Опра Винфри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опра Винфри

Опра Геил Винфри (англиски: Oprah Gail Winfrey) е американска медијска личност. Номинирана за академска награда за актерка, продуцент, критичар за книжевност, и издавач на магазини, најдобро позната по неа нареченото многунаградувано шоу, кое стана најгледано шоу од таков тип во историјата. Таа беше рангирана како најбогата афро американка на 20 -от век најголем афро американски филантроп на сите времиња. И еднаш беше единствениот црн милијардер. Таа е исто така според некои проценки највлијателна жена во светот.

Винфри е родена во сиромашниот рурален дел на Мисисипи, за млади мајки а подоцна е израсната во град од внатрешноста во близина на Милвоки. Таа ги има почувствувано тешкотиите во нејзиното детство, вклучувајќи го и тоа дека е силувана на 9 години, и тоа што со 14 останува бремена. Трагедијата ја следи со смртта на нејзиниот син како бебе. Испратена да живее со нејзиниот татко, бербер, во Тенеси каде уште дури е во средно училиште, на 19 години, прифаќа работа во радио и започнува како ко-водител на локалните вести.

Со нејзината емоционална зрелост за кратко време добива преноси на арената на дневните контакт емисии, по добивање на трето место на локално ниво таа добива и прво место во Чикаго, покренува сопствено производство и создава фирма позната и во странство.

