Никелодеон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никелодеон
Отпочнатадекември 1, 1977; пред 46 години (1977-12-01)
СопственикViacomCBS Domestic Media Networks
Формат на слика1080i HDTV
ДржаваСАД
Област на емитувањеНа национално ниво
СедиштеЊујорк Сити, Њујорк
Претходно имеPinwheel (1977-79; test channel)
Сестрински канал(и)
Веб-странаnick.com
Достапност
Сателитска телевизија
DirecTV
 • Channel 299 (East, HD/SD)
 • Channel 300 (West, SD)
 • Channel 1300 (VOD)
Dish Network
 • Channel 170 (East, HD/SD)
 • Channel 171 (West, SD)
C bandAMC 11 - Channel 64 (West) (4DTV Digital)
Кабелска телевизија
Достапно на повеќето кабелски системиВарира според давателот на кабел
Verizon Fios
 • Channel 252 (SD East)
 • Channel 752 (HD)
IPTV
AT&T U-verse
 • Channel 314 (East, SD)
 • Channel 1314 (East, HD)
Google FiberСлотите на каналите може да варираат
Семрежно емитување
PhiloInternet Protocol television
FuboTVInternet Protocol television
PlutoTVInternet Protocol television

Никелодеон (честопати скратен на Ник) — американски телевизиски канал за кој се плаќа за да се користи, кој првпат бил тестиран на 1 декември 1977 година, пред официјално да биде промовиран на 1 април 1979 година како прв кабелски канал за деца.[1] Тој е сопственост на ViacomCBS преку своите домашни мрежи поделба и е со седиште во Њујорк. Програмирањето на мрежата првенствено е насочено кон деца и адолесценти на возраст од 2 до 17 години,[2] додека некои од нејзините блок-програми имаат за цел поширока семејна публика.

Каналот првично бил тестиран како Канал Ц-3, со Пинвејл како главна програма на 1 декември 1977 година. Пинвејл била телевизиска серија која, во тоа време, била достапна само на КУБЕ, [1] која била прва две - начин на големиот пазар на интерактивна кабловска телевизија, сопственост на сателитска забава Ворнер-Амекс. Каналот тогаш беше лансиран официјално како Никелодеон на 1 април 1979 година и се прошири и на други даватели на кабли на национално ниво.[3] Првично беше без комерцијална и остана без реклами до 1984 година.[4] Ворнер-Амекс го продаде Никелодеон, заедно со своите сестрински мрежи МТВ и ВХ1, на Виаком во 1986 година. [1]

Низ целата своја историја, Никелодеон воведе сестрински канали и тематски блокови за програмирање. На 4 јануари 1988 година, Никелодеон го лансирал Ник Џуниор, целодневно-утрински блок насочен кон децата од предучилишна возраст. Во 1991 година, мрежата воведе нов предводник на брендот, Nicktoons : оригинални анимирани продукции создадени за мрежата. Во 1999 година, Никелодеон се здружи со Sesame Workshop за создавање на Noggin,[5] образовен бренд кој се состои од кабелски канал и интерактивно мрежно место. Два блока насочени кон тинејџерска публика, TEENick на Никелодеон и The N on Noggin, беа споени во самостоен канал, TeenNick, во 2009 година.

Од септември 2018 , каналот е достапен за околу 87.167 милиони домаќинства во САД.[6]

Историја[уреди | уреди извор]

Името на каналот потекнува од првите пет- центри кина, наречени никелодеони. Неговата историја датира од 1 декември 1977 година, кога Warner Cable Communications го започна првиот двонасочен интерактивен кабелски систем, QUBE, [1] во Колумбос, Охајо. Прв тестиран под името Pinwheel Network, кабелскиот канал Ц-3 секојдневно носел Пинвил од 7:00 часот до 09:00 часот   часот источно време. [1] [7] Првично закажано за лансирање во февруари 1979 година,[8] Никелодеон започнат на 1 април 1979 година, првично се дистрибуирал до системите „Ворнер кабел“ преку сателит на транспондерот RCA Satcom-1 (сопственик на сателитот, RCA Americom, подоцна станал GE Americom како резултат на аквизицијата на General Electric на матичната компанија RCA Americom, RCA Corporation, пред да се спои со Луксембург, со седиште Société Européenne des Satellites за да формира SES Global, сега SES SA, кој е еден од потомците на серијата Satcom, сателитските со conвездија СЕС и АМЦ, функционираат, Никелодеон моментално се емитува на АМЦ-11 ).[9] Првично без рекламирање, рекламирањето било воведено во јануари 1984 година.[4]

Програмирање[уреди | уреди извор]

Програмирање што се гледа на Никелодеон вклучува анимирани серии (како што се „ SpongeBob SquarePants“, „Гласниот дом“, „Касаграндес “ и „Пони“ ), серија во живо-акција, скриптирана серија (како Хенри Дангер и Сè што ) и оригинални филмови направени за ТВ, додека дневниот распоред на мрежата е посветен на емисии наменети за предучилишни установи (како што се 44 мачки, меурчиња, меурчиња, PAW патрола и индиции за сини и вие! )

Програма што се повторувала била двојно месечно специјално издание на „ Ник уз“ со Линда Елербеј, [1] серија на списанија со новости, наменети за деца кои дебитираа во 1992 година како седмична серија, а завршија во 2015 година.

Nicktoons[уреди | уреди извор]

Nicktoons е брендирање на оригиналната анимирана телевизиска серија на Никелодеон. [1] [10] До 1991 година, анимираната серија што се емитувала на Никелодеон, во голема мера била увезена од странски земји, со некои оригинални анимирани специјали кои исто така биле прикажани на каналот до тој момент. [1] [11] Иако брендирањето Никонс ретко се користи од самата мрежа од лансирањето на каналот со исто име во 2002 година, оригиналните анимирани серии продолжуваат да сочинуваат значителен дел од поставата на Никелодеон. [10] Околу 6 до 7 часа од овие програми се гледаат на распоредот на денот на денот, а околу девет часа за време на викендите, вклучително и посветен утрински анимациски блок. [1]

Во 2006 година, каналот постигна договор со DreamWorks Animation за развој на анимираните филмови на студиото во телевизиски серии (како што се пингвините од Мадагаскар ).[12] Од раните 2010-ти, анимационото студио Никелодеон исто така, произведе серија заснована на постоечка IP купена од ViacomCBS, како што се Winx Club и Teenage Mutant Ninja Turtles.

Филмови[уреди | уреди извор]

Никелодеон не емитува театарски објавени или филмови директно-на-видео на редовна основа; Како и да е, таа произведува свои оригинални филмови направени за ТВ, кои обично премиерно се појавуваат во часовници за време на вечерните часови или на училишни одмори.

