Вупи Голдберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вупи Голдберг
Родена Карин Елејн Џонсон
13 ноември 1955
Њујорк,  САД
Националност Американка
Занимање глумица
Деца Александреа Мартин

Карин Елејн Џонсон (родена на 13. ноември 1955 година), [б 1] позната професионално како Вупи Голдберг, е американска глумица,[5][6] комичар, автор и телевизиска личност. Добитник на бројни признанија, Голдберг е еден од шеснаесетте забавувачи што освоиле Еми награда, Греми награда, Оскар и Тони.

Филмскиот пробив на Голдберг се случил во 1985 година за улогата на Сели, малтретирана жена во Длабокиот југ, во драмскиот филм „Бојата на пурпурот“ од Стивен Спилберг, за кој била номинирана за Оскар за најдобра глумица и ја освоила својата прва Златна Глобус награда. За нејзината изведба во романтичниот фантастичен филм Дух (1990) како ексцентрична видовита жена, Голдберг ја освоила наградата Оскар за најдобра споредна женска улога како и наградата Златен глобус. Во 1992 година, Голдберг глумела во комедијата Сестрински чин, заработувајќи трета номинација за Златен глобус. Ја репризирала улогата во Сестрински чин 2: Назад во навиката (1993), што тогаш ја направило најплатена глумица.

Театарски изведувач и продуцент, Голдберг има настапувано во продукции на Бродвеј, од кои едната била претстава, монодрама, која продуцира комедиски албум, кој и ја донел Греми наградата. Таа глумела во оживувањето на музичката комедија на Стивен Сондхајм Чудна работа се случи на патот кон форумот (1996) како Псевдолус и во историската драма на Август Вилсон, Црното дно на Ма Рејни (2003) како Ма Рејни. Добитник е на наградата Тони како продуцент на мјузиклот Темелно модерна Мили. На телевизија, Голдберг го портретирала Гуинан на „Ѕвездени патеки: следната генерација“. Од 2007 година, таа била ко-домаќин и модератор на дневното ток-шоу „Погледот“, за кое ја освоила ,,Дејтајм Еми" наградата. Таа исто така била и домаќин на повеќе церемонии на доделувањето на Оскарите.

Потекло и раниот живот[уреди | уреди извор]

Керин Елејн Џонсон е родена во Менхетн [7] на 13 ноември 1955 година,[8][9][10] ќерка на Роберт Џејмс Џонсон Џуниор (4 март 1930 година - 25 мај 1993 година), баптист [11] духовник, и Ема Џонсон (моминско Харис, 21.09. 1931 година - 29.08.2010 г.),[12] медицинска сестра и наставник.[13][14] Таа израснала во куќите во Челси-Елиот.

Голдберг ја опишала својата мајка како „строга, силна и мудра жена“ која ја воспитувала како самохрана мајка со нејзиниот брат Клајд (мај 1949 година - 11.05.2015 година).[15][16] Одела во локално католичко училиште, Свети Колумба, кога била помлада. Нејзините понови предци мигрирале на север од Фејсвил, Џорџија во Палатка, Флорида и Вирџинија.[17] Таа се откажала и заминала од средното училиште во Вашингтон, Ирвинг.[18][19]

Таа изјавила дека нејзиното презиме на сцената („Вупи“) е преземено од перница полна со воздух, „Кога настапувате на сцена, никогаш немате време да влезете во бањата и да ја затворите вратата. Значи, ако добиете малку гасови, мора да ги оставите заминат. Така, луѓето ми велеа: Ти си како перница со воздух. И од тука потекнува името.“ [20]

Во врска со нејзиното сценско презиме, таа изјавила во 2011 година: „Мајка ми не ме именуваше Вупи, но Голдберг е моето име, тоа е дел од моето семејство, дел од моето наследство. Исто како што сум црна “, и „Само знам дека сум Еврејка. Јас практикувам ништо. Јас не одам во храм, но се сеќавам на празниците.“ [21] Таа изјавила дека „луѓето би рекле: Ајде, навистина си Еврејка? И секогаш велам: Дали би ме прашале тоа ако бев бела? Се обложувам дека не''. Една пријателка се потсетува дека нејзината мајка Ема Џонсон сметала дека оригиналното презиме на семејството „не е доволно еврејско“ за нејзината ќерка да стане ѕвезда. Истражувачот Хенри Луис Гејтс Џуниор открил дека сите предци на Голдберг кои може да се следат се Афроамериканци, дека таа нема познато германско или еврејско потекло и дека никој од нејзините предци не бил именуван Голдберг.[17] Резултатите од ДНК- тестот, откриен во документарецот на ПБС во 2006 година „Афроамерикански животи“, трагаа дел од нејзиното потекло до народот Папел и Бајоте од денешна Гвинеја-Бисао. Нејзиниот днк тест укажува на тоа дека таа има 92 проценти потсахарско африканско потекло и 8 проценти европско потекло.[22]

Според анегдотата раскажана од Нишел Николс во „Трекис“ (1997), младата Голдберг гледала „Ѕвездени патеки “ и кога го здогледала ликот на Николс, Ухура, извикала: „Мама! Има една црна дама на телевизија и таа не е слугинка!“ [23] Ова родило доживотна фантазија за Ѕвездени патеки за Голдберг, која на крајот ќе побара и ќе добие повторлива улога во „Ѕвездени патеки: следната генерација“.

Во 70-тите години на минатиот век, Голдберг се преселила во Јужна Калифорнија пред да се пресели во Беркли,[24] каде работела разни необични работи, вклучително и шалтерски работник во банка, козметолог за мртовци и ѕидар.[25] Таму таа, исто така се приклучила на авангардната театарска дружина, Блејк Стрит Хокси, и предавала часови по комедија и глума, Кортни Лав била една од нејзините студенти по глума.[26] Голдберг работела и во голем број театарски продукции.[27] Во 1978 година, таа била сведок на среден воздушен судир на два авиона во Сан Диего, тоа и предизвикало да и се развие страв од летање и посттрауматско стресно нарушување.[28][29]

Кариера[уреди | уреди извор]

1980-тите години[уреди | уреди извор]

Голдберг студирала глума кај Ута Хаген во студиото ХБ[30] во Њујорк. Таа првпат се појавила на екранот во „Граѓанин: Не го губам умот, го подарувам“ (1982), авангарден ансамбл, од режисерот Вилијам Фарли од Сан Франциско. Голдберг го создала Д Спук Шоу, шоу-монолог составено од различни монолози за ликови во 1983 година. Режисерот Мајк Николс ја виде Голдберг како настапува и ја „откри“.[31] Во едно интервју, Николс потсети дека тој „пукнал во солзи“ и дека тој и Голдберг „паднале едни на други во прегратки“ кога двајцата за првпат се сретнале во бекстејџот.[32] Голдберг го сметала Николс за свој ментор.[33] Николс и помогнал да ја пренесе нејзината претстава на Бродвеј, каде што била наречена Вупи Голдберг и траела од 24 октомври 1984 година до 10 март 1985 година, претставата била снимена и емитувана од ХБО како Вупи Голдберг: Директно од Бродвеј во 1985 година.[34]

