Бела Торн

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анабела Ејвери „Бела“ Торн (англиски: Annabella Avery Bella Thorne; Пембрук Пајнс, 8.октомври 1997)  - американска глумица, танчерка, пејачка и модел. Популарноста ја стекннала во ТВ серијата „Играј“ (англиски: Shake It Up), каде што ја игра улогата на Cиси Џонс.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е на 8 октомври 1997 година во Пембрук Пајнс, Флорида. Најмлада е од четирите деца во семејството на Реиналд Торн, кубански имигранти. И другите три деца се занимавале со глума. На Бела во трето одделение и била најдена дислексија.[2] Иако имала пореметување, тоа не ја спречувало да ги исполни своите соништа. Таа рекла дека глумата и помагала да ја надмине болеста, а сега е добра танчерка.[3] „Всушност, никогаш не сум била танчерка. Едноставно ми се допадна сценариото на серијата, па морав да измислувам чекори за аудицијата“ - изјавила во интервју за весникот „Браво“. Бела во 2007 година го изгубила својот татко, Реиланд Торн, кој починал во сообраќајна несреќа.

Кариера[уреди | уреди извор]

Нејзината најпозната улога била во ТВ серијата „Shake it uр“, каде што ја играла улогата на Cиси Џонс. Роки Блу (Зендеја) и Cиси Џонс биле танчери во серијата „Играј Чикаго“ (англиски: Shake it up, Chikago). Покрај тоа што игра, пее и глуми, Бела напишала книга „Есента паѓа“ (англиски: Autumn Falls), кој раскажува девојче чии се променува по запознавање на магијата.[4]

Нејзиниот прв албум во соло кариерата е „Call it whatever“ во 2014 година. 

Филмографија[уреди | уреди извор]

Улогата На Бела Искинати
Години

Име
Улогата
Забелешка
2003.
Stuck on You MC Sideline's Fan
2006 година.
Jimmy Kimmel Live!
2006 година. Entourage
Kid
2007 година. The O.C.
Young Taylor Townsend
2007 година. The Seer

Young Claire
2007 година.
Craw Lake
Julia
2008 година.
Blind Ambition Witbert Daniel
2008 година. October Road
Анgela Ferilli
2007-2008 година.
Dirty Sexy Money Margaux Darling
2008 година.
My Own Worst Enemy Ruthy Spivey
2012. Teen Wolf
Kanima
2008 година. Water Pills
Psych Out Girl
2009 година.
In the Motherhood Annie
2009 година. Mental
 Emily
2009 година. Forget Me Not
Young Angela
2009 година.
Little Monk Wendy
2010 година.
One Wish Messenger
2010 година. Big Love
Tancy Henrickson
2010 година.
Wizards of Waverly Place Nancy Lukey
2010 година.
Raspberry Magic Sarah Patterson
2011. Good Luck Charlie
CeCe Jones
2011. Frenemies  Avalon Green
2012.
 Secret of the Wings
2010 година. Shake It Up!

 CeCe Jouns
2013 година.
 Buttermilk Sky
2015 година.
The Duff

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kroll, Justin (14 декември 2009). „Bella Thorne – Entertainment News – Variety'. Variety.com. Посетено на 9 април 2012.
  2. „Sit down with 12-year-old actress Bella Thorne“. ABC7news.com – View from the Bay. 9 декември 2008. Архивирано од изворникот (video) на 2013-01-10. Посетено на 27 јануари 2012.
  3. Бела Торн: „Глума ми је помогла да превазиђем дислексију“ Архивирано на 26 февруари 2014 г., приступ 6 јули 2013
  4. Браво: „Суперталентована: Бела Торн написала књигу“ Архивирано на 23 септември 2015 г., 4 мај 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]