Прејди на содржината

Џон Кери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Кери

Џон Форбс Кери (англиски: John Forbes Kerry; р. 11 декември 1943) — американски политичар и поранешен државен секретар на САД. Кери долго бил постар сенатор на САД од Масачусет. Кери е сенатор од 2 јануари 1985, и по должина на мандатот во моментов е на десеттото место во сенатот. Претходно во Масачусет бил помошник судија и вицегувернер во админастрацијата на Мајкл Дукакис. Бил кандидат за претседател на САД испред Демократска партија на изборите во 2004, но изгубил од Џорџ В. Буш.

Во почетокот ја поддржувал инвазијата на Ирак од 2003, но подоцна станал голем противник од таа војна. Својата претседателска кампања од 2004 темелно на спротивна војна во Ирак, меѓутоа Буш го победил освојувајќи 34 електронски гласови повеќе. Кери во 2009 станал претседател на Сенатскиот одбор за надворешни работи, а во 2011 бил именуван во Заеднички избран одбор за намалување на дефицитот.