Настапот на Голдберг на Бродвеј го привлекло вниманието на режисерот Стивен Спилберг, која играла во главната улога на „Бојата на пурпурот“, според романот на Алис Вокер. Бојата на пурпурот бил објавен кон крајот на 1985 година и бил критички и комерцијален успех. Филмскиот критичар Роџер Еберт ја опишал улогата на Голдберг како „една од најневеројатните дебитантски настапи во историјата на филмот“.[35] Филмот бил номиниран за 11 Оскари, вклучително и номинација за Голдберг за најдобра глумица.[36]

Помеѓу 1985 и 1988 година, Голдберг била најбараната жена ѕвезда, снимајќи седум филмови. Голдберг глумела во режисерското деби на Пени Маршал, Џампин Џек Флеш (1986) и започнала врска со Дејвид Класен, директор на фотографија на сетот, парот направил свадба подоцна истата година. Филмот доживеал скромен успех и во текот на следните две години, три дополнителни филмски остварувања во кои се претстави Голдберг: Крадец (1987), Фатална убавина (1987) и Телефонот (1988). Иако овие не биле толку успешни како нејзините претходни филмови, Голдберг сепак добила награди од НААЦП Имиџ Наградите. Голдберг и Класен се развеле по слабото прикажување на бокс-офисот на „Телефонот“, во кој Голдберг била под договор да глуми. Таа неуспешно се обидела да ги тужи продуцентите на филмот Срцето на Клара (1988) филм кој слабо се снајде на бокс-офисот, иако нејзиниот сопствен настап бил позитивно критикуван. Како што навршувале осумдесеттите години, таа била домаќин на бројни специјални емисии на ХБО со колегите комичари Робин Вилијамс и Били Кристал.[37]

90-тите години на минатиот век[уреди | уреди извор]

Голдберг во 1996 година

Во јануари 1990 година, Голдберг глумела заедно со Џин Степлтон во комедијата за ситуации „Багдад кафе“. Ситкомот се снимал две сезони на ЦБС. Истовремено, Голдберг глумела во „Долгата прошетка дома“, претставувајќи жена од движењето за граѓански права. Таа играла улога на медиум во филмот Дух (1990) и станала првата црна жена што ја освоила Оскар за најдобра споредна женска улога во скоро 50 години, и втората црна жена што освоила Оскар за глума (прва била Хати МекДаниел, за „Однесено со виорот“ во 1940 година). Премиера го именувало нејзиниот лик Ода Меј Браун во својот список на Топ 100 најдобри филмски ликови.[38]

Голдберг глумела во „Соапдиш“ (1991) и имаше повторувачка улога во „Ѕвездени патеки: следната генерација“ како Гуинан, која таа ја репризирала во два филма „Ѕвездени патеки “. Таа направила камео во музичкото видео „Вилбери Твист“ од Травелинг Вилберис во 1991 година.[39] На 29.05.1992 година, бил емитуван Сестрински чин. Филмот заработил многу повеќе од 200 милиони долари и Голдберг била номинирана за наградата Златен глобус. Подоцна глумела во Сарафина!. Истата година, Голдберг била домаќин на 34-тото издание на Греми наградите, за што добила пофалби од Дебора Вилкер од Сун-Сентинел за оживување и вдахнување живот на она што претходно било "здодевени и бајати" церемонии.[40] Во текот на следната година, таа била домаќин на ток-шоу доцна во ноќта со наслов Шоуто на Вупи Голдберг и глумела во уште две филмски остварувања: Произведено во Америка и Сестрински чин 2: Назад во навиката. Откако заработиla плата од 7 до 12 милиони долари за филмот <i id="mwARI"></i>Сестрински чин 2: Назад во навиката (1993), Голдберг станала најплатена глумица.[41][42] Од 1994 до 1995 година, Голдберг се појавила во Корина, Корина, Кралот лав (глас), Теодор Рекс, Малите раскали, Пејџмастер (глас), Момци на страна и Месечина и Валентино. Како гостин, Голдберг глумеше на „Мапети вечерва" во 1996 година.

Во 1994 година, таа станала првата Афроамериканка која била домаќин на церемонијата на доделувањето на Оскарите на 66-тото издание,[43] и првата жена како соло домаќин. Таа била домаќин на церемонијата уште трипати - во 1996, 1999 и 2002 година. Таа се сметала за една од најдобрите домаќини на церемонијата.[44][45]

Голдберг глумела во четири филмови во 1996 година: Богус (со Жерар Депардје и Хејли Џоел Осмент), Еди, Соработникот (со Дајан Вист) и Духови од Мисисипи (со Алек Болдвин и Џејмс Вудс). За време на снимањето на Еди, Голдберг започнала да се забавува со колегата Френк Лангела, врска која траела до почетокот на 2000 година. Во октомври 1997 година, Голдберг и писателот Даниел Паиснер, ја напишале книгата, колекција со увид и мислења.[46]

Исто така во 1996 година, Голдберг го заменила Нејтан Лејн како Псевдолус во обновувањето на музичката комедија на Бродвеј на Стивен Сондхајм, Смешна работа се случи на патот кон Форумот.[47] Грег Еванс од Варајати го сметал нејзиниот „темелно модерен стил“ како „покана за добредојде за нова публика што може да го најде овој мјузикл од 1962 година стар, како Стар Рим“.[48] Екипите на Вашингтон пост сметале дека Голдберг е „пип и професионалец“, пишувајќи дека таа „на крајот [...] го води шоуто и покрај неговите груби места“.[49]

Од 1998 до 2001 година, Голдберг глумела споредни улоги во „Како Стела си го врати својот ритам“ со Анџела Басет, „Девојче“, „Интеруптед" со Винона Рајдер и Анџелина Џоли, „Кралството Коме и „Трката со стаорец“ со ансамблската екипа на сите ѕвезди. Таа глумела во верзиите на ABC-TV на Пепелашка, Витез во Камелот и Викај ме Клаус. Во 1998 година, таа добила нова публика кога станала „Централен плоштад“ на Холивудските плоштади, водена од Том Бергерон. Таа исто така била и извршен продуцент, за што била номинирана за четири Еми награди.[50] Таа ја напуштила серијата во 2002 година, а „Централниот плоштад“ бил исполнет со познати личности последните две сезони без Голдберг. АЦ Нилсен ЕДИ ја рангирал како глумица која се појавува во најтеатралните филмови во 90-тите години на минатиот век со 29 филмови со заработка од 1,3 милијарди долари во САД и Канада.

2000-тите[уреди | уреди извор]

Голдберг во Комик рилиф во 2006 година

Голдберг била домаќин на краткиот документарен филм, Изработката на Божиќ на Чарли Браун (2001). Во 2003 година, Голдберг се вратила на телевизија, глумејќи во Вупи, која била откажана по една сезона. На нејзиниот 46-ти роденден, Голдберг била почестена со ѕвезда на холивудскиот Булевар на славните. Голдберг, исто така, се појавила заедно со Самуел Л. Џексон и Анџела Басет во документарецот на ХБО, Слободните сеќавања (2003), раскажувајќи наративи за робови. Во текот на следните две години, таа станала портпарол на „Слим фаст“ и продуцирала две телевизиски серии: Оригиналната драма „Стронг медисин која траела шест сезони и „Литлбуг“ на Вупи, детска телевизиска серија на Никелодеон. Голдберг се појавила со епизодна улога во „Сите го мразат Крис" како повозрасна жена по име Луиз Кларксон.[51] 

Голдберг се вратила на сцената во 2003 година, глумејќи како титуларна улога на блуз пејачката Ма Рајни во Бродвеј, заживување на историската драма на Август Вилсон, Црното дно на Ма Рајни. Претставата била премиерно одиграна во февруари во театарот Ројал. Освен што глумела заедно со Чарлс Датон, Стивен Мекинли Хендерсон и Ентони Меки, Голдберг била и една од продуцентите на шоуто.[52]

Голдберг била вклучена во контроверзии на настанот за собирање средства за Џон Кери во „Радио сити мјузик хол“ во Њујорк во јули 2004 година, кога направила шега на тема секс со претседателот Џорџ В. Буш мавтајќи со шише вино, покажувајќи кон нејзината срамна област и велејќи: „Ние треба да го чуваме Буш таму каде што припаѓа, а не во Белата куќа“. Како резултат на тоа, Слим-Фаст ја исфрли од својата рекламна кампања во тоа време.[53] Подоцна во текот на годината, таа го оживеа своето шоу, монодрама, во театарот „Лицеум“ на Бродвеј во чест на 20-годишнината, Чарлс Ишервуд од „Њујорк Тајмс“ ја нарекол премиерната претстава „наизменично смешна, но слаба вечер на комично портретирање“.[31]

Од август 2006 година до март 2008 година, Голдберг била домаќин на Разбуди се со Вупи, национално синдикализирана програма за утрински радио-разговори и забава.[51] Во октомври 2007 година, Голдберг во етерот објавила дека ќе се повлече од глумата затоа што повеќе не и праќаат сценарија, велејќи: „Знаете, нема место за многу талентираната Вупи. Сега нема место на филмскиот пазар“.[54] На 13 декември 2008 година, таа гостувала во групата The Naked Brothers Band, рок- мокументарен телевизиски серијал Никелодеон. Пред премиерата на епизодата, на 18 февруари 2008 година, бендот настапил на The View и членовите на бендот биле интервјуирани од Голдберг и Шери Шепард.[55] Истата година, Голдберг била домаќин на 62-те награди Тони.[56]

2010-тите[уреди | уреди извор]

Голдберг во Вашингтон, 2011 година

Во 2010 година, таа глумела во филмот на Тајлер Пери, За обоени девојки, заедно со Џенет Џексон, Филисија Рашад, Танди Њутн, Лорета Девајн, Аника Нони Роуз, Кимберли Елиз, Кери Вашингтон и Мејси Греј. Филмот добил генерално добри критики од критичарите и заработил над 38 милиони долари ширум светот.[57] Истата година, таа го позајмила гласот како Стреч во анимираниот филм на Дизни / Пиксар, Приказна за играчките 3. Филмот добил признанија од критичарите и заработил 1,067 милијарди американски долари ширум светот.[58]

Голдберг имала повторувачка улога во телевизиската серија Glee во текот на нејзината трета и четврта сезона како Кармен Тибидо, познат изведувач на Бродвеј и оперска пејачка и декан на измислениот колеџ за изведувачки уметности НИАДА (Академија за драмски уметности во Њујорк).[59] Во 2011 година, таа се појавила во „Мапетите“.[60] Во 2012 година, како гостинка Голдберг ја глумела Џејн Марш, советник на Сју Хек во The Middle. Таа го позајмила гласот на волшебното огледало на Дизни ХД, The 7D. Во 2014 година, таа исто така одиграла лик во суперхеројскиот филм Нинџа желки (2014).[61] Таа исто така се појавила како себеси во Топ Пет на Крис Рок и глумела во романтичната комедија филм Биг Стоун Гап.[62]

Во 2016 година, извршниот директор на Голдберг продуцирал реално телевизиско шоу наречена Струт, засновано на трансродови модели од агенцијата за моделирање Slay Model Management во Лос Анџелес. Серијата се емитуваше на Oxygen.[63] Во 2017 година, таа го позајмила гласот за Урсула, морската вештерка и мајката на Ума, во ТВ филмот „Потомци 2“.[64] Во 2018 година, таа глумела во филмот Ничија будала на Тајлер Пери, заедно со Тифани Хадиш, Омари Хардвик, Мехкад Брукс, Амбер Рајли и Тика Самптер.[65] Истата година, таа исто така глумела во филмот комедија-драма Фурлоу, заедно со Теса Томпсон, Мелиса Лео и Ана Пакин.[66] На 25 јуни 2019 година, списанието „Њујорк Тајмс Магазин“ ја навело Голдберг меѓу стотици уметници чиј материјал, наводно, бил уништен во пожарот на Универзал во 2008 година.[67]

2020-тите[уреди | уреди извор]

Во своето појавување на „Поглед“ на 22 јануари 2020 година, Патрик Стјуарт ја поканил Голдберг да ја повтори улогата на Гуинан за време на втората сезона на „Ѕвездени патеки: Пикард“.[68] Таа веднаш ја прифатила неговата понуда.[69] Голдберг исто така ќе глуми во „Став“, минисерија на ЦБС, заснована на истоимениот роман од Стивен Кинг од 1978 година, во кој ја глуми мајката Абигеил, 108-годишна жена.[70]

Погледот (The View)[уреди | уреди извор]

Панелот на „The View“ (од лево кон десно: Вупи Голдберг, Барбара Волтерс, Џој Бехар, Шери Шепард и Елизабет Хаселбек) интервју на Барак Обама на 29 јули 2010 година

На 4 септември 2007 година, Голдберг станала новиот модератор и ко-водител на „The View", заменувајќи ја Роузи О'Донел.[71] Дебито на Голдберг како модератор привлекло 3.4 милиони гледачи, 1 милион помалку од дебитантскиот настап на О'Донел. Сепак, по 2 недели, „The View" имал просек од 3,5 вкупно милиони гледачи под водство на Голдберг, што е за 7 проценти зголемување од 3,3 милиони под О'Донел претходната сезона.[72]

Голдберг дала контроверзни коментари за програмата.[73] Едно од нејзините први настапи вклучувало одбрана на учеството на Мајкл Вик во борба со кучиња како резултат на „културно воспитување“.[74][75] Во 2009 година, таа се изјаснила дека осудата на Роман Полански за силување на тринаесетгодишник во 1977 година [76][77] не била „силување-силување“,[78][79] подоцна појаснила дека има намера да прави разлика помеѓу законско силување и присилно силување.[80] Следната година, како одговор на наводните расистички коментари на Мел Гибсон, таа го бранела Гибсон и рекла дека знаела дека тој „не е расист“.[81]

Во 2015 година, Голдберг била цврст бранител на Бил Козби уште од самиот почеток на неговите обвинувања за силување, тврдејќи дека треба да се смета за невин сè додека не се докаже вината и се прашувала зошто Козби никогаш не бил уапсен или суден за нив.[79][82] Таа подоцна го сменила ставот, изјавувајќи дека „сите информации што се таму некако укажуваат на „вина“.[83] Откако дознала дека застарувањето на овие обвинувања е истечено и на тој начин не може да му се суди, таа исто така ја изразила својата поддршка за отстранување на застареноста за силување.[84]

