Прејди на содржината

Компанија Волт Дизни

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од The Walt Disney Company)
The Walt Disney Company
ВидЈавна
ISINUS2546871060 Уреди на Википодатоците
ДејностМедиуми и Забава
ОснованоХоливуд, Калифорнија, САД[1]
(16 октомври 1923)
ОсновачВолт и Рој Дизни
Седиште
Клучни личности
Џон Е. Пепер, Џуниор (Претседавач)
Роберт Ајгер (Извршен директор) и (Претседател)
Ен Свини (Претседател на Disney-ABC Television Group и Ко-Претседавач на Disney Media Networks)
Доход $ 35.51 билиони (2007)[2]
Оперативен доход
$ 7.827 билиони (2007)[2]
Нето-доход
$ 3.832 billion (2007)[2]
Вкупно актива203.631.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Вработени
137,000 (2008)
ОдделенијаABC, ABC Family, ABC Kids, Walt Disney Distribution, Walt Disney Motion Pictures Group, Disney Channel, ESPN, Jetix, Walt Disney Studios, Walt Disney Parks and Resorts, Walt Disney Television Animation, Walt Disney Records, Walt Disney Pictures, Touchstone Pictures, Hollywood Pictures, Miramax Films, ABC Studios, Playhouse Disney, Disney Consumer Products, Pixar Animation Studios, SOAPnet, Disney Interactive Studios, Muppets Holding Company, Disney Store, Toon Disney, New Horizon Interactive, and Hollywood Records
Мреж. местоDisney.com

Компанија „Волт Дизни“ (англиски: The Walt Disney Company) — една од најголемите медиумски компании за забава. Основана на 16 октомври 1923, од страна на браќата Волт и Рој Дизни како анимирано студио, кое оттогаш е претворено во едно од најголемите и највлијателните студиа во Холивуд и сопственик на доста тематски паркови и неколку телевизии, вклучувајќи ги ABC и ESPN. Повеќето установи на Студијата „Волт Дизни“ во Барбенк, Калифорнија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Company History“. Corporate Information. The Walt Disney Company. Посетено на 2008-08-30.
  2. 2,0 2,1 2,2 „The Walt Disney Company 2007 Annual Report“ (PDF). The Walt Disney Company. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-09-10. Посетено на 2008-08-30.
  3. „Company Profile for The Walt Disney Co (DIS)“. Посетено на 2008-09-30.