Каналот повремено емитува филмови произведени од одделот за производство на филмови на филмот Никелодеон Филм (чии филмови ги дистрибуира сестринската компанија Paramount Pictures ). Иако филмската поделба го носи името на брендот Никелодеон, каналот нема пристап до повеќето филмови произведени од неговата филмска единица. Никелодеон има право на емитување на повеќето играни филмови засновани врз или кои служат како основа за оригинални серии произведени од него (како што е Barnyard: The Original Party Animals ); поголемиот дел од филмовите со живо акција, произведени под транспарентот „Никелодеон филмови“ се лиценцирани за емитување од разни бесплатни средства за телевизија и плаќаат телевизиски места во САД, освен Никелодеон (иако мрежата има емитувано неколку филмови во живо на Никелодеон изданија како што се Angus, Thongs and Perfect Snogging и Good Burger ).

Никелодеон исто така рекламира едночасовни епизоди од неговата оригинална серија како филмови; иако верзиите на „ТВ филмот“ од оригиналната серија на Никелодеон се разликуваат од традиционалните телевизиски филмови по тоа што имаат пократко време на траење (приближно 45 минути, наспроти 75-100 минутно време на траење што го имаат повеќето телевизиски филмови) и ги користат традиционална поставка на повеќе камери за редовни епизоди (освен ако програмата не е природно снимена во поставувањето на единечни фотоапарати, вообичаена од филмовите) со некои снимања на локацијата. Никелодеон исто така периодично се стекнува со театарски објавени долгометражни филмови за емитување на каналот, вклучувајќи универзална Барби: Мода бајка, неколку филмови <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Monster_High" rel="mw:ExtLink" title="Monster High" class="cx-link" data-linkid="231">Monster High</a> и Тинејџерски Мутант Нинџа Желки: Желки Засекогаш (која подоцна била објавена од Никелодеон филмови преку Парамаунт за ДВД издание), со филмовите Барби и Монструм Висока обично се емитуваа под брокерскиот формат во кој Метел го купува времето со цел да го промовира објавувањето на нивните филмови на ДВД во рок од неколку дена од премиерата на Никелодеон, аранжман можен бидејќи Никелодеон не мора да го исполни правила на Федералната комисија за комуникации кои не го дозволуваат тој аранжман за радиодифузни канали заради прописи со кои се забранува платено програмирање на деца.

Програмски блокови[уреди | уреди извор]

Главното програмирање на мрежата обично се емитува од 7:00 часот наутро од 09:00 часот попладне, во работните денови (времето за исклучување варира со празниците и специјалното програмирање), сабота од 7:00 часот наутро до 9:30 часот попладне, а недела од 7:00 часот наутро од 08:00 часот попладне(источно и тихоокеанско време).

Сегашен[уреди | уреди извор]

 • Ник rуниор. летни месеци, други назначени периоди на училишни паузи и на национални празници). Овој блок првенствено е насочен кон публика од предучилишна возраст бидејќи вообичаената публика на Никелодеон на деца на училишна возраст е во училиште за време на одредениот период на блокот. Програмите што моментално се гледаат во овој блок вклучуваат „ Блејз“ и „Машини за чудовишта“, „ меурчиња глупици “ и патролата PAW.
 • Нова сабота вечер на Ник - блокада за време на акција во живо, што се емитува од 08-10 часот по источно и тихоокеанско време. Била лансирана на 22 септември 2012 година, како Гота Види саботни вечери. Неодамнешните епизоди на одредена оригинална серија може да се појават кога нема да се емитуваат нови епизоди таа недела. Во распоредот се одликуваат Хенри Дангер и Најт (од сите први епизоди се циклирани на распоредот, што му дава променлив распоред). Премиерите на оригиналните филмови направени за ТВ на мрежата, исто така, повремено се емитуваат за време на премиерот, обично во форма на премиера.

Поранешен[уреди | уреди извор]

 • СНИК - „СНИК“ (кратко за „Сабота вечер Никелодеон“) бил првиот посветен на мрежниот премиум блок на мрежата што се емитувал од 8:00 до 10:00 часот.   часот источно и тихоокеанско време. Насочена кон пред тинејџери и тинејџери, дебитирала на 15 август 1992 година (со почетната постава со две воспоставени серии што првично се емитуваа во недела, Клариса ги објаснува сето тоа и Рен &amp; Стипи шоу, и две нови серии, Roundhouse и Are Се плашите од темнината? ) Блокот прикажувал главно серии во живо акција (првенствено комедии), иако периодично се прикажувале анимирани серии. СНИК бил прекинат на 28 август 2004 година и бил заменет следната недела (4 септември 2004 година) со издание во саботата навечер во блокот ТЕЕНИК.
 • Ник во попладневните часови - „Ник во попладневните часови“ бил дневен блок што се движел во работните денови попладне во текот на летните месеци од 1995 до 1997 година, и се емитувал во продолжен формат до декември за последната година во 1998 година. Бил домаќин на Стик Стикли, лик со стапчиња во форма на г-дин Бил (кукла од Рик Лион и изрази од глумецот Пол Кристи, кој подоцна ќе го изрази маскотата на Ноггин / Ник rуниор, Моус А. Моус до 2012 година). Блокот бил заменет за летото 1999 година од „Хенри и јунско лето“ (хостирано од анимирани домаќини на серијата антологија КаБлам! ) Ликот „Stick Stickly“ подоцна бил оживеан за „90-тите години се тоа“ на TeenNick, кој дебитирал во 2011 година.
 • U-Pick Live - „U-Pick Live“ (првично брендиран како „U-Pick Friday“ од 1999 до крајот на 2000 година, а првично беше домаќин на ликовите Хенри и Јуни од КаБлам! ) БИл блок што се емитувал попладневните часови попладне од 5: 00 до 7:00 часот   часот Источна и Пацифик Време од 14. октомври 2002 година, на 27 мај 2005 година, која била емитувана од студиото во Њујорк е Тајмс Сквер област, каде што е со седиште Никелодеон. Користејќи сличен концепт, кој потекнува од 1994 година со блокот Ник во попладневните часови, „U-Pick Live“ овозможи интеракција на гледачот во изборот на програмите (обично цртани филмови) кои би се емитувале на блокот преку гласање на мрежната страница на мрежата. Концептот на програмирање избран од корисникот подоцна бил користен како дел од петок во изданието на блокот „TeenNick's TeenNick“ 90-тите години, започна во 2011 година.
 • ТЕЕНИК - „ТЕЕНИК“ бил тинејџерски ориентиран блок што траел од 6 март 2001 година до 2 февруари 2009 година, што траел во недела од 6:00 до 9:00 часот попладне. источно и тихоокеанско време; секундарниот блок во сабота започна во 2004 година, преземајќи ги 08:00 до 10:00 часот попладне Источен и Пацифик Слот за време долго го одржува СНИК. Првично беше домаќин на Ник Канон, а потоа и од Јејсон Еверхарт (ака „Bo. Боги“). Од 16 јануари до 12 мај 2007 година, и повторно од 1 март 2008 година, до 3 август 2009 година, сестринската мрежа The N водел спин-оф блок „TEENick on The N“. Името TEENick, кое беше отпуштено на 2 февруари 2009 година (со тоа што саботниот блок остана без ограничен до воведувањето на „Gotta See Saturday“ во 2013 година), подоцна стана името на ребрендираниот The N на 28.09.2009 година.
 • МЕ: ТВ - „МЕ: ТВ“ бил краткотрајно во живо, хостиран попладневен блок, кое траел во текот на летото 2007 година, кое траел во недела напладне од 02:00 до 6:00 часот.   часот источно и тихоокеанско време.
 • Ник Студио 10 - „Ник Студио 10“ бил краткотраен програмски блок од доцните попладневни часови, кој траел од 18 февруари до 17 јуни 2013 година, кој траел во деновите од 4:00 до 6:00 часот попладне источно и тихоокеанско време. Во блокот беа прикажани сегменти на обвивки, врз основа на епизоди од анимираната серија на мрежата, кои беа прикажани во вонреден распоред, заради сегментите што се емитуваа по поединечните акти на секоја програма.