Во јуни 2019 година, коментарите на Голдберг на голи фотографии предизвикале полемики откако таа предложила дека „Ако си славна, не ми е гајле колку години имаш. Не се фотографирате голи“. Глумицата Бела Торн, која решила да споделува свои голи фотографии на Интернет, бидејќи хакер се заканувал дека ќе ги објави во јавноста, ги опиша изјавите на Голдберг како „одвратни“.[85]

Други настапи во медиумите[уреди | уреди извор]

Во Њујорк на протест против Калифорнискиот предлог 8 од 2008 година

Голдберг ја извела улогата на Калифија, кралицата на островот Калифорнија, за театарската претстава наречена Златни соништа во авантуристичкиот парк Дизни, Калифорнија, втората порта во одморалиштето Дизниленд, во 2000 година. Шоуто, кое ја објаснува историјата на Голден Стејт (Калифорнија), премиерно било отворено на 8 февруари 2001 година, со остатокот од паркот. Златните соништа се затвориле во септември 2008 година за да се отвори место за возењето со Малата сирена, планирано за ДЦА. Во 2001 година, Голдберг беше ко-домаќин на 50-годишнината од Ја сакам Луси.[86]

Во јули 2006 година, Голдберг станала главна водителка на Универзал студио Холивуд, на Беклот турата, во која се појавила повеќе пати во видео клипови прикажани на гостите на мониторите поставени на трамваите.[се бара извор]

Таа за време на четвртата сезона на серијата, гостувала во комедијата 30 Rock, во која се одиграла самата, советувајќи ја Трејси Џордан за освојување на „ЕГОТ“, посакуваната комбинација на наградите Еми, Греми, Оскар и Тони. На 14 јули 2008 година, Голдберг објавила на „Погледот“ дека од 29 јули до 7 септември ќе настапи во мјузиклот на Бродвеј „Ксанаду“. На 13 ноември 2008 година, на роденденот на Голдберг, таа во живо на „Погледот" објавила дека ќе ја продуцира, заедно со „Stage Entertainment", премиерата на Сестрински чин: Мјузикл на лондонскиот паладиум.[се бара извор]

Таа дала кратка порака на почетокот на Детската Евровизија 2008 година со која им посакала многу среќа на сите учесници и го истакнала значењето на УНИЦЕФ, официјалната добротворна организација на Детската Евровизија.[87] Од своето лансирање во 2008 година, Голдберг станала соработник на wowOwow.com, ново мрежно место за жените да зборуваат култура, политика и озборувања.[88]

Од 18 до 20 декември 2009 година, Голдберг настапила во Поворка на светлина од свеќи во Епкот во светот на Волт Дизни. Таа добила овации за време на нејзината последна изведба за читање на Божиќната приказна и нејзиното оддавање почит на хоровите гости кои настапиле со неа во шоуто.[се бара извор] Таа гостувала во спотот на Мајкл Џексон за песната „Девојка од Либерија“. Таа се појавила и на седмата сезона од ријалити серијата за готвење „Пеколна кујна" како специјален гостин. На 14 јануари 2010 година, Голдберг се појавила само еднаш во театарот Минскоф за да настапи во мега-хит мјузиклот „Кралот лав“.[89] Истата година, таа присуствувала на Животниот бал во Австрија.

Голдберг го имала своето деби на Вест Енд како „Главна мајка" во музичката верзија на <i id="mwAqg">Сестрински чин</i> со ограничен ангажман, од 10-ти до 31 август 2010 година [90] но предвреме ја напуштила екипата на 27 август за да биде со своето семејство, нејзината мајка претрпела тежок мозочен удар.[91] Сепак, таа подоцна се вратила во екипата со уште пет настапи.[92] Шоуто било затворено на 30 октомври 2010 година.[93]

Претприемништво[уреди | уреди извор]

Голдберг е ко-основач на компанијата Whoopi & Maya, компанија што произведува медицински производи од канабис за жени кои имаат потреба од олеснување поради грчевите во менструацијата.[94] Голдберг вели дека била инспирирана да се занимава со бизнис од „цел живот тешки менструации и фактот дека канабисот бил буквално единственото нешто што и дадо олеснување“. Компанијата е основана во април 2016 година.

Филантропија и активизам[уреди | уреди извор]

Голдберг (долу десно) на насловната страница, пролетта 2003 година во списанието „Ms“

Во 2006 година, Голдберг се појавиla за време на 20-годишнината од комедијата во живо.[95] Голдберг е поборник за човекови права, модерирала панел на Самитот на Алијансата на младински движења за тоа како друштвените мрежи можат да се користат за борба против насилниот екстремизам во 2008 година, и исто така модерирала панел во ООН за човекови права, деца и вооружен конфликт, тероризам, човекови права и помирување во 2009 година.[96]

На 1 април 2010 година, Голдберг се придружила на Синди Лопер во започнувањето на нејзината кампања „Заинтересирај се" да донесе поширока свест за дискриминација на ЛГБТ заедницата и да ги покани стрејт луѓето да се приклучат на геј, лезбејската, бисексуалната и трансродовата заедница.[97] Нејзината голема поддршка за ЛГБТ правата и активизмот за СИДА, датира од Маршот во 1987 година на Вашингтон, во кој таа учествувала.[98] На една епизода од „Погледот“ што се емитувала на 9 мај 2012 година, Голдберг изјавила дека е член на Националното здружение за оружје.[99][100] Во мај 2017 година, таа зборувала за поддршка на правата на трансродовите лица на 28-те ГЛААД Медиа награди.[101]

Голдберг е член на „Одборот на селектори" на Џеферсон наградите за јавни услуги.[102] Таа исто така служи во Советодавниот одбор на Националниот музеј на американска илустрација.[103] Таа била говорник на Маршот на жените во Њујорк во 2017 година и настапила повторно на настанот следната година.[104][105]

На 24 јануари 2021 година, Голдберг се појавила со Том Еверет Скот како гости на маратонската епизода за собирање средства на Американ Граббадис во ток-шоуто Џорџ Лукас, каде зборувала за своето време работејќи на „Снежните пријатели" и како собрала пари за АСПЦА.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Голдберг била трипати во брак. Таа била во брак со Алвин Мартин од 1973 до 1979 година,[106][107] со кинематограферот Дејвид Класен од 1986 до 1988 година,[108] и со организаторот на синдикатот Лајл Трахтенберг од 1994 до 1995 година. Таа била романтично поврзана со глумците Френк Лангела [109] и Тед Денсон.[110] Денсон контроверзно се појавил во „црно лице" за време на исмејувањето во Фријарс клубот во 1993 година. Таа изјавила дека не планира да се омажи повторно, коментирајќи „На некои луѓе не им е судено да бидат во брак, и мене не ми е. Сигурна сум дека е прекрасно за многу луѓе.“ Во едно интервју со Пирс Морган во 2011 година, таа објаснила дека никогаш не ги сакала мажите со кои се омажила [111] и искоментирала: „Вие навистина треба да бидете посветени на нив. . . Јас ја немам таа посветеност. Јас сум посветена на моето семејство.“

Во 1973 година, Голдберг родила ќерка Александреа Мартин, која исто така станала глумица и продуцентка.[112] Преку својата ќерка, Голдберг има три внуци и правнука.[113] На 29.08.2010 година, мајката на Голдберг, Ема Џонсон починала од мозочен удар.[114] Во тоа време таа го напуштила Лондон, каде настапувала во мјузиклот Сестрински чин, но се вратила на настапот на 22 октомври 2010 година. Во 2015 година, братот на Голдберг, Клајд, починал од аневризма на мозокот.[115]

