Винона Рајдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Винона Рајдер
Winona Ryder
Winona Ryder 2010 TIFF.jpg
Занимањеглумица, продуцент
Активен1986 – сè уште

Винона Лора Хоровитз (англиски Winona Laura Horowitz, родена на 29 октомври 1971), подобро позната по нејзиното професионално име Винона Рајдер, е американска глумица. Кариерата ја започнува во 1986. Иако Винона го направи своето прво филмско појавување во филмот Лукас (1986), нејзината прва официјална и голема улога ја одигрува во филмот Битлџус (1988) како Лидија Дитз, тинејџерката со готски ментелитет. После неколку одиграни улоги и појавувања на телевизија, Рајдер ја продолжува својата кариера со филмот Хетерс (1989). Во 2000 година, таа добива ѕвезда на Патеката На Славните во Холивуд, Калифорнија.

Рајдер е позната и по врската со глумецот Џони Деп во раните деведесетти. Винона Рајдер доби светско внимание после нејзиното апсење на 12 декември 2001, поради крадење од бутик во Беверли Хилс, Калифорнија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]