Како вид на медиумска комуникација и се припишува создавањето на интимните исповеди, таа ги популаризира и развива таквиот вид контакт емисии кои ги обмислил Фил Донахју, за кои од Јејл универзитетот тврдат дека потекнуваат од табуата на 20 век и дозволено на луѓето да влезат во ЛГТБ матицата. До средината на 1990-тите таа го продолжува нејзиното шоу со акцент на книжевност, само-подобрување и духовност. Иако критикувана за признавање на конфесионалната култура и промоција на контроверзна само-помош, таа е објект на почитување за нејзините напори да им помогне на другите да ги надминат своите проблеми. Во 2006 година го поддржува Барак Обама, по некои проценки со над милон гласови на крајот на 2008 година во демократски натпревар, за кое достигање гувернерот на Илиноис и нуди место во сенатот на САД.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Иако постојат конфликтни извештаи за тоа како настнало нејзиното име Опра "Oprah", Винфри оригинално беше наречена Орпа (Orpah) по (Biblical) библискиот лик од книгата за Рут (Ruth). Според интервјуто на Академијата на остварувањата, Винфри тврди дека дејзиното семејство и пријатели во неможност да го кажат името Орпа, ја ставаат буквата „п“ пред „р“ на сите места освен во родниот лист [23]. Винфри е родена во Кочиуко, Мисисипи од невенчани родители. Таа подоцна објаснува дека тие по една тинејџерска сексуална средба, својот однос набргу го прекинуваат [25]. Нејзината мајка, Вернита Ли (Vernita Lee), била служавка, а нејзиниот татко Вернон Винфри (Vernon Winfrey), бил рудар, а подоцна работел како бербер пред да стане градски советник. Таткото на Винфри, кога таа се родила бил во Оружените сили (Armed Forces). По нејзиното раѓање, мајка и на Винфри патувала на север и Винфри првите шест години ги поминува на село со бабата, Хејти Меј Ли (Hattie Mae Lee, која била толку сиромашна да Винфри често носела фустани направени од вреќи за компири, поради што била забава за локалните деца [26]. Нејзината баба веќе на три години ја научила да чита и ја води во локалната црква, каде ја нарекуваат „Проповедник“ поради нејзината способност да ја рецитира Библијата. Кога Винфри беше малечка, баба и ја тепаше секогаш кога таа не ги извршувала своите задачи и ако била лоша [27]. На шест години, Винфри се сели со мајка и во град од внатрешноста во близина на Милвоки, Висконсин (Milwaukee, Wisconsin), која и давала помалку поддршка и охрабрување од баба и, поради тоа што нејзината мајка Вернита Ли, долго време морала да работи како собарица[28]. Винфри тврдеше дека е малтретирана од нејзиниот братучед, вујко, семеен пријател започнувајќи кога имала 9 години, нешто што таа првпат го откри на своите гледачи во 1986 епизода од нејзиното шоу, чија тема беше сексуалното ззлоупотребување.Покрај нејзиниот тежок домашен живот, Винфри прерипува две одделенија, станува љибимец на учителот, а во време кога полни 13 години добива стипендија за средното училиште Никол (Nicolet High School во предградието на Глендејл Милвоки, Висконсин (Glendale, Wisconsin). По тешките години со 13 години Винфри е далеку од својата куќа. Кога полни 14 години, таа останува бремена, но нејзиниот син умира бргу по раѓањето. Исто таа година, нејзината фрустрирана мајка ја испраќа да живее кај нејзиниот татко во Нешвил, Тенеси (Nashville, Tennessee). Вернон е строг, но ја поттикнувал и го направил нејзиното образование приоритетно. Винфри станува добар студент, изгласана е за најпопуларна девојка, се придружува кон средношколскиот ораторски тим, и се пласира на второ место во државата за најдобра интерпретација. Победува на ораторски натпревар, кој и обезбедува целосна стипендија за Државниот универзитет од Тенеси (Tennessee State University), каде студира комуникации. На 17 години Винфри победува на натпревар за најубава Црна мис на Тенеси Miss Black Tennessee beauty pageant[32]. Таа привлекува внимание на локалната црнечка радио станица, WVOL, каде е хонорарно примена да работи на вести[29]. Таму работи дури е во средното училиште, и во првите две години од колеџот. Изборот на нејзината кариера во медиумите не ја изненади нејзината баба, која рекла дека откако Винфри почнала да зборува, таа е на сцената. Како дете, таа правела интервјуа со пченкарен клип со својата кукла, на оградата од семејниот имот. Винфри подоцна признава дека баба и имала влијание на неа, и вели дека Хети Меј ја охрабрила да зборува во јавноста и и дала позитивно чувство за себе[33]. Работи во локалните медиуми, била и најмлад водител на вести и прва жена водител во Нешвил WLAC-TV (Nashville's WLAC-TV). 1976 се сели во Балтимор WJZ-TV (Baltimore's WJZ-TV) и станува ководител во шест вести. Нејзе за приклучува Ричард Шер како ко-домаќин на WJZ локалната контакт емисија. Луѓето зборуваат, која премиерно се одрѓува на 14 август 1978 година. Таа е и многу добар домаќин во локалната емисија бирање за долар (Dialing for Dollars) [34] Кариера и успех Телевизија Во 1983 година, Винфри оди во Чикаго каде станува домаќин во WLS-TV's , пола часовна контакт емисија, на АМ Чикаго. Првата еписода е емитувана на 2 јануари 1984 година. Во рок од месец дена Винфри го презема шоуто кое од последно место е рангирано на највисоко оценето во Чикаго. Шоуто е преименувано во Опра Винфри Шоу (The Oprah Winfrey Show), проширено на цел саат, а на национално ниво започнува да се емитува на 8 јуни 1986 година[35] . На 20 годишнината од нејзиното шоу, Опра открива дека филмскиот критичар Роџер Еберт (Roger Ebert) е тој кој ја убедувал да потпише синдикален договор со Кралот на Светот (King World). Еберт предвидел дека ќе создаде 40 пати повеќе приходи како негов водител во ТВ шоу, во филмовите (At the Movies) [36]. Таа го изненадува Донахју (Donahue) на локалниот маркет, шоуто на Винфри двојно ја зголемува публиката на национално ниво, депласирајќи го Донахју кој е број еден за контакт емисии во Америка. Нивниот натпревар станува предмет на голем број истражувања. Весникот Тајм пишува, “Малку луѓе би се кладеле на таквиот брз успех на Опра Винфри како домаќин на најпопуларното шоу на ТВ. На полето на доминацијата на белите мажи, таа како црна жена има големо влијание. Недостатоците во новинарската цврстина ги надополнува со простосрдечен интерес, робусен хумор и над се емпатија. Гостите со тажни приказни кажуваат дека можат да видат и по некоја солза во нејзините очи“, кажува Фил Донахју. Тие често се наоѓаат затекнати откривајќи работи кои никој не би можел да ги замисли на национална ТВ. Тоа е разговор кој го сметаат како сесија од групна терапија“.


Винфри на првата емисија на Опра Винфри Шоу во 1986 година.