Во 1991 година, Голдберг зборувала за нејзиниот абортус во „Изборите што ги направивме: Дваесет и пет жени и мажи зборуваат за абортусот“. Во таа книга, таа зборувала за користење закачалка за палто за прекинување на бременоста на 14-годишна возраст.[116] Таа рекла дека имала шест или седум абортуси до 25 години и дека апчиња за контрацепција не успеале да запрат неколку од нејзините бремености.[117] Голдберг изјавила дека некогаш била „функционална“ наркоманка.[118] Таа изјави дека пушела марихуана пред да ја прифати наградата за најдобра споредна женска улога за Дух во 1991 година.[119][120]

Голдберг има дислексија.[121] Живеела во паркот Левелин, населба во Западен Оринџ, Њу Џерси, велејќи дека се преселила таму за да може да има приватност кога шета надвор.[122] Таа претпочитала да се дефинира со родово неутралниот израз „актер“ наместо „глумица“, велејќи: „Глумицата може да игра само жена. Јас сум глумица - можам да играм што било“.[6] Во март 2019 година, Голдберг открила дека се борела со пневмонија и сепса, што предизвикало да земе отсуство од „Погледот“.[123]

Работа[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Театар[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1984 година Вупи Голдберг Самата Исто така писателка
1996 година Чудна работа се случи на патот кон Форумот Пролог, Псевдолус
2001–07 Златни соништа Калифа Само гласовна улога
2002 година Темелно модерна Мили Продуцент
2003 година Црното дно на Ма Рејни Ма Рејни Исто така и продуцент
2004 година Вупи Самата Исто така писателка
2008 година Ксанаду Калиопа / Афродита
2010 г. Сестрински акт Врховна мајка (Вест Енд) Исто така, продуцирала шоу на Бродвеј
2021 година Делорис ван Картие [124]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • 1985 година: Original Broadway Recording (Geffen/Warner Bros. Records)
 • 1985: The Color Purple (Qwest/Warner Bros. Records)
 • 1988 година: Fontaine: Why Am I Straight? (MCA Records)
 • 1989 година: The Long Walk Home (Miramax Films)
 • 1992 година: Sarafina (Qwest/Warner Bros. Records)
 • 1992: Sister Act - Soundrack (Hollywood/Elektra Records)
 • 1993 година: Sister Act 2: Back in the Habit - Soundtrack (Hollywood/Electra Records)
 • 1994 година: Corrina Corrina (New Line Cinema)
 • 2001 година: Call Me Claus (One Ho Productions)
 • 2005 година: Live on Broadway: The 20th Anniversary (DRG Records)

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Потпис на Вупи Голдберг во Кинескиот театар на Грауман

Глумејќи во над 150 филмови, Голдберг е една од ретките луѓе што го постигна ЕГОТ, има освоено четири најголеми американски награди за професионални забавувачи: Еми (Телевизија), Греми (Музика), Оскар (Филм) и Тони (Театар).[125][126][127] Таа е единствената црнка што ги има добиено сите четири награди.[128]

Голдберг добила две номинации за Оскар, за Бојата на пурпурот и Дух, победувајќи за Дух.[129][130] Таа е првата Афроамериканка што добила номинации за Оскар и за најдобра глумица и за најдобра споредна женска улога. Таа има добиено три номинации за Златен глобус, освојувајќи две (најдобра глумица во 1986 година за Бојата на пурпурот“ и најдобра споредна женска улога во 1991 година за „Дух“). За Дух, таа исто така ја добила наградата БАФТА за најдобра глумица во споредна улога во 1991 година.[131][132]

Таа освоила Греми награда за најдобра комедија во 1985 година за „Вупи Голдберг: Директно од Бродвеј“, станувајќи само втора самостојна жена-изведувач - не дел од дуо или тим - во тоа време да ја добие наградата, и првата Афроамериканка. Голдберг е една од трите самохрани жени изведувачи кои ја добиле таа награда.[133] Добитник е на наградата Тони во 2002 година како продуцент на мјузиклот Бродвеј „Темелно модерна мили“. Таа била номинирана дури осум пати за Дејтајм Еми, освојувајќи две награди. Таа била номинирана девет пати за „Прајмтајм Еми“. Во 2009 година, Голдберг ја освоила Дејтајм Еми наградата за извонредна водителка во ток-шоу за нејзината работа на „Погледот“. Таа ја поделила наградата со нејзините тогашни ко-водители Џој Бехар, Шери Шепард, Елизабет Хаселбек и Барбара Волтерс.

Покрај тоа, таа е добитник на наградата Драма деск од 1985 година за извонредна шоу-монодрама за нејзиниот соло перформанс на Бродвеј. Добитник е на три награди „People's Choise“. Таа е номинирана за пет американски комични награди со две победи (Најсмешна споредна глумица во 1991 година за Дух и најсмешна глумица во 1993 година за сестрински чин). Во 2001 година, таа станала првата Афроамериканка која ја добила наградата Марк Твен за американски хумор .[134]

Во 1990 година, Голдберг официјално била именувана за почесен член на кошаркарскиот тим Харлем Глобтротерс од неговите членови. Во 1999 година, таа ја добила наградата „Геј и лезбејска алијанса против групи луѓе за клевета“ за нејзината работа во поддршката на геј и лезбејската заедница, како и наградата Кристал „жени во филм“ за извонредни жени кои преку својата издржливост и одличноста на нивната работа, помогнале да се прошири улогата на жените во шоу бизнисот.[135] Во јули 2010 година, „Возењето на славните" ја почестило Голдберг со двокатен туристички автобус во Њујорк за нејзините животни достигнувања.[136] Во 2017 година, Голдберг била прогласена за легенда на Дизни за нејзиниот придонес во компанијата Волт Дизни.[137]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Детски книги

 • Goldberg, Whoopi (2006). Whoopi's Big Book of Manners. New York: Hyperion Books for Children. ISBN 0-7868-5295-X.
 • Goldberg, Whoopi (2008). Sugar Plum Ballerinas #1: Plum Fantastic. New York: Hyperion Books for Children. ISBN 978-1-4231-1173-3.
 • Goldberg, Whoopi (2009). Sugar Plum Ballerinas #2: Toeshoe Trouble. New York: Hyperion Books for Children. ISBN 978-1-4231-1913-5.
 • Goldberg, Whoopi (2010). Sugar Plum Ballerinas #3: Perfectly Prima. New York: Hyperion Books for Children. ISBN 978-1-4231-2054-4.
 • Goldberg, Whoopi (October 2010). Sugar Plum Ballerinas #4: Terrible Terrel. New York: Hyperion Books for Children. ISBN 978-1-4231-2082-7.
 • Goldberg, Whoopi (March 2011). Sugar Plum Ballerinas #5: CATastrophe. New York: Hyperion Books for Children. ISBN 978-1-4231-2083-4.
 • Goldberg, Whoopi (October 2012). Sugar Plum Ballerinas #6: Dancing Divas. Los Angeles: Little People Books. ISBN 978-1-4231-2084-1.

