конечно завршил со развод во август 1997 година. Потоа се оженил со Бенвин во декември 1997 година. Куин и Бенвин останале во брак сè до својата смрт, во јуни 2001 година.