ТВ колумнистот Хауард Розенберг (Howard Rosenberg) кажува, “Таа е широка, целосна, голема, цврста, гласна, агресивна, активна, смешна, симпатична, душевна, приземна. Таа го знае правецот на движење на Фил Донахју.“

Њусдеј (Newsday) заклучува, “Опра Винфри е пооштра од Донахју, пожива, пооригинална, и многу добро прифатена од нејзината публика, ако не и во светот.“

Марта Бејлс (Martha Bayles) од Вол Стрит Журнал (The Wall Street Journal) пишува, “ Таа е олеснување да се види како со брблив продавач, допадлива но реална во проценката на сопствените културни и верски корени.“ Во средината на 1990 - тите прифаќа полесно ориентиран таблоид формат, работи на контакт емисии за срцеви болести кај жените, геополитика со Лиса Линг (Lisa Ling), духовност и медитација, дарувања и уредување на домовите.

Таа често интервјуира личности за прашања во кои директно се вкључува на некој начин, како што е ракот, добротворните акции или злоупотребите. Освен тоа, таа ги интервјуира обичните луѓе кои постигнале значајни достигања или се вклучени во сегашни важни прашања.

Во 1993 година, Винфри е домаќин во интервјуто со Мајкл Џексон (Michael Jackson), кое станува четврта најгледана емисија во историјата на американската телевизија, како секогаш најгледано интервју со стомилионска публика. Дотогаш најпознато шоу на Винфри била првата епизода од деветнаесеттата сезона на Опра Винфри Шоу во есента 2004 година. При прикажување на емисијата секој член од публиката добил нов Г6 седан, а донацијата на 276 возила Понтијак како најголем штос за јавноста. Емисијата имала толкаво внимание од медиумите така што и данокот за автомобилите бил доведен во прашање. Во текот на судењето против Винфри (види Influence), таа го најмува д-рФил Мекгроу компанија (Courtroom Sciences, Inc.), да и помогне во анализата на пресудата. Винфри оставила таков впечаток на Д-рФил, така што повикот да учествува во нејзиното шоу тој со задоволство го прифаќа, што постигнува голем успех. Мек Гроу се појавува на Опра Винфри Шоу неколку години пред појавувањето во свое сопствено шоу, д-рФил, во 2002 година, кое изворно го има создадено Винфри и нејзината фирма Харпо Продакшн (Harpo Productions), во соработка со ЦБС Парамаунт (CBS Paramount) кој го изработува шоуто. Винфри постигна договор за продолжување на нејзиното шоу за прикажување во сезоната 2010 – 2011, по што ќе прославува 25 години од нејзиното прво појавување во етерот. Таа планира да биде домаќин во 140 епизоди во сезоната, кога на крајната сезона ќе се врати на сегашните 130 епизоди[2]. Во 2004 година таа е домаќин на Том Круз на Концертот на доделувањето на Нобеловата награда за мир. На концертот настапувале Синди Лопер (Cyndi Lauper), Андреја Бочели (Andrea Bocelli), Џош Стоун (Joss Stone), Крис Боти (Chris Botti), Диана Крал (Diana Krall), Тони Бенет (Tony Bennett) и други. Концертот е емитиран на 23 декември 2004 година. Како домаќин на телевизија, Винфри е соосновач на кабелската телевизија Кислород (Oxygen). Таа воедно е и претседател на Харпо Продукција (Опра напишано наопаку). Филм


Опра Винфри како Софија во Бојата на пурпурот (The Color Purple). Во 1985 година, Винфри глуми во филмот на Стивен Спилберг филмска адаптација на добитничката на Пулицеровата награда на Алис Вокер со Бојата на пурпурот. По што била и нарекувана и со името Софија. Следната година Винфри е номинирана на Академи Авард (Academy Award) за најголема поддршка на глумиците (Best Supporting Actress), но губи од Анџелика Хјустон (Anjelica Huston). Бојата на пурпурот сега е адаптирана во мјузикл на Бродвеј и е отворена во 2005 година, со Винфри како продуцент. Во октомври 1998, Винфри е продуцент и глумец во филмот Љубена (Beloved), врз основа на добитникот на Пулицеровата награда Тони Морисон (Toni Morrison's Pulitzer Prize) за роман со исто име. Подготовка на нејзината улога како Сети ја направил глумец и бивш роб, Винфри доживува 24 часовна симулација на ропство, била врзана и оставена сама во шума. Покрај големата пропаганда, вклучувајќи и две емисии посветени исклучиво за филмот, со умерени критики, филмот Љубена остварува слаби финансиски резултати, за кој губат околу 30 милиони долари. Работејќи со осетливи лица, Винфри успева да опстане и да остане инспирирана и мотивирана. “Овде работевме на проект со тешкотиите на политичкиот и социјалниот реализам, а таа успева да ги разведри работите“, рекол глумецот Тенди Њутон (Thandie Newton). “Работев со многу добри глумци и знам дека Опра нема направено многу филмови. Бев изненаден. Беше многу силна глумица и тоа затоа што е многу паметна. Таа е современа. Таа восхитува со нејзиниот бистар ум. [37]“ Во 2005 година, Харпо Продукција објавува друг филм адаптација на познатиот американски роман, на Зора Нил Хјустон (Zora Neale Hurston), Нејзините очи го гледаат Бога (1937) (Their Eyes Were Watching God). Направен за телевизија, заснован е на тв драма со Сузан-Лори Парк, како звезда и Хали Бери како главни женски улоги. Во 2006 во филмот за Гуската Гаси таа го дава гласот за Шарлот Веб (Charlotte's Web). Исто така таа го дава гласот на Џаџ Бамблден во филмот за Пчелите (Bee Movie) во 2007 како соработник со Џери Сеинфилд (Jerry Seinfeld) и Рене Зелвегер (Renee Zellweger). Подоцна во 2008, компанијата на Винфри Харпо Филм (Harpo Films) потпишува ексклузивен договор со ХБО (HBO) [38]. Книги и списанија