Нефантастика

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://www.encyclopedia.com/women/dictionaries-thesauruses-pictures-and-press-releases/goldberg-whoopi-1949
 2. https://www.oxfordreference.com/view/10.1093/acref/9780199668700.001.0001/q-author-00010-00001371?rskey=6uRECC&result=1
 3. https://www.washingtonpost.com/archive/lifestyle/tv/1986/03/23/whoopi-goldberg/cd8c3d22-d829-4243-9bdc-2dff2331c01d/
 4. https://www.sheknows.com/entertainment/slideshow/2148/actors-who-lied-about-their-age/
 5. Kuchwara, Michael (AP Drama Writer). "Whoopi Goldberg: A One-Woman Character Parade". The Fremont News-Messenger. November 29, 1984. Retrieved January 22, 2021. "I'm an actor. That's what I do. I'm not a stand-up comic ... I do characters. I'm very good. I'll be better. But right now I'm a very good actor."
 6. 6,0 6,1 Pritchard, Stephen (September 24, 2011). „The readers' editor on... Actor or actress?“. The Guardian. Посетено на June 20, 2019.
 7. „Whoopi Goldberg Biography and Interview“. achievement.org. American Academy of Achievement.
 8. „Whoopi Goes Square On Us“. CBS News.
 9. „Happy 60th Birthday, Whoopi Goldberg! Our Favorite Quotes From The Actress“. HuffPost. November 14, 2015.
 10. Keegan, Kayla (November 8, 2018). „Whoopi Goldberg's Real Name Will Actually (Not Exaggerating!) Blow Your Mind“. Good Housekeeping.
 11. Whoopi Goldberg: her journey from poverty to megastardom by James Robert Parish Carol Pub. Group, 1997 – 390, p. 282
 12. https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/JT28-744 accessed August 17, 2014
 13. Clark Hine, Darlene (2005). Black Women in America (Second. изд.). Oxford; New York: Oxford University Press. стр. 531. OCLC 192019147.
 14. „Whoopi Goldberg Biography“. filmreference. 2008. Посетено на May 17, 2008.
 15. Birkinbine, Julia (May 13, 2015). „Whoopi Goldberg Absent from The View After Brother Dies of a Brain Aneurysm“. Closer Weekly. Посетено на November 15, 2016.
 16. „Whoopi Goldberg Brother Dead“. 2015. Посетено на July 8, 2016.
 17. 17,0 17,1 Gates, Jr., Henry Louis (January 2009). In Search of Our Roots: How 19 Extraordinary African Americans Reclaimed Their Past. Crown. стр. 225–241. ISBN 978-0-307-38240-5.
 18. Gerstel, Judy (January 4, 1994). „Whoopi Goldberg Offers No Apologies“. Orlando Sentinel. Архивирано од изворникот на 2013-11-13. Посетено на November 30, 2013.
 19. „Whoopi Goldberg Biography“. The Biography Channel. Архивирано од изворникот на December 3, 2013. Посетено на November 30, 2013.
 20. Solomon, Deborah (August 20, 2006). „Making Nice“. The New York Times. Посетено на May 17, 2008.
 21. Whoopi Goldberg: I'm Jewish and I talk to God Архивирано на 19 септември 2016 г., The Jewish Chronicle, Jessica Elgot, May 12, 2011
 22. Lei, Hsien Hsien (February 10, 2007). „Whoopi Goldberg's DNA Hails from W. Africa“. Genetics and Health. Архивирано од изворникот на May 13, 2008. Посетено на May 17, 2008.
 23. Trekkies. 
 24. „Whoopi Goldberg selling her Berkeley home for $1.275M“. Berkeleyside. June 22, 2015. Посетено на April 14, 2018.
 25. Mabry, Jan (June 22, 2015). „Whoopi Goldberg Sells Berkeley Home She Bought When She Was Still Caryn Johnson“. CBS San Francisco. Посетено на April 15, 2018.
 26. Fitzsimons, Amanda. „Whoopi Goldberg Really, Really Doesn't Care“. Glamour. Посетено на January 1, 2020.
 27. „Maher, Hitchens Goldberg on Communism, Socialism and Capitalism“. Посетено на May 3, 2012.
 28. Konow, David (April 17, 2018). „Glenn Close And Whoopi Goldberg Discuss Mental Health“. The Fix.
 29. „Whoopi Goldberg's 'one really major regret'. CNN.
 30. „HB Studio - Notable Alumni | One of the Original Acting Studios in NYC“. Посетено на December 17, 2020.
 31. 31,0 31,1 Isherwood, Charles (November 18, 2004). „One Woman, Uh-Huh, but So Many Guises“. The New York Times. Посетено на September 14, 2020.
 32. Rivera, Zayda (November 20, 2014). „Mike Nichols dead at 83: Whoopi Goldberg breaks down on 'The View' when talking about her 'mentor'. New York Daily News. Посетено на December 20, 2020.
 33. Lewis, Hilary (November 20, 2014). „Whoopi Goldberg Overcome By Emotion Remembering Her Mentor, Mike Nichols“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 14, 2020.
 34. O'Connor, John J. (July 19, 1985). „TV Weekend; HBO Presents Whoopi Goldberg“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на April 22, 2020.
 35. Ebert, Roger. „The Color Purple movie review“. RogerEbert.com. Посетено на December 21, 2020.
 36. „Oscar History 1986“. Посетено на September 8, 2016.
 37. Papp, Charlie (April 8, 2019). „How Old Is Whoopi Goldberg and When Was Her First Major Movie Role?“. The Cheat Sheet. Посетено на May 14, 2019.
 38. Borgeson, Kelly; и др. „The 100 Greatest Movie Characters of All Time“. Premiere. Архивирано од изворникот на May 17, 2008. Посетено на May 17, 2008.
 39. Sexton, Paul (July 21, 2019). „Watch Traveling Wilburys' Restored, All-Star 'Wilbury Twist' Video“. uDiscover Music (англиски). Посетено на November 23, 2020.
 40. Wilker, Deborah (February 26, 1992). „COLE HOT, RAITT RATES, R.E.M. TOP IN GRAMMYS“. Sun-Sentinel. Посетено на December 24, 2020.
 41. Wettenstein, Beverly (November 4, 2011). „Tribute to Whoopi Goldberg and African-American Actors—Why We Need Black and Women's History“. HuffPost.
 42. „Whoopi Goldberg in full flight“. The Guardian. April 18, 2009. Посетено на March 9, 2020.
 43. Wozny, Kateri. „5 best Oscar hosts of all time“. Посетено на September 4, 2015.
 44. „The 7 Best Oscars Hosts of All Time“. Vogue Magazine. Посетено на April 25, 2020.
 45. „The nine Oscars hosts who gave the most“. The Guardian. Посетено на April 25, 2020.
 46. Paisner Архивирано на 17 декември 2009 г. at Penguin web site
 47. „A Funny Thing Happened to Whoopi Goldberg on the Way to Broadway“. Playbill. Посетено на December 21, 2020.
 48. Evans, Greg (March 15, 1997). „A Funny Thing Happened on the Way to the Forum“. Variety. Посетено на December 20, 2020.
 49. Crews, Chip (March 7, 1997). „A FUNNY THING HAPPENED TO 'FORUM': WHOOPI“. The Washington Post. Архивирано од изворникот на December 20, 2020. Посетено на December 20, 2020.
 50. „Whoopi Goldberg Emmy Nominated“. Emmys.com. Посетено на May 3, 2012.
 51. 51,0 51,1 „Whoopi Goldberg“. Rotten Tomatoes. Посетено на May 14, 2019.
 52. „Ma Rainey's Black Bottom, with Goldberg and Dutton, Opens Feb. 6“. Playbill. Посетено на December 20, 2020.
 53. Glaister, Dan (July 16, 2004). „Goldberg dropped from diet ads over Bush joke“. The Guardian.
 54. „Goldberg Retires from Acting“. IMDb. October 4, 2007. Архивирано од изворникот на October 11, 2007. Посетено на May 17, 2008.
 55. „Nat naked in his love for Obama“. The Spokesman-Review. Посетено на May 14, 2019.
 56. „Tony Awards Hosts Through the Years: Take a Look Back!“. In Style. Архивирано од изворникот на 2022-01-31. Посетено на December 24, 2020.
 57. For Colored Girls (2010) – Box Office Mojo, Box Office Mojo, Посетено на January 23, 2011
 58. „Toy Story 3 (2010)“. Box Office Mojo. Посетено на August 20, 2016.
 59. Goldberg, Lesley (August 17, 2012). 'Glee' Brings Back Whoopi Goldberg for Season 4 (Exclusive)“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 14, 2020.
 60. McCarthy, Todd (November 17, 2011). „The Muppets: Film Review“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 14, 2020.
 61. Angulo Chen, Sandie (August 7, 2014). 'Teenage Mutant Ninja Turtles' movie review: Megan Fox and reptilian sidekicks“. The Washington Post. Посетено на September 14, 2020.
 62. Unknown, Unknown (2014). „Big Stone Gap – Virginia Film Festival“. Virginia Film Festival. Посетено на July 30, 2015.
 63. Kelley, Seth (September 20, 2016). „Whoopi Goldberg Discusses Her Oxygen Modeling Show 'Strut' and Transgender Casting“. Variety. Посетено на September 14, 2020.
 64. „Whoopi Goldberg cast as Ursula in Descendants 2“. Entertainment Weekly. July 20, 2017.
 65. Kenny, Glenn (November 2, 2018). „Review: Tyler Perry Turns Tiffany Haddish Loose in 'Nobody's Fool'. The New York Times. Посетено на September 14, 2020.
 66. Chang, Justin (March 15, 2018). „Tessa Thompson and Melissa Leo team up in the wan, wobbly dramedy 'Furlough'. Los Angeles Times. Посетено на May 9, 2018.
 67. Rosen, Jody (June 25, 2019). „Here Are Hundreds More Artists Whose Tapes Were Destroyed in the UMG Fire“. The New York Times. Посетено на June 28, 2019.
 68. Vary, Adam (January 22, 2020). „Patrick Stewart Invites Whoopi Goldberg to Join 'Star Trek: Picard' Season 2“. Variety. Архивирано од изворникот на January 23, 2020. Посетено на January 22, 2020.
 69. Quinn, Dave (January 22, 2020). „Whoopi Goldberg Will Reprise Her Star Trek Role in Picard“. People. Посетено на March 9, 2020.
 70. Breznican, Anthony (May 20, 2020). „Exclusive: Stephen King's The Stand Comes to Life Again“. Vanity Fair. Архивирано од изворникот на May 22, 2020. Посетено на May 22, 2020.
 71. „Whoopi Goldberg joins 'The View'. CNN. Associated Press. August 1, 2007. Архивирано од изворникот на March 7, 2008. Посетено на May 17, 2008.
 72. Learmonth, Michael (September 23, 2007). „Whoopi-led View on topshow tops Rosie's ratings“. Variety. Посетено на May 17, 2008.
 73. Marchese, David (July 8, 2019). „Whoopi Goldberg on Controversy and Conversation“. Архивирано од изворникот на August 7, 2019. Посетено на March 9, 2020.
 74. „Goldberg defends Vick in 'View' debut“. The San Francisco Chronicle. Associated Press. September 4, 2007. Архивирано од изворникот на June 22, 2008. Посетено на May 17, 2008.
 75. Gorman, Steve (September 4, 2007). „Whoopi Goldberg defends Vick's dog-fighting role“. Reuters. Посетено на May 17, 2008.
 76. "Personalities Column", Roman Polanski Media Archive
 77. Harding, Kate (September 28, 2009). „Reminder: Roman Polanski raped a child“. Salon. Архивирано од изворникот на 2010-03-02. Посетено на September 29, 2009.
 78. „Fox News“. Hollywood Left Bands Together to Fight Polanski Arrest. September 29, 2009. Архивирано од изворникот на December 4, 2011. Посетено на September 29, 2009.
 79. 79,0 79,1 „John Oliver tears into Whoopi Goldberg for defending Bill Cosby on Last Week Tonight“. The Sydney Morning Herald. July 13, 2015. Посетено на January 10, 2019.
 80. Osborn, Ryan (October 1, 2009). „Whoopi Goldberg Clarifies Polanski Comment“. MSNBC. Архивирано од изворникот на October 3, 2009. Посетено на October 3, 2009.
 81. Derschowitz, Jessica (July 14, 2010). „Whoopi Goldberg Defends Mel Gibson on 'The View'. CBS News. Посетено на March 9, 2020.
 82. Nudd, Tim. „Whoopi Goldberg Defends Bill Cosby Again and Tells Critics: 'Back Off Me!'. People. Посетено на August 17, 2016.
 83. de Moraes, Lisa (July 14, 2015). „Whoopi Goldberg Reverses Bill Cosby Position: "Information Kinda Points To Guilt". Deadline Hollywood. Посетено на March 9, 2020.
 84. Corinthios, Aurelie (July 14, 2015). „Whoopi Goldberg Changes Bill Cosby Stance on The View“. People. Посетено на August 17, 2016.
 85. „Whoopi's nude photo comments 'disgusting'. June 19, 2019. Посетено на June 20, 2019.
 86. I Love Lucy's 50th Anniversary Special (2001), Посетено на January 28, 2019
 87. „Sietse Bakker“. Junioreurovision.tv. December 3, 2011. Посетено на May 3, 2012.
 88. „Whoopi's Article Archive on WOWOWOW.com“. WOWOWOW.com. April 13, 2011. Архивирано од изворникот на 2013-01-16. Посетено на May 21, 2012.
 89. BroadwayTvArchive (February 10, 2010). „The View's Whoopi Goldberg in The Lion King“. Посетено на October 7, 2015.
 90. Hetrick, Adam (July 7, 2010). „Back in the Habit: Whoopi Goldberg to Join London Cast of Sister Act“. Playbill. Архивирано од изворникот на January 16, 2013. Посетено на May 3, 2012.
 91. „Aug 27: A statement from the producers“. Архивирано од изворникот на September 22, 2010. Посетено на May 19, 2013.
 92. Gans, Andrew (September 8, 2010). „Whoopi Goldberg to Rejoin Cast of London's Sister Act“. Playbill. Архивирано од изворникот на January 16, 2013. Посетено на May 3, 2012.
 93. Shenton, Mark (May 7, 2010). „West End's Sister Act to Vacate London Palladium October 30; Future Plans Announced“. Playbill. Архивирано од изворникот на October 18, 2012. Посетено на May 3, 2012.
 94. Hughes, Trevor (March 30, 2016). „Whoopi Goldberg founds medical marijuana company for women“. USA Today. Посетено на June 1, 2016.