Специјални настани[уреди | уреди извор]

 • Награди за избор на деца „Никелодеон“ - НаградитеДетски избор“ се 90-минутно годишно доделување на наградите во живо што се одржа на четвртата сабота навечер во март (порано првата сабота во април до 2008 година). Шоуто за награда (чиишто победници ги избираат гледачите на Никелодеон иако гласаат на мрежната страница на каналот и преку текстуални пораки ) им оддава почест на популарните телевизиски серии и филмови, глумци, спортисти и музички чинови, при што победниците добиваат шуплива портокалова фигура (едно од логоата користено за поголемиот дел од ерата на „splat logo“ на мрежата од 1984 до 2009 година).
 • Избор на спортови за деца Никелодеон - Спин-оф на доделувањето на наградите за деца, „Детски избор на спорт“ се одржува во јули со истите процедури за гласање на KCA и различни категории за тимски спортови и достигнувања на спортисти за претходната година (со категории како што се „Најдобар машки спортист“, „Најдобра женска спортистка“, „Кинг на Сваг“ и „Кралица на Сваг“), заедно со наградата на кој се доделува спортско-специфична виолетова мохавк. Неговата инаугуративна церемонија се емитуваше на 17 јули 2014 година, и првично ги суспендираше меѓународните канали, така што луѓето можеа да ја гледаат само на главниот канал.
 • Никелодеон Хало награди - Наградите „Хало“ се одликуваат со 5 обични тинејџери кои им помагаат и ги водат другите (ХАЛО). Неговата инаугуративна церемонија се емитувала на 11 декември 2009 година. Шоуто за награди е хостирано од Ник Канон и се емитува на Никелодеон и ТејнНик секој ноември / декември.
 • Светски ден на игра - „Светски ден на игра“ е годишен настан што се одржува во сабота попладне кон крајот на септември, кој започнал на 2 октомври 2004 година, за да се одбележи заклучокот на кампањата „ Ајде само да играме “ започната оваа година, а тоа се обајцата се дизајнирани да влијаат врз децата да вежбаат и да учествуваат во активности на отворено; училиштата и образовните организации исто така се охрабруваат да организираат локални настани за да промовираат активност кај децата за време на настанот. Никелодеон и неговите сестрински канали (освен изворите за тихоокеанска и планинска часовен појас и изворот на Ники 2 Пацифик, кој се дистрибуира до источните и централните часовни појаси), некои од меѓународните канали на мрежата и придружните мрежни места се суспендирани (со порака што ги охрабрува гледачите да учествуваат во активности на отворено во текот на периодот) од 12:00 до 3:00 часот попладне источно и тихоокеанско време на денот на настанот.[13] Од 2010 година, настанот на Светски ден на игра стана дел од програмата „Голема помош“, како дел од дополнителниот фокус на здравиот начин на живот, покрај главниот фокус на програмата на животната средина.

Блокови произведени од Никелодеон на мрежните радиодифузни мрежи[уреди | уреди извор]

 • Никелодеон en Telemundo - На 9 ноември 1998 година, Telemundo дебитирал дневен блок на шпански преснимува на Никелодеон серија (како што е Rugrats, Aaahh! ! ! Вистински чудовишта, Еј Арнолд!, Модерен живот на Роко, КаБлам! и индиции на Сина ); неделното издание на блокот траеше до 5 септември 2000 година, кога било пренесено на викендите со цел да се направи простор за утринската програма за новини Hoy En El Mundo ; Договорот на Никелодеон со Телемундо заврши во ноември 2001 година, откако мрежата ја купи НБЦ.
Историското лого на Ник на CBS користено до неговото прекинување во 2004 година.
 • Ник на ЦБС / Ник Џуниор на ЦБС - На 14 септември 2002 година, Никелодеон започна со производство на двочасовен саботен утрински блок за ЦБС (кој бил во сопственост на Никелодеон во тоа време, како резултат на тогашниот мрежен родител Виаком во 1999 аквизиција на CBS) во кој има епизоди од серии како што се <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/As_Told_by_Ginger" rel="mw:ExtLink" title="As Told by Ginger" class="cx-link" data-linkid="339">As Told by Ginger</a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/The_Wild_Thornberrys" rel="mw:ExtLink" title="The Wild Thornberrys" class="cx-link" data-linkid="340">The Wild Thornberrys</a>, Rugrats, Hey Arnold!, и <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Pelswick" rel="mw:ExtLink" title="Pelswick" class="cx-link" data-linkid="341">Pelswick</a> кои дебитираа на повеќето станици во ЦБС. Блокот бил обновен во 2004 година како блок-ориентиран во предучилишно училиште во кој се прикажани шоуа на Ник џуниор (како што се индициите на Блу, Дора на Explorer и Малиот Бил ); „Ник rуниор на ЦБС“ бил заменет во септември 2006 г. од блокот на партијата Партија на тајните на КОЛ (произведен од ДИК Забава, кој подоцна го набави „ Куки ар“ ), како резултат на разделбата на ЦБС и Виаком во одделни компании претходно истата година.

Поврзани мрежи и услуги[уреди | уреди извор]

Nick at Nite[уреди | уреди извор]

Nick at Nite (стилизиран како „nick @ nite“ ) е ноќна програма на Никелодеон, [1] која дебитирала на 1 јули 1985 година и се емитува во деновиве од 9:00 часот попладне до 7 часот наутро, сабота од 9:30 часот попладне до 7 часот наутро и недела од 8 часот попладне до 7 часот наутро источно и тихоокеанско време.