Винфри на насловна страна на О, Опра Магазин.

Винфри издава две списанија: О, Опра Магазин (O, The Oprah Magazine) и О и Дом (O at Home). Соавтор е на пет книги; со објавувањето за нејзината книга за слабеење (таа е соавтор со нејзиниот тренер Боб Грин), кој вели дека уште необјавената книга ќе ги надмине сите рекорди за профит, кој претходно го држи автобиографската книга на бившиот американски претседател Бил Клинтон “Мојот живот“ (My Life)[39]. Во 2002 година Фортуна (Fortune), го нарекува О, Опра магазинот, како најуспешен почеток било кога во индустријата[40], и иако доаѓа до опаѓање на продажбата за повеќе од 10 % (на 2,4 милиони Евра) од 2005 до 2008 година[41], изданието од јануари 2009 е најпродавано издание по изданието од 2006 година[42]. Читателите за нејзиниот магазин велат дека таа е повисоко на скалата од нејзиното ТВ шоу, заработува 63 000 долари годишно (доста над американските женски медиуми) [43].

Интернет Oprah.com е мрежно место создадено од компаниите на Винфри за претставување на можностите и интерактивни односи со нејзините емисии, магазини, литературни клубови и добротворни акции. Опра.ком страната ја има видено повеќе од 70 милиони посетители и повеќе од 6 милиони корисници за месец, примени се 20.000 пораки неделно[44] . Винфри е основач на “ Опра - весник за барање на грабнати деца“, преку шоуто и мрежната страница, се помага да се пронајдат и оптужат грабнувачите на деца. Во првите 48 часа, двајца грабнувачи се затворени[45][46] .

Радио На 9 февруари 2006 година објавувено е дека Винфри потпишала тригодишен фоговор вреден 55 милиони долари со ХМ Сателит Радио (XM Satellite Radio) за отворање на нов радио канал. Каналот Опра и Пријатели (Oprah & Friends), значаен придонес на популарноста на Опра Винфри Шоу и О, Опра магазинот, даваат Нејт Беркус (Nate Berkus), д-р Мехмет Оз (Dr. Mehmet Oz), Боб Грин (Bob Greene), д-р Робин Смит (Dr. Robin Smith) и Меријан Вилијамсон (Marianne Williamson). Опра и Пријатели започнува да се емитува во 11 часот наутро, на 25 септември 2006 година, од новото студио на Винфри во Чикаго. Каналот се емитува 24 часа дневно, седум дена од неделата на ХМ Радио канал 156. Винфри бара да биде во етерот 30 минути неделно, 39 недели во годината. Триесет минути неделното шоу го подготвува Винфри заедно со пријателот Гејл Кинг (Gayle King). Идни проекти На 15 јануари 2008 година Винфри со Дискавери Комуникации (Discovery Communications) објавува дека подготвува промена на Дискавери Здравствен Канал (Discovery Health Channel) во нов канал наречен ОВН: Опра Винфри Мрежа (OWN: The Oprah Winfrey Network). Ќе биде достапен за повеќе од 70 милиони семејства бидејќи позицијата е претставена на Дискавери Здравствениот Канал. Тоа е бесплатен договор со Винфри контролата на следење на нејзиното мрежно место Опра.ком [47]. Личен живот