 95. Littleton, Cynthia (August 13, 2014). „Comic Relief Campaign Was More Than Photo Op for Robin Williams“. Посетено на December 25, 2016.
 96. „A 'Battlestar Galactica' panel discussion at the United Nations“. Chicago Tribune. March 10, 2009. Архивирано од изворникот на 2009-03-18. Посетено на 2021-02-04.
 97. Everett, Cristina (April 1, 2010). 'True Blood' star Anna Paquin reveals her true sexuality: 'I'm bisexual and I give a damn'. New York Daily News. Посетено на September 14, 2020.
 98. "30 Voices, 30 Years", Advocate.com, May 5, 2011. Retrieved May 19, 2014.
 99. "10 Celebrity NRA Members from Chuck Norris to Tom Selleck", thedailybeast.com. Retrieved April 17, 2014.
 100. „US gun control: What is the NRA and why is it so powerful? It is one of the most powerful players in one of the most hotly-debated issues in the US – gun control – but what exactly is the NRA? Here's a quick guide“. BBC. January 8, 2016. Посетено на June 14, 2016. ...Current members include former vice-presidential candidate Sarah Palin, and actors Tom Selleck and Whoopi Goldberg. ...
 101. Sopelsa, Brooke (May 9, 2017). „Whoopi Goldberg Speaks Out for Transgender Rights“. NBC News. Посетено на September 14, 2020.
 102. „Profile“. Jefferson Awards.org. Архивирано од изворникот на November 24, 2010. Посетено на December 5, 2013.
 103. „Board“. National Museum of American Illustration. Посетено на July 26, 2016.
 104. Jamieson, Amber; Slawson, Nicola; Khomami, Nadia (January 22, 2017). „Women's March events take place in Washington and around the world – as it happened“. The Guardian. Посетено на April 26, 2020.
 105. Firman, Tehrene (January 20, 2018). „Whoopi Goldberg Makes Surprise Speech at New York Women's March“. The Hollywood Reporter. Посетено на April 26, 2020.
 106. Reeves, Marcus (April 14, 2011). „Whoopi Goldberg Admits She Never Loved Her Husbands“. BET. Посетено на December 4, 2012.
 107. Laurie I (February 18, 2010). „Whoopi Goldberg rules out marriage“. San Francisco Chronicle. Архивирано од изворникот на 2013-05-10. Посетено на December 4, 2012.
 108. „Names in the News“. Associated Press. October 6, 1988. Посетено на December 4, 2012.
 109. Fink, Mitchell; Rubin, Lauren (March 13, 2000). „Whoopi Makes Her Move, Sends Langella Packing“. Daily News. New York. Посетено на December 4, 2012.
 110. Hayward, Jeff (May 23, 1993). „Sparks Fly As Whoopi (and Ted) Talk About Family, Race, Comedy“. Chicago Tribune. Посетено на December 4, 2012.
 111. Harp, Justin (April 14, 2011). „Whoopi Goldberg 'never loved' ex-husbands“. Digital Spy. Посетено на December 4, 2012.
 112. Crean, Ellen (December 6, 2004). „Whooping It Up On Broadway“. CBS News. Посетено на September 5, 2020.
 113. Keegan, Kayla (November 1, 2018). 'The View' Host Whoopi Goldberg's Grandchildren Gave Her the Cutest Nickname“. Good Housekeeping. Посетено на September 5, 2020.
 114. „Whoopi Goldberg 'Still Processing' Mother's Death“. People. October 3, 2010. Архивирано од изворникот на 2016-04-01. Посетено на May 19, 2014.
 115. Lewis, Hilary (May 19, 2015). „Whoopi Goldberg Returns to 'The View' After Brother's Death, Takes Shot at 'Vanity Fair' Article (Video)“. The Hollywood Reporter. Посетено на March 3, 2016.
 116. Leive, Cindi (June 30, 2018). „Opinion – Let's Talk About My Abortion (and Yours)“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на May 27, 2019.
 117. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2019-11-14. Посетено на 2019-11-14.
 118. Tucker, Ken (February 2, 2011). „Whoopi Goldberg cites her own past drug addiction discussing Charlie Sheen as an 'alcoholic, drug user' on 'The View'. Entertainment Weekly. Посетено на September 5, 2020.
 119. Moody, Mike (March 24, 2011). „Goldberg: 'I smoked pot before Oscar win'. Digital Spy. Посетено на December 4, 2012.
 120. Byrne, Alla (March 24, 2011). „Whoopi Goldberg: I Smoked Pot Before My Oscar Speech“. People. Посетено на October 30, 2019.
 121. Slipper, Dan. „The dyslexia factor“. BBC. Посетено на September 5, 2020.
 122. Kuperinsky, Amy (November 10, 2019). „Whoopi Goldberg on living in N.J., dodging politics — 'everybody's inundated' — marijuana and Atlantic City“. NJ.com.
 123. Henderson, Cydney (May 20, 2019). 'The View': Whoopi Goldberg's doctors reveal she had a 30% chance of dying from pneumonia“. Посетено на March 8, 2020.
 124. Longman, Will. „Whoopi Goldberg to star as Deloris in new Sister Act in London“. LondonTheatre.co.uk. Посетено на October 24, 2019.
 125. „Ahead of Sunday's Oscars, Find Out Which Stars Are Members of the EGOT Club“. People. Посетено на April 25, 2020.
 126. „All 15 EGOT Winners, From Audrey Hepburn to John Legend“. TheWrap. Посетено на April 25, 2020.
 127. „The EGOT Club: 15 Hollywood Heavyweights Who Have Won Emmy, Grammy, Oscar and Tony Awards“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на April 25, 2020.
 128. McDonald, Soraya Nadia (October 29, 2020). „Movies Were Better When Whoopi Goldberg Was in Them“. New York. Архивирано од изворникот на December 2020. Посетено на December 20, 2020. That singularity is evident in her EGOT status; she’s the only Black woman in history to have nabbed each of the major award statues, and she did it with a handicap.
 129. „1986 Oscar Nominations“. Oscars.org. Посетено на April 25, 2020.
 130. „THE 63RD ACADEMY AWARDS - 1991“. Oscars.org. Посетено на April 25, 2020.
 131. „BAFTA Awards“. Посетено на December 25, 2016.
 132. Silverman, Stephen M. (February 6, 2002). „Whoopi Goldberg's Oscar: Lost & Found“. People. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на March 15, 2008.
 133. „Whoopi Goldberg - Artist“. Grammys.com. Посетено на April 25, 2020.
 134. Brennan, Patrick (November 18, 2001). „The Mark Twain Prize: Whoopi!“. Посетено на November 24, 2018.
 135. „Award list“. Acmewebpages.com. Архивирано од изворникот на February 24, 2012. Посетено на May 3, 2012.
 136. Whoopi Goldberg Honored In Gray Line New York's Ride Of Fame Getty Images. July 26, 2010.
 137. Kelly, Seth (July 14, 2017). „Mark Hamill Remembers Carrie Fisher; Oprah Winfrey, Whoopi Goldberg Share Disney Memories at D23“. Variety. Посетено на July 14, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.