Компанија Волт Дизни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
The Walt Disney Company
Тип Јавна
Oснована Холивуд, Калифорнија, САД[1]
(16 октомври, 1923)
Седиште The Walt Disney Studios
Бурбенк, Калифорнија, САД
Клучни личности Џон Е. Пепер, Џуниор (Претседавач)
Роберт Ајгер (Извршен директор) и (Претседател)
Ен Свини (Претседател на Disney-ABC Television Group и Ко-Претседавач на Disney Media Networks)
Дејност Медиуми и Забава
Пазарна вредност $ 57 билиони (2008)[2]
Приходи $ 35.51 билиони (2007)[3]
Тековен
приход
$ 7.827 билиони (2007)[3]
Нето приход $ 3.832 billion (2007)[3]
Вработени 137,000 (2008)
Одделенија ABC, ABC Family, ABC Kids, Walt Disney Distribution, Walt Disney Motion Pictures Group, Disney Channel, ESPN, Jetix, Walt Disney Studios, Walt Disney Parks and Resorts, Walt Disney Television Animation, Walt Disney Records, Walt Disney Pictures, Touchstone Pictures, Hollywood Pictures, Miramax Films, ABC Studios, Playhouse Disney, Disney Consumer Products, Pixar Animation Studios, SOAPnet, Disney Interactive Studios, Muppets Holding Company, Disney Store, Toon Disney, New Horizon Interactive, and Hollywood Records
Портал Disney.com

Компанија „Волт Дизни“ (англиски: The Walt Disney Company) — една од најголемите медиумски компании за забава. Основана на 16 октомври, 1923, од страна на браќата Волт и Рој Дизни како анимирано студио, кое оттогаш е претворено во едно од најголемите и највлијателните студиа во Холивуд и сопственик на доста тематски паркови и неколку телевизии, вклучувајќи ги ABC и ESPN. Повеќето установи на Студијата „Волт Дизни“ во Барбенк, Калифорнија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Company History“. Corporate Information. The Walt Disney Company. http://corporate.disney.go.com/corporate/complete_history_1.html. посет. 30 август 2008 г. 
  2. „Company Profile for The Walt Disney Co (DIS)“. http://zenobank.com/index.php?symbol=DIS&page=quotesearch. посет. 30 септември 2008 г. 
  3. 3,0 3,1 3,2 „The Walt Disney Company 2007 Annual Report“. The Walt Disney Company. http://amedia.disney.go.com/investorrelations/annual_reports/WDC-AR-2007.pdf. посет. 30 август 2008 г.