Прејди на содржината

Жижи (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Жижи“
Филмскиот плакат
РежисерВинсент Минели
ПродуцентАртур Фрид
Главни улогиЛесли Керон
Луис Џордан
Морис Шевалиер
Хермион Џинголд
МузикаФредерик Лови
КинематографијаЏозеф Рутенберг
МонтажаАдријан Фазан
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиера15 мај, 1958
Времетраење119 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$3.3 милиони
Бруто заработка$13,000,000

Жижиамерикански музички филм од 1958, режиран од Винсент Минели. Сценариото било напишано од Алан Џеј Лернер и се заснова на истоимениот роман на Колет, издаден во 1944. Во филмот се вклучени песни со текст напишан од Лернер, а музиката од Фредерик Лови, аранжирано од Андре Привин.


Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>