Бојата на пурпурот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бојата на пурпурот е американски филм, во режија на Стивен Спилберг. Главните улоги ги толкуваат: Вупи Голдберг, Дени Гловер и Опра Винфри.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во првите децении на 19 век и го прикажува животот на црната девојка Сили. На почетокот од филмот, таа има 14 години и е бремена од својот татко. Потоа следува приказ на нејзиниот живот во следните 30 години.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 842, 15.8.2014, стр. 16.