Првично емитувал класични ситкоми од 1950-тите и 1960-тите години, како што Дона Рид шоу, [1] Г-дин Ед и Авантурите на Ози и Хариет, програмирање на крајот се префрли на репризи на популарни комедии од 1980-тите до 2000-тите години, како што се Насловна Подобрување, на Козби шоу и Розана. Nick at Nite повремено инкорпорирал оригинални серијали за скриптирање и натпреварување, при што некои последниве години се произведуваат преку единицата за производство на Никелодеон на својата матична мрежа. Програми што емитуваат на Nick at Nite Од 2016

 вклучуваат Full House, Friends, The Fresh Prince of Bel-Air и Georgeорџ Лопес, како и оригинални серии како што се See Dad Run и Instant Mom. Од 2004 година, Нилсен ги расипа телевизискиот рејтинг на Nick at Nite и Никелодеон како две одделни мрежи.[14]

Тековни сестрински канали[уреди | уреди извор]

Nicktoons[уреди | уреди извор]

Nicktoons е платена телевизиска мрежа што започнала на 1 мај 2002 година, како Nicktoons TV; тој бил преименуван како Nicktoons во мај 2003 година, пред да се ребрендира како Nicktoons Network од 2005 година, сè уште не се врати на претходното име во септември 2009 година. Мрежата емитува мешавина од акција во живо и анимирани емисии од Ник (како The Haunted Hathaways, Fanboy &amp; Chum Chum, Robot and Monster, SpongeBob SquarePants и Teenage Mutant Ninja Turtles, заедно со оригинални серии произведени исклучиво за Nicktoons).

Nick Jr.[уреди | уреди извор]

Nick Jr. е платена телевизиска мрежа насочена првенствено на деца од 2 до 7 години, во која има мешавина од тековни и некои поранешни програми ориентирани од предучилишни установи од Никелодеон и оригинални серии ексклузивни за каналот. Истата започна на 28.09.2009 година, како спин-оф на долгогодишен предучилишен блок за програмирање на Никелодеон со истото име, кој се емитувал од јануари 1988 година.

Каналот го замени Ноггин, кој бил пуштен во продажба како услуга за стриминг во 2015 година и делува како посебен сестрински бренд. Програмирањето на Ноггин е различно од каналот Nick Jr. тоа главно носел пред-тинејџерски програми ориентирани на нејзиното лансирање,[15] и неговата услуга за стриминг во 2015 година има разновидна ексклузивна серија. На 1 октомври 2012 година, мрежата на Nick Jr. network дебитирал НикМом, четиричасовна ноќна програма блок насочена кон мајките.[16] Блокот бил контроверзен по неговото лансирање заради поблаги стандарди за содржина (вклучително и лутина, суров хумор и сугестивни наводи) од она што е инаку дозволено на Ник Џуниор, особено што мрежата работи единствена изворна источна часовен појас, што резултирало во блокот на НикМом што емитува истовремено во сите шест часовни појаси во САД (се емитува уште во 5:00 часот   попладне во Хавајско-алеутската часовен појас ).[17] Додека традиционалното рекламирање се појавувало на каналот за време на блокот NickMom, мрежата инаку работи само со програмирање промоции и спонзорства во стилот на потпис, наместо редовни реклами. Блокот бил прекинат во септември 2015 година.[18][19]

TeenNick[уреди | уреди извор]

TeenNick е платена телевизиска мрежа што е насочена кон адолесценти и млади возрасни, кои потекнуваа како ноќен блок наречен „The N“ на Ноггин (во слична структура за закажување како Никелодеон и Nick at Nite) на 1 април 2002 година, и бил откачен надвор од самостојниот канал на 31 декември 2007 година, кога го презеде сателитскиот транспондер на Никелодеон игри и спорт. На 28.09.2009 година, мрежата била ребрендирана како TeenNick, именувана по поранешниот блок TEENick што се емитувала на Никелодеон од јули 2000 до февруари 2009 година. Иако TeenNick има порелаксирани програмски стандарди од другите канали на Никелодеон (освен за Nick at Nite и блокот Никмом на Ник Џуниор) - дозволувајќи умерено вулгарности, сугестивен дијалог и одредена насилна содржина - мрежата ја префрли својата постава скоро исклучиво кон тековната и поранешна серија Никелодеон (вклучително и некои што се изгорени поради нискиот рејтинг на предводникот на каналот) кои имаат построги стандарди за содржина. Исто така, емитува неколку стекнати ситкоми и драмски серии (како што е Деграси, која се емитувала на мрежата од 2003 година како Н) и до ребрендот, исто така, вклучи и оригинално програмирање.

NickRewind[уреди | уреди извор]

На 25 јули 2011 година, TeenNick започна со емитување „90-тите години се тоа“, преименувана во „Сплат“ во октомври 2015 година, блок од најпопуларното програмирање на Никелодеон од 90-тите години, насочувајќи ја целната мрежа на мрежата од таа ера.[20]

Преку неколку промени во името, блокот сега се нарекува „NickRewind“ и се фокусира на програмирање од 1980-тите до 2000-тите и се емитува ноќно од 10 до 6 часот наутро.

NickMusic[уреди | уреди извор]

NickMusic е платена телевизиска мрежа во Соединетите држави, главно, со музичко видео и програмирање поврзано со музика од помлади поп-уметници кои се жалат на целната публика на Никелодеон. Лансиран е на каналот чии простор порано го одржувал MTV Hits на 9.09.2016 година.

TV Land[уреди | уреди извор]

TV Land е платен телевизиски канал што дебитирал на 29 април 1996 година.[21] Врз основа на блокот Nick at Nite, првично се емитувала класична телевизиска серија од раните 50-ти до 70-тите години, но со почеток во 2004 година, го прошири својот програмски инвентар за да вклучува серии од 1980-тите и 1990-тите години (а неодамна и во 2000-тите). Во 2008 година, TV Land започна со производство на своја оригинална серија: првично овие беа серии на реалност; Сепак, мрежата се претвори во скриптирани оригинали со дебито на Хот во Кливленд во 2010 година. На 17 декември 2006 година, поделбата на групите за деца и семејство на Вијаком МТВ ги презеде оперативните одговорности за ТВ Ланд од Ник во Нит (истовремено со Никелодеон презема оперативни должности за Ник во Нит), иако ТВ Ланд продолжува да работи како дел од компанијата Единица Viacom Media Networks.

Поранешни сестрински канали[уреди | уреди извор]

Никелодеон игри и спорт за деца[уреди | уреди извор]

Никелодеонските игри и спортот за деца (најчесто наречени како Никелодеон ГАС или Ник ГАС ), била платена телевизиска мрежа што започнала на 1 март 1999 година, како дел од пакетот на високо ниво канали што го започна МТВ мрежи. Истата серија на игри и други натпреварувачки програми од Никелодеон (во суштина форматирана како детска верзија на — и одговорот на Виаком на Network мрежата на игри шоу ). Каналот официјално престана да работи на 31 декември 2007 година, при што Н го презема својот канал простор како посебна 24-часовна мрежа; сепак, автоматска јамка на Ник ГАС продолжи да се носи на Антена мрежа поради непознати фактори до 23 април 2009 година.

