Мајк Николс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мајк Николс (англиски: Mike Nichols) (6 ноември 1931, Берлин, Германија19 номеври 2014, Менхетен, Њујорк, САД) — американски филмски режисер.

Животопис[уреди | уреди извор]

М. Николс во центарот „Линколн“, 2010 г.

Мајк Николс е роден како Михаел Игор Печковски (Michael Igor Peschkowsky), на 6 ноември 1931 година, во Берлин. Николс починал на 19 номеври 2014 година од срцев удар.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Николс со Елен Меј, 1960 г.

Својата кариера, Николс ја почнал како комичар во 1950-тите, како дел до дуото „Николс и Меј“. Подоцна тој бил успешен театарски режисер на Бродвеј, а работел и на телевизиски проекти. Во 2004 година, на каналот „ХБО (НВО)“ премиерно била прикажана тв-серијата „Ангели во Америка“, која му ја донела наградата „Еми“. Со тоа, тој се вброил режисерите кои успеале да ги освојат наградите „Оскар“, „Греми“, „Тони“ и „Еми“. Инаку, Николс е четирикратен добитник на „Оскар“, а се прославил со филмовите „Дипломец“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“.[1]

Николс со Елен Меј и Дороти Лудон, 1959 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Наташа Спирова, „Филмаџиите жалат за Вилијамс, а музичарите - за Кокер“, Антена, број 862, 2.1.2015, стр. 12-13.