Најголемата претстава во светот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Најголемата претстава во светот“
Филмскиот плакат
РежисерСесил Б. Демил
ПродуцентСесил Б. Демил
СценаристФрефрик М. Френк
Теодор Сент Џон
Френк Кавет
Бери Линдон
РаскажувачСесил Б. Демил
Главни улогиБети Хјустон
Корнел Вајлди
Чарлтон Хистон
Џејмс Стјуарт
Дороти Ламур
Глорија Грахан
МузикаВиткор Јанг
КинематографијаЏорџ Барнс
МонтажаЕн Бученс
Дистрибутер„Paramount Pictures“
Премиерајануари 10 1952 (1952-01-10)
Времетраење152 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Бруто заработка$12 милиони (САД)[1]

Најголемата претстава во светот е американски драма филм од 1952 во кој глумат Бети Хјустон, Корнел Вајлди и Чарлтон Хистон. Филмот е продуциран и режиран од Сесил Б. де Мил и добил Оскар за најдобар филм.

Глорија Греам во трејлерот на филмот


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кристон, Лоренс. „Најголемата претстава во светот“. Variety. Посетено на 11 мај 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>