НикМом[уреди | уреди извор]

NickMom (стилизиран како nickmom ) бил програмски блок лансиран на 1 октомври 2012 година, емитувајќи се во доцните ноќни часови на Ник Џуниор. Блокот се обидел со оригинално програмирање насочено кон младите мајки до 2014 година, а потоа започнал да носи стекнати филмови и ситкоми, заедно со верзијата во 2010 година на ТВ сериите Родителство. Поради недостатоците на Виаком во 2015 година, вклучени стекнати програмирање и ниска оценка, блокот НикМом и поврзаното мрежно место беа прекинати во раните утрински часови на 28.09.2015 година.[22]

Ник 2[уреди | уреди извор]

Ник 2 бил вонреден бренд за секундарниот канал за повремено поместување на Никелодеон, кој порано бил достапен на пакетите со високи нивоа исклучиво на давателите на кабли, како додаток на главната програма за Никелодеон, со тоа што ги заменува програмите на источните и тихоокеанските часовни појаси на Никелодеон за време на зоната - изворот на Пацифик бил дистрибуиран до источните и централните часовни појаси, а источната програма била дистрибуирана до Тихоокеанските и планинските часовни појаси - што резултирало во разликата во локалните емисии за одредена програма помеѓу две географски локации најмногу три часа, дозволувајќи им на гледачите втора шанса да гледате програма по првичното емитување на изворот на Источна часовен појас или да ја гледате претставата пред нејзиното емитување на изворот на Тихоокеанската часовен појас на главниот канал (на пример, блокот Nick at Nite) ќе започне со почеток во 11 : 00 часот источен на Ник 2 Пацифик или 5:00 часот попладне Пацифик викендички на Ник 2 Источен). Ник 2 никогаш не би се емитувал во висока дефиниција. Услугата постоела од околу 2000 година до ноември 2018 година, стартувајќи ја како Nick TOO.

The timeshift каналот првично бил понуден како дел од MTV Networks Digital Suite, панел канали ексклузивни за високи кабелски пакети (многу од мрежите исто така заработија сателитски превоз со текот на времето), и бил единствениот американски пример за две извори на а не- премиум услугата се дава на давателите на кабелски и IPTV. Логото на Nick TOO се користело на каналот до 2004 година, кога МТВ мрежи решија да престанат да користат поединечно брендирање на добиточната програма (логото за Ник 2 се користело само за цели за идентификација на електронските програмски упатства како слика за место за сместување); повеќето телевизиски списоци на тој начин го покажаа дополнителниот канал под брендовите „Никелодеон Пацифик / НИКП“ или „Никелодеон Источен / НИКЕ“.

На друга белешка, DirecTV и Dish Network исто така нудат и доводи за Никелодеон, иако тие носат двојна часовен појас на повеќето мрежи за деца што услужниците нудат по дифолт.

Viacom Media Networks ја прекина услугата за дигитален кабел Nick 2 на 22.11.2018 година, најверојатно поради видеата по опции за побарувачка, правејќи канали за менувае на времето, во најголем дел, излишни. Двете извори на часовни појаси и понатаму се нудат на услужниците на сателити, без ограничувања.[23]

Други услуги[уреди | уреди извор]

Услуга Опис


Nick HD
Nick HD е програма со висока дефиниција на Никелодеон која се емитувала во 1080i ресолуција; програмата првично почнала со емитување во 2008 година. Најголем дел од оригиналните серии на програмот почнале да се емитуваат во 2008 година - најчесто акција во живо и анимирани серии - и други серии од програмотNick at Nite ( кој или биле направени во HD резолуција после 2000 година или биле преработени во висока резолуција ) кои биле снимени пред 2008 година. Другите програми што не се достапни на HD се емитуваат во стандардна дефиниција од 4 : 3 со столбови.
Nick on Demand Nick on Demand is the network's video-on-demand service, which is available on most subscription providers. It carries Nickelodeon's live-action, animated and preschool programming; however, acquired programs seen on Nick at Nite are not included as the syndication rights to most of the programs seen during the block are limited by contract to air in nighttime slots on the linear television channel.
Nick Pluto

NickGames

NickMusic

Лансиран на 1 мај 2019 година, Nick Pluto е еден од повеќето бесплатни верзии на ViacomCBS каналите кои биле емитувани на Pluto TV кратко после денот кога Viacom ја добиле услугата поддржана од рекламни во јануари 2019. Тој емитува најчесто архивирани програми од библиотеката на Никелодеон. Програмите на Nick Jr. имаат свој посебен канал, додека програмите наNick at Nite не биле достапни на лансирањето. Pluto TV исто така поддржува два Никелодеон-брендирани канали, NickGames ( кој го содржи шоуто со игри на програмот ) и NickMusic ( најчесто музички видеа ).

Медиуми[уреди | уреди извор]

Nick.com[уреди | уреди извор]

Nick.com е главното мрежно место на Никелодеон, која започнала во октомври 1995 година како компонента на каналот „Само за деца на Америка онлајн “, пред конечно да се пресели во целокупната мрежа на Интернет.[24] Обезбедува содржина, како и видео клипови и целосни епизоди од сериите Никелодеон достапни за стриминг. Популарноста на мрежната страница се зголеми до тој степен што, во март 1999 година, Nick.com стана највисоко рангирано мрежно место кај деца на возраст од 6-14 години. Никелодеон ја користел мрежната страница заедно со телевизиските програми што го зголемиле сообраќајот.[25] Во 2001 година, Никелодеон се здружи со мрежи АД за да обезбеди широкопојасни видео игри за изнајмување од Nick.com; овој потег бил понатамошен чекор во насока на мултимедија, што програмерите сакаа да ја преземат мрежната страница. Skagerlind посочи дека над 50% од публиката на Nick.com користат брза врска, што им овозможи да ги прошират опциите за игри и видео стриминг на мрежната страница.[26]

Апликации за мобилни телефони[уреди | уреди извор]

Никелодеон објави бесплатна апликација за мобилни телефони за паметни телефони и таблет компјутери кои работат на платформите „ Apple“ и „ Андроид“ во февруари 2013 година.[27] Како Nick.com, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/TV_Everywhere" rel="mw:ExtLink" title="TV Everywhere" class="cx-link" data-linkid="494">TV Everywhere</a> код за најава обезбеден од страна на давателите на претплати учеснички, е потребно да ги видите поединечните епизоди од сериите на мрежата.

Никелодеон филмови[уреди | уреди извор]

Никелодеон Филмови е единица за производство на слики, која е основана во 1995 година, како семејство за забава на Paramount Pictures (сопственост на корпоративниот родител на Никелодеон Виаком), [1] што ги издава филмовите во студиото. Првиот филм објавен од студиото бил мистерија / комедија од 1996 година Хариет Шпион. [1] Никелодеон филмови има произведено филмови засновани на анимирани програми Никелодеон, вклучувајќи ги филмот The Rugrats и The SpongeBob SquarePants Movie, како и други адаптации и оригинални проекти во живо и анимирани проекти.

