Мои песни, мои сништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Мои песни, мои сништа“
Мои песни, мои сонови - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Роберт Вајс
Продуцент Роберт Вајс
Сценарист Хауард Линдзи
Расел Круз (либрето)
Марија Вон Трам (автобиографија)
Ернест Леман
Настапуваат Џули Ендрус
Кристофер Пламер
Еленор Паркер
Ричард Хајдин
Музика Ричард Роџерс (музика/текст)
Кинематографија Тед Д. Мекорд
Монтажа Вилијам Рејнолдс
Дистрибутер20th Century Fox
Премиера 2 март, 1965 (САД)
29 март, 1965 (ОК)
Времетраење 174 минути
Држава  САД
Австрија
Јазик Англиски
Буџет $8,2 милиони[1]
Бруто заработка $286.214.286[1]

Мои песни, мои сништа (англиски: The Sound of Music) е американски музички филм од 1965, режиран од Роберт Вајс, во кој глумат Џули Ендрус и Кристофер Пламер.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Мои песни, мои сништа“. „The Numbers“. „Nash Information Services“. http://www.the-numbers.com/movies/1965/0SOMU.php. посет. 26 април, 2011 г. 


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: