Прејди на содржината

Џенерал Електрик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џенерал Електрик
(General Electric Co.)
Видакционерски друштво
ДејностКонгломерат, присутна во повеќе индустрии
Основано1878 во Менло Парк, Њу Џерси
ОсновачТомас Едисон
Распуштено2 април 2024 Уреди на Википодатоците
СедиштеФеарфилд, Конектикат[1]
Клучни личности
Џефри Р. Имелт
(Претседател) и (Главен извршен директор)
ПроизводиАвијација
Електрика
Бела техника
Забава
Финансии
Гасни турбини
Индустриска автоматика
Осветлување
Медицински апарати
Здравствена информатика
Електрични мотори и генератори
Локомотиви
Ветерници
ДоходУСД 172,738 милијарди (за 2007.)[2]
Оперативен доход
УСД 26,598 милијарди (2007.)
Нето-доход
УСД 22,208 милијарди (2007.) [2]
Вкупно активаУСД 795,337 милијарди (2007.)
Вк. капиталУСД 115,559 милијарди (2007.)
Вработени
~327.000 (сеп. 2008.)[3]
ПодружнициGE Energy Infrastructure
GE Technology Infrastructure
GE Capital
NBC Universal[4][5]
Мреж. местоwww.ge.com

Џенерал Електрик (англиски: General Electric Company, GE) е мултинационална компанија со седиште во САД.[6] Според пазарната вредност на акциите, „Џенерал Електрик“ е трета највредна компанија во светот.

Историја[уреди | уреди извор]

Компанијата настанала кога во 1876 година, Томас Едисон отворил нова лабораторија во Менло Парк, Њу Џерси. Од таа лабораторија настанал веројатно најупотребуваниот производ во светот - електричната светилка. Веќе во 1890. година, Едисон ги водел своите бизниси во фирма која се викала „Едисон Џенерал Електрик Компани“. Во 1892. година, компанијата на Едисон се споила со конкурентот „Томсон-Хјустон Електрик Компани“ со што настанала фирмата „Џенерал Електрик“, со седиште во Шенектади, во државата Њујорк.

Поради намаленото влијание во формирањето на вредноста на индексот, во 2018 година било најавено дека „Џенерал Елетктрик“ нема повеќе да биде дел од познатиот берзански индексДау Џонс“ (Dow Jones) во кој членувала од 1907 година.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Our Company Архивирано на 6 мај 2007 г.; GE website; retrieved December 29 2006
  2. 2,0 2,1 [https://web.archive.org/web/20081003181856/http://www.ge.com/ar2007/pdf/ge_ar2007_full_book.pdf Архивирано на 3 октомври 2008 г. GE_PressRelease_US_all [Convert]
  3. 3,0 3,1 „Company Profile for General Electric Co (GE)“. Посетено на 2008-09-29.
  4. http://www.bloggingstocks.com/2008/07/25/ge-slices-itself-into-four-parts/ Архивирано на 4 јуни 2009 г. Blogging Stocks - GE Slices itself into four parts
  5. http://milwaukee.bizjournals.com/louisville/stories/2008/07/21/daily48.html Bizjournals.com GE to Reorganize operations;
  6. Company Information: General Electric, U.S Securities and Exchange Commission
  7. Мирослав Саздовски, „Генерал Електрик излегува од престижниот индекс Дау Цонс (Dow Jones)“, Економија и бизнис, година 20, број 241, јули/август 2018, стр. 80.