Списание Никелодеон[уреди | уреди извор]

Списанието Никелодеон било списание за печатење кое било лансирано во 1993 година; каналот претходно објави краток век на траење на списанието во 1990 година. Списанието „Никелодеон“ инкорпорирало информативни не-фиксни парчиња, хумор (вклучувајќи пренкови и пародични парчиња), интервјуа, рецепти (како зелена лигавица торта) и дел од стрипови во центарот на секое издание со оригинални стрипови од водечки подземни карикатуристи, како и ленти за популарните Никтони. [1] Престанала да се објавува после 16 години во декември 2009 година, цитирајќи ја слабата индустрија за списанија.[28] Новата верзија на списанието беше промовирана од Papercutz во јуни 2015 година.[29]

Ник радио[уреди | уреди извор]

Ник радио била радио мрежа што започнала на 30.09 2013 година, во партнерство помеѓу мрежата и iHeartMedia (тогаш наречена Clear Channel комуникации), која ја дистрибуирала мрежата главно преку својата веб-платформа iHeartRadio и мобилната апликација. Својата програма, исто така, била емитувана преку мрежната страница Nick.com и на Њујорк радио станица WHTZ како секундарна HD канал. Ник радио се фокусирало на Топ 40 и поп-музика (насочена кон целната публика на мрежата на деца и адолесценти, со радио уредувања на некои песни вградени заради несоодветна содржина), заедно со одлики за интервју на славни. Покрај редовните диџеи на отворено, Ник Радио повремено прикажувало и гостински диџеи-стрингови од популарни уметници, како и ѕвезди од оригиналната серија на Никелодеон.[30][31][32]

Ник радио се затвори без предупредување на 31 јули 2019 година и бил заменет со Хит Нација Џуниор, најверојатно поради генералниот неуспех на мрежата да воспостави каква било одржлива „тројна закана“ уметници / глумци во текот на 2010-тите, заедно со генералниот неуспех на детските- само радио формат во ерата на стриминг. Исто така, тоа било не-главно средство во тековната стратегија на „шест главни мрежи“ на Виаком, оставајќи го ранливо за да биде прекинето.

Искуства[уреди | уреди извор]

Никелодеон универзум[уреди | уреди извор]

Никелодеон универзумот во трговскиот центар на Америка е најголемиот затворен тематски парк во САД. На 18.08.2009 година, Никелодеон и Southern Star Amusements објавија дека ќе изградат втор Никелодеон универзум во Њу Орлеанс, Луизијана на местото на некогашните Six Flags New Orleans до крајот на 2010 година,[33] кој бил поставен да биде прв тематски парк на отворено Никелодеон Универзум. На 9 ноември 2009 година, Никелодеон објави дека го завршиле договорот за лиценцирање со Southern Amusements на Јужна везда.[34]

Никелодеон универзум има втора локација во комплексот „ Американски сон медолендс “ во Источен Радерфорд, Њу Џерси, што се отвори на 25 октомври 2019 година.[35]

Области со тематски парк[уреди | уреди извор]

Студиите на Никелодеон како што изгледаа од кафеата Хард Рок во март 2004 година пред да се затвори

Сите, освен три области од тематски парк со од Никелодеон, се сега затворени:

Тековни атракции[уреди | уреди извор]

 • Nickland е област во внатрешноста на филм Парк Германија кој Никелодеон-тематските вози, вклучувајќи SpongeBob-тематското возење "Splash битка", и Џими Неутрон -themed тобоганот. Оваа област моментално се проширува за да се пополни просторот порано окупиран со возења засновани на ликовите на Warner Bros..
 • Никелодеон Ланд е отворен на 4 мај 2011 година, на Блекпул Плеус Бич, во кој учествуваа неколку возења засновани на серијалот Никелодеон, вклучително и детски ТВ SquarePants, Аватар: Последниот Airbender, Дора и The Fairly OddParents.
 • Никелодеон Ланд е отворена во септември 2015 година во Море Светот, во која има повеќе возења засновани на програми за Никелодеон, вклучително и луда железница за помали дееца и флаер со тема нинџа-желки.
 • Никелодеон универзум, најголем затворен тематски парк во Северна Америка, е отворен на 25 октомври 2019 година, во трговскиот центар „Американски сон“ кој се наоѓа во Источен Радерфорд, Њу Џерси.[36]

Затворени области[уреди | уреди извор]

 • Никелодеон универзум бил исто така област внатре во островот Кингс на Парамоунт, во која имало возења и атракции со теми на Никелодеон. Тоа било едно од најголемите делови во паркот и било изгласано за „Најдобра област на децата “ од списанието Amusement Today од 2001 година до неговото затворање во 2009 година, по продажбата на паркот до Cedar Fair (парковите „Парамонт“ заврши со КБС корпорацијата во 2006 година ЦБС / Сподели Виаком, што ЦБС веднаш ги распродаде што е можно поскоро како некритични вишок средства за таа компанија). Во март 2008 година, во Мол на Америка се отвори друга верзија на Никелодеон Универзум со многу карактери од сериите на мрежата, вклучувајќи ги детски ТВ SquarePants и Дора на Explorer.
 • Студиото Никелодеон била атракција во Универзалното одморалиште Орландо што се отвори на 7 јуни 1990 година, и опфаќала производство за многу програми на Никелодеон (вклучувајќи ја и Клариса објаснува сè, што би направиле? И сето тоа ). Се затворила на 30 април 2005 година, откако производствените капацитети на Никелодеон беа преместени во Њујорк и Бурбанк, Калифорнија. Зградата што порано ја сместувала сега е окупирана од театарот „Синот човек груп“ Шарп Аквас. Уште една атракција со никелодеон со темата „ими Неутрон“, „Никтун експлозијата“, била отворена во 2003 година, но затворена во 2011 година, за да се најде патот за новото возење Despicable Me: Minion Mayhem, кое било засновано на филмот „ Despicable Me“ од 2010 година. Во 2012 година, продавница заснована на SpongeBob SquarePants била отворена во Кидзон на Вуди Вудпекер, заменувајќи ја продавницата за цртани филмови на Универзал.
 • Никелодеон Централ била област во рамките на својствата на Paramount Parks, вклучувајќи ги одликите на Калифорнија, Америка, Кароуиндс, Кингс Доминион, Канада во земјата на чудата и Дримворлд, кои прикажуваа емисии, атракции и теми со ликови на Никелодеон, а сето тоа било срушено кога ЦБС ја доби сопственоста на тематските паркови во Сплит Viacom / CBS и на крајот продаде поголем дел од имоти на Cedar Fair без обнова на договорите за лиценцирање на Никелодеон. Единствениот преостанат постоел Никелодеон Централ бил на Dreamworld во Австралија, кој не е во сопственост на Cedar Fair. Лиценцата била одземена во 2011 година и стана „Kid's World“, а подоцна и „DreamWorks Experience“.
 • Експлозивната зона на Никелодеон била област во Универзалното студио Холивуд во која имала атракции инспирирани од ликовите и темите на Никелодеон. Четирите атракции што беа присутни во околината беа „Nickelodeon Splash“, област во форма на водпарк, „The Wild Thornberrys Adventure Temple “, областа за играње топки со пена од џунгла и „Nick Jr. Backyard“, средна големина игралиште за мали деца. Таа го имала 2001-2007 и била преработена како "Авантурите на Љубопитни Џорџ ", која се затвори во 2008 година да се направи патот за волшебничкиот свет на Хари Потер (Универзална Гарсониери Холивуд). Во непосредна близина на експлозијата зона на Никелодеон бил „Панасонскиот театар“ во кој се сместувала уште една атракција на Никелодеон наречена „Тотално Никелодеон“, која била учество на публика која играше од 1997 до 2000 година. „Rugrats Magic Adventure“, отворена 2001 година, но затворена во 2002 г. за да се направи пат за Шрек 4-Д кој се движеше од мај 2003 година до август 2017 година. Се затвори за да се направи начин за театарот „DreamWorks“ со кој се игра Кунг Фу Панда кој бил отворен на 15 јуни 2018 година.
 • Никелодеон Сплат Сити била област во рамките на Големата Америка во Калифорнија (од 1995 до 2002 година), на островот Кингс (од 1995 до 2000 година) и на Кингс Доминион (од 1995 до 1999 година), во која има неуредни, забавни и атракции кои вклучувале вода. Темата за лигите била спроведена во атракциите како што се „Рафинеријата за зелени лигите од зоната“, „Ластар рудникот за лигите за кристал“ и „Зелениот лигите за трансфер на лигите“. Сите овие области подоцна беа претворени во Никелодеон Централ или Никелодеон Универзум пред да бидат прекинати, како што споменавме погоре, кога беа распродадени од КБС корпорација.

