Сепса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сепса
Bloodculturetubes.JPG
Шишенца со крвни култури: пороткалово шишенце за анаеробни микроорганизми,синото за аеробни микроорганизми и жолтото за педијатрија
Класификација и надворешни извори
Специјалност заразна болест[*]
МКБ-10 A40A41
МКБ-9 995.91
DiseasesDB 11960
MedlinePlus 000666
MeSH D018805

Сепса преставува појава на микроорганизми во крвта.Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори