Прејди на содржината

Шиндлеровата листа

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Шиндлеровата листа“
РежисерСтивен Спилберг
ПродуцентСтивен Спилберг
Кетлин Кенеди
Бранко Лустиг
Џералд Р. Молен]
Ирвин Гловин
Роберт Рејмонд
СценаристСтивен Цајлиан
Томас Кенели
(роман)
Главни улогиЛиам Нисон
Бен Кингсли
Ралф Финс
Каролин Гудал
Ембет Давидовиц
МузикаЏон Вилијамс
КинематографијаЈанус Камински
МонтажаМајкл Кан
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера15 декември, 1993 (САД)
25 декември 1993 (Канада)
10 февруари 1994 (Австралија)
18 февруари 1994 (ВБ)
Времетраење195 мин.[1]
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$25.000.000
Бруто заработка$322.2 милиони[2]

Шиндлеровата листа биографски филм од 1993 година, режиран од Стивен Спилберг по сценариото на Стивен Цајлиан, кој ја раскажува приказната за Оскар Шиндлер, германски стопанственик кој спасил повеќе од илјада полски Евреи за време на Холокаустот. Заснован е на романот Шиндлеровата арка од Томас Кенели, а улогите ги толкуваат Лиам Нисон како Шиндлер, Ралф Финс како офицерот Амон Гот и Бен Кингсли во улогата на шиндлеровиот сметководител, Ицак Штерн. Филмот е воедно и успех во бокс-офисот и добитник на седум Оскари, вклучувајќи ги оние за најдобар филм, режија и музичка композиција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Schindler's List“. British Board of Film Classification. Архивирано од изворникот October 15, 2017. Посетено на October 14, 2017.
  2. „Schindler's List (1993)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот April 16, 2021. Посетено на April 16, 2021.


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>