Студио за анимација на Никелодеон[уреди | уреди извор]

Студиото за анимација Никелодеон (порано Игри анимација) е продуцентска фирма сместена во Бурбанк, Калифорнија, која служи како анимација за многу од сериите на мрежата Никонс. Во него се сместени и седиштето на каналот Nicktoons.

Никелодеон на зајдисонце[уреди | уреди извор]

Никелодеон на зајдисонце бил студиски комплекс во Холивуд, Калифорнија, кој служел како примарен производствен погон за сериите на Никелодеон од 1997 до 2017 година; студиото е назначено од страна на Националниот регистар за историски места како историско обележје како резултат на претходното постоење како театарот „Ерл Керол“, истакнат театар за вечера. Служеле како производствени капацитети за неколку серии на Никелодеон, вклучително и iCarly (сè додека не се пресели во Sunset Bronson Studios за својата петта сезона), Сè што (од 2002 до 2005 година, откако го пресели производството од Nickelodeon Studios во Орландо, Флорида ), Виктор и Сем &amp; Мачка

Хотелски марки[уреди | уреди извор]

 • Nickelodeon Suites Resort бил хотел со никелодеон во Орландо, Флорида, кој се наоѓа во близина на Универзалниот орландо одморалиште и 1,6 км од Волт Дизни Светот. Вклучувал соби со една, две и три спални соби со теми од Ник и разни форми на забава, темирани по ревиите на Никелодеон. Исто така, имал пакет Nick at Nite за возрасни. Се замени со Холидеј Ин на 1 јуни 2016 година.
 • Одморалиштата Никелодеон од Мариот бил предложениот хотелски ланец сличен на одморалиштето на Никелодеон, кој се одликува со 110,000 square feet (10,000 m2) подрачје со вода и 650 хотелски соби. Објавено во 2007 година,[37] требаше да се отвори првата локација во Сан Диего во 2010 година, меѓутоа, плановите беа откажани во 2009 година.[38] Плановите за преостанатите 19 хотели првично планирани да се отворат остануваат нејасни.
 • „Никелодеон хотели“ е хотелски ланец што ја отвори својата прва локација на Пунта Кана кон крајот на 2016 година во соработка со хотелите и одморалиштата на Каризам.[39]

Патувања[уреди | уреди извор]

 • Никелодеон на море е серија крстаречки пакети со теми на Никелодеон во партнерство со <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Norwegian_Cruise_Line" rel="mw:ExtLink" title="Norwegian Cruise Line" class="cx-link" data-linkid="644">Norwegian Cruise Line</a>. Тие одликуваат со посебни удобности и забава со различни својства на Никелодеон.[40] Ова подоцна било отстрането во 2015 година.[41]
 • Norwegian Cruise Line, исто така, била домаќин на некои крстари на Никелодеон на норвешкиот скапоцен камен и норвешки епски облоги, како дел од Никелодеон на море.[42]

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1993 и 1995 година, Никелодеон отвори меѓународни канали во Велика Британија, Индија, Австралија и Германија; до последната година, мрежата го обезбеди своето програмирање за радиодифузерите во 70 земји. Од средината на 1990-тите и почетокот на 2000-тите, Никелодеон како бренд се прошири во канали специфични за јазик или култура за разни други територии во различни делови на светот, вклучувајќи Европа, Азија, Океанија и Канада, и има лиценцирано дел од своите цртани филмови и друга содржина, на англиски и локален јазик, до мрежи за бесплатни и воздушни канали, како што се KI. KA и Super RTL во Германија, RTÉ Two (англиски јазик) и TG4 (ирски јазик) во Ирска, YTV (на англиски) и Vrak. Телевизија (на француски) во Канада, Канал Ј во Франција, Алфа Детс во Грција и CNBC-e во Турција.

= Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на прелистувачи на Никелодеон
 • Список на иновации на Никелодеон
 • Список на програми што ги емитува Никелодеон
 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 Hendershot 2004.
 2. Hemsworth, Aaron (January 3, 2018). „Viacom's Nickelodeon Remains Driving Force for Media Segment“. Yahoo! Finance. Архивирано од изворникот на January 8, 2018. Посетено на January 8, 2018.
 3. Jay Bobbin. "Nickelodeon 20th Birthday from Green Slime to Prime Time, The Kids Network Celebrates with Lots of Special Events", The Buffalo News, June 20, 1999. Retrieved March 10, 2011 from HighBeam Research.
 4. 4,0 4,1 Dudek, Duane (September 2, 1983). „Cable's Nickelodeon is all for the children“. Milwaukee Sentinel. Посетено на December 27, 2018.[мртва врска]
 5. Hall, Jane (April 29, 1998). „Educational Outlet for Children is Announced“. The Los Angeles Times.
 6. „Nielsen coverage estimates for September see gains at ESPN networks, NBCSN, and NBA TV, drops at MLBN and NFLN“. awfulannouncing.comm. Архивирано од изворникот на August 19, 2019. Посетено на July 28, 2019.
 7. „Pinwheel Everyday 7am to 9pm“ (PDF). QUBE. 1977. Архивирано од изворникот (PDF) на December 11, 2013. Посетено на December 8, 2016.
 8. „Television: Better shows for youngsters?“. The Philadelphia Inquirer. 1978-12-14. стр. 46. Посетено на 2019-10-21.
 9. „Gustave Hauser 1999 Oral and Video History“. cablecenter.org. The Cable Center. Архивирано од изворникот на February 19, 2014. Посетено на December 6, 2016.
 10. 10,0 10,1 Klickstein 2013.
 11. Cerone, Daniel (August 10, 1991). „Nickelodeon ventures into cartoons“. Chicago Sun-Times. Архивирано од изворникот на June 24, 2011.
 12. „Nickelodeon and Dreamworks teaming up“. Tvsquad.com. October 25, 2006. Архивирано од изворникот на July 25, 2018. Посетено на June 2, 2010.
 13. Joe Lepper (July 26, 2004). „Nickelodeon tells kids to go out and play for anniversary“. Media Week. Архивирано од изворникот на August 13, 2011. Посетено на November 25, 2011.
 14. Moss, Linda (April 26, 2004). „Nielsen Defines Cable Networks, OKs Nick at Nite“. Multichannel News. Архивирано од изворникот на August 14, 2017. Посетено на July 11, 2017.
 15. Barker, Kate. „Noggin spawns original educon for older kids“. Kidscreen. Brunico Communications.
 16. „Nick Jr.'s NickMom Primetime Comedy Block Sets Launch Date, Adds Docu Series“. Архивирано од изворникот на August 16, 2012. Посетено на August 29, 2012.
 17. Hoffman, Sybil (October 15, 2012). „Sexual comedy show airs on toddler network“. KTVK, Phoenix. Архивирано од изворникот на January 26, 2013. Посетено на October 16, 2012.
 18. „Unlike your laundry pile, some things do come to an end. We're sad to say NickMom will be going off-air & offline at the end of the month“. Tweet from network's Twitter account. 9 September 2015. Посетено на 26 September 2015.
 19. „NickMom“. Facebook (англиски). Посетено на 2019-12-23.
 20. Adalian, Josef (July 26, 2011). „Nick's New Nineties Nostalgia Block Is a Ratings Smash“. New York. The Vulture. Архивирано од изворникот на February 7, 2012. Посетено на October 9, 2011.
 21. „TV Land Opens up on MONDAY“. April 23, 1996. Архивирано од изворникот на May 18, 2013. Посетено на February 3, 2008.
 22. „Unlike your laundry pile, some things do come to an end. We're sad to say NickMom will be going off air & offline at the end of the month“. Tweet from network's Twitter account. September 9, 2015. Архивирано од изворникот на March 5, 2016. Посетено на September 26, 2015.
 23. „Spectrum legal notice - "Effective on or after November 22, 2018, Viacom will discontinue distribution of Nick2. This service will no longer be offered...". Paris Post-Intelligencer. Paris Post-Intelligencer. 25 October 2018. Посетено на 26 October 2018.
 24. „Nick History“. Nickelodeon. Архивирано од изворникот на January 27, 2005. Посетено на October 3, 2011.
 25. „Nickelodeon TV & Online Are Perfect Together as Nick.com Takes Top Ratings Spot in March“. Entertainment Wire. May 19, 1999. Архивирано од изворникот на June 24, 2011. Посетено на November 28, 2008.
 26. Brown, Karen (November 12, 2001). „Nick Looks to Gaming As High-Speed Revenue Play“. MultiChannel News. Посетено на November 28, 2008.
 27. Deepak Dhingra. „Nickelodeon releases Nick app for iPad“. Engadget. AOL. Архивирано од изворникот на June 26, 2017. Посетено на September 6, 2017.
 28. „Nickelodeon Magazine Closing“. June 4, 2009. Архивирано од изворникот на June 8, 2009. Посетено на July 28, 2009.
 29. Larsen, Sven. „Nickelodeon and Papercutz Announce "First Look Deal". Papercutz. Архивирано од изворникот на May 31, 2015. Посетено на June 1, 2015.
 30. „Nickelodeon And Clear Channel Launch Nick Radio“. Radio Ink. September 30, 2013. Архивирано од изворникот на October 5, 2013. Посетено на October 1, 2013.
 31. „Clear Channel's iHeartRadio Unveils Nick Radio“. MediaPost. September 30, 2013. Архивирано од изворникот на October 3, 2013. Посетено на October 1, 2013.
 32. „Nickelodeon And CCM+E Launch First Ever Nick-Branded Radio Station On iHeartradio And Nick.Com“. All Access Media Group. October 1, 2013. Архивирано од изворникот на October 4, 2013. Посетено на October 1, 2013.
 33. White, Jaquetta (August 18, 2009). „Nickelodeon signs on to help turn around Six Flags amusement park, Nagin says“. The Times-Picayune. Архивирано од изворникот на July 26, 2012. Посетено на October 3, 2011.
 34. Jacquetta White (November 9, 2009). „Nickelodeon ends licensing agreement with Southern Star“. Times-Picayune. New Orleans, LA. Архивирано од изворникот на February 22, 2010. Посетено на June 2, 2010.
 35. „4 Ways To Spend A Day At American Dream Meadowlands“. Wyckoff, NJ Patch (англиски). 2018-09-27. Архивирано од изворникот на October 22, 2018. Посетено на 2018-11-05.
 36. Gabrielle Sorto. „Nickelodeon Universe, the largest indoor theme park in North America, opens this week“. CNN. Посетено на 2019-12-08.
 37. „SpongeBob splashing into family vacations“. money.cnn.com. CNN. May 31, 2007. Архивирано од изворникот на August 8, 2013. Посетено на October 2, 2011.
 38. De Lollis, Barbara (May 25, 2010). „Marriott hotels to woo families this summer with help from Nickelodeon, SpongeBob and Dora“. usatoday.com. Gannett Co. Inc. Архивирано од изворникот на March 24, 2012. Посетено на October 3, 2011.
 39. Wade, Jennifer; McClure, Alexandra (March 25, 2015). „Karisma Hotels & Resorts and Viacom International Media Networks Sign Landmark Agreement to Develop Nickelodeon Hotels“. Business Wire. Архивирано од изворникот на August 19, 2015. Посетено на 11 March 2019.
 40. „Most Popular“. USA Today. Gannett. Архивирано од изворникот на February 3, 2008. Посетено на May 20, 2010.
 41. Sampson, Hannah (July 1, 2015). Bedder, Bryan (уред.). „Nickelodeon entertainment to end on Norwegian Cruise Line ships“. Miami Herald. Архивирано од изворникот на December 1, 2017. Посетено на 11 March 2019.
 42. „Family Cruises with Nickelodeon“. Norwegian Cruise Line. Архивирано од изворникот на December 9, 2010. Посетено на November 25, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]