Паметен телефон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паметен телефон Самсунг Галакси Нот
Паметен телефон Самсунг Галакси Нот
Паметен телефон Нокија N8

Паметен телефон или смартфон (англиски: smartphone) – мобилен телефон со напреден мобилен оперативен систем кој ги комбинира особините на оперативниот систем на личен сметач со особини за мобилна употреба .[1][2][3] Паметните телефони, кои се со џебна големина, вообичаено ги комбинираат особините на мобилен телефон, како што се остварување на говорни врски (телефонски повици) и размена на текстуални пораки, со оние на други популарни дигитални мобилни уреди како личен дигитален помошник (англиски: personal digital assistant, PDA, календар на настани, медиумски плеер, видео игри, ГПС навигација, дигитален фотоапарат и дигитална видеокамера. Паметните телефони можат да пристапат на интернет и можат да користат разни софтверски компоненти од трети страни (мобилни апликации) од различни места. Типично имаат рамен екран со графички кориснички интерфејс кој зафаќа повеќе од 76% од предната површина. Скоро секогаш дисплејот е допирник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Smartphone“. Phone Scoop. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  2. „Feature Phone“. Phone Scoop. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. Andrew Nusca (August 20, 2009). „Smartphone vs. feature phone arms race heats up; which did you buy?“. ZDNet.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]