Walt Disney Pictures

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Walt Disney Pictures
ТипСубсидиерна компанија
OснованаБурбенк, Калифорнија, САД (1983)
СедиштеБурбенк, Калифорнија, САД
Дејностфилмови
СопственикThe Walt Disney Company
Матично
претпријатие
Walt Disney Motion Pictures Group
Порталwww.disneypictures.com

Walt Disney Pictures е филмска компанија која воедно е и во сопственост на The Walt Disney Company.