Дејвид Коеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејвид Коеп

Дејвид Коп (David Koepp, роден на 9 јуни 1963) е американски сценарист и режисер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Како писател, Коеп има работено на таквите холивудски блокбастер филмови како Јура Парк, Невозможна мисија, и Spider-Man. По без податоци за усната допишат на сценариото за мажи во црно по негово барање, тој беше побарано да пишуваат сценариото за мажи во црно II, но тој ја одбил понудата. Koepp имаше камео како "несреќен Bastard" во Изгубениот свет: Паркот Јура, во кој тој работел како директор на втора екипа. Неговата работа како режисер не беше сосема сеедно Box Office успех; филмови се вклучуваат Secret Window, ДЕБАТА на Echoes, и активирањето ефект. Koepp, наводно, бил платен 4.000.000 $ за неговата Panic Room сценарио. Тој, исто така создаде 2002 телевизиска серија Hack улоги David Morse. Тој неодамна го напишал сценариото за Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп и е ко-режија и сценарио 2008's Ghost Town улоги Ricky Gervais и Greg Kinnear.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Koepp е роден во Pewaukee, Висконсин, семејство терапевт мајка и татко кои се во сопственост на билборд компанија. Додека присуствувал Кернел методи во Велс, Висконсин, тој работел вечери и викендите во "Мекдоналдс" ресторан во Delafield. Тој доби својата диплома во филм од Лос Анџелес. Тој има 3 деца, и сопруга Мелиса.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Сценарист[уреди | уреди извор]

 • Стан Zero "(1988)
 • Лошо влијание (1990)
 • Јас сум во мир (1990)
 • Toy Soldiers (1991)
 • Death Becomes Her (1992)
 • Jurassic Park (адаптирана) (1993)
 • Carlito's Way (1993)
 • Хартијата (1994)
 • Сенката (1994)
 • Сомнителни (1994)
 • Мисија: Невозможно (1996)
 • The Trigger Effect (1996)
 • Мажи во црно (податоци за усната) (1997)
 • Изгубениот свет: Паркот Јура (адаптирана) (1997)
 • Змија Eyes (1998)
 • Stir of Echoes (1999)
 • Panic Room (2002)
 • Spider-Man (2002)
 • Secret Window (2004)
 • Zathura (2005)
 • Војна на световите "(2005)
 • Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп (2008)
 • Град на духови (со Џон Kamps) (2008)
 • Гревовите на тркалезна маса (2008)
 • Ангели и Демони (2009)
 • За преземање на Pelham 1 2 3 (2009)

Режисер[уреди | уреди извор]

 • Сомнителни (1994)
 • The Trigger Effect (1996)
 • Stir of Echoes (1999)
 • Suspense (2003) - ТВ
 • Secret Window (2004)
 • Ghost Town (2008)