Паркот Јура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Паркот Јура“
Jurassic Park poster.jpg
Режисер Стивен Спилберг
Продуцент Кетлин Кенеди
Џералд Р. Молен
Сценарист Сценарио
Дејвид Коеп
Малија Скоч Мармо
Мајкл Криктон
Роман:
Мајкл Криктон
Настапуваат Сем Нил
Лора Дерн
Џеф Голдблум
Ричард Атенборо
Џозеф Мазело
Аријана Ричардс
Мартин Фереро
Боб Пек
Семјуел Л. Џексон
Вејн Најт
Б.Д. Вонг
Музика Џон Вилијамс
Кинематографија Дин Канди
Монтажа Мајкл Кан
Дистрибутер Universal Studios
Премиера 11 јуни, 1993
Времетраење 127 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $95,000,000[1]
Бруто заработка $914,691,118
Следен Изгубениот свет: Паркот Јура

Паркот Јура (англиски: Jurassic Park) е научно-фантастичен филм од 1993 година, во режија на Стивен Спилберг, базиран на истоимениот роман на Мајкл Криктон. Како главна тема на филмот е фиктивниот остров Исла Нублар, каде научниците создале забавен парк со клонирани диносауруси. Џон Хамонд (Ричард Атенборо) поканува група научници да го посетат паркот. Поради саботажа, диносаурусите ќе се ослободат, па техничарите и посетителите се обидуваат да избегаат од островот.

Паркот Јура доби многу позитивни критики, кои ги фалеа специјалните ефекти, но за другите аспекти велеа дека филмот е медиокритет. За време на премиерата, филмот заработи 914 милиони долари и со тоа стана најуспешниот филм за таа година, а моментално се наоѓа на десетото место на најпосетувани филмови. Паркот Јура беше првиот филм во оваа франшиза, а по него беа направени Изгубениот свет: Паркот Јура во 1997 и Паркот Јура 3 во 2001.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Joseph McBride (1997). Steven Spielberg. Faber and Faber, 416–9. ISBN 0-571-19177-0