Куќи

Поглед од воздух на Опра Монтесито имот

Винфри сега живее на „ Ветена земја“, нејзиниот имот од 42 акри (170.000м2) со поглед на океанот и планините е во Монтесито, Калифорнија (Montecito, California), надвор од Санта Барбара (Santa Barbara). Винфри исто така има куќа во Лавелет, Њу Џерси (Lavallette, New Jersey), апартман во Чикаго (Chicago), и имот во Рибниот Остров (Fisher Island“ на брегот на Мајами (Miami), куќа во Дагласвил, Џорџија, (Douglasville, Georgia), (која ја купува во 2005 година)[48], ски куќа на остров од Антигва (Antigua). Седиштето на шоуто на Винфри е во Чикаго, таа најголем дел од времето го поминува таму, во соседството на Стритвил (Streeterville), додека преостанатото време во Калифорнија. Од нејзиниот имот на Мауи, Хаваи (Maui, Hawaii), се покрива О и Дом и нејзиното ТВ шоу. Винфри исто така поседува куќа во Авалон, Њу Џерси (Avalon, New Jersey).


Семејство Винфри и нејзиниот сопруг Стедман Грахам (Stedman Graham) се заедно од 1986 година. Тие се верија во ноември 1992 година за да се земат, но церемонијата никогаш не се одржа [49]. Винфри со причина верува дека никогаш немала деца, бидејќи девојките студенти во Јужна Африка од Опра Академијата за девојки (Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls), се нејзините ќерки:„ Јас никогаш не сум имала деца, никогаш и не помислувам да имам деца. Сега имам 152 ќерки, очекувам наредната година уште 75. Тоа е слично како и времето во бременоста [50]…! Јас на мајките, на членовите од семејствата, на тетките, на бабите – бидејќи повеќето девојки ги имааат изгубено семејствата, нивните родители – им кажав: „Вашите ќерки се сега мои ќерки, а јас ви ветувам дека ќе се грижам за нив, ви ветувам. [51]“ „Кога ја гледав Опра со тие девојки, “ потврдува нејзиниот најдобар пријател Гејл Кинг, „ размислувам дека тоа значи дека е мајка, и тоа се случува на еден или на друг начин [52]. Њусвик пишува за студентка по име Теласа Мсумби, која тивко шепоти „Ние сме сега твои ќерки [52]. “ Винфри ќе ја подучува класата во училиштето преку сателит, планира да потроши многу од нејзината пензија, ќе изгради куќа во кампусот каде планира да користи иста храна, чаршафи, завеси и се што студентите користат. „Сакам да бидам блиску до моите девојчиња и да можам да видам како тие работат“.

Роднини Во 2004 во една епизода од нејзиното шоу, Опра открива дека има полубрат кој бил геј и дека починал од СИДА (AIDS).[53] Во февруари 2006 година на прашање од нејзиниот магазин, О, Винфри рекла дека го чувствува еден свој роднина како издаица, кој открил во National Enquirer дека како тинејџерка Винфри имала бебе кое починало во болница една недела подоцна [54]. Во 2006 година Винфри го посетува Грејсленд (Graceland) на краткото патување со Кралот Гејл (Gayle King). Таа вечера со Лиса Мари Присли (Lisa Marie Presley) и нејзиниот сопруг Мајкл Локвуд (Michael Lockwood), таа тогаш рекла дека презимето на баба и е исто Присли [55]. Преку ПБС(PBS) програмата за истражување на афроамериканскиот живот(African American Lives), во 2006 година, Винфри прави тест за својот ДНК(DNA). Генетскиот тест кој ја одредува нејзината мајчинска линија покажал дека потекнува од етничката заедница- Кпели, кое денес живее во Либерија (Liberia). Генетскиот код покажува дека 89% е од Суб-Сахарска Африка (Sub-Saharan African). Таа е дел природна Американка (Native American) (8%) и Источна Азијка (Native American) (околу 3%).

Романтична историја

Односот на Винфри и Греам е документиран низ годините, со голем број романтични написи, домашниот живот и љубовните одмори. Пред средбата со Греам, љубовниот живот на Винфри бил помалку стабилен. Сама запишала дека како тинејџерка била жртва на сексуално злоставување, Винфри родила машко дете во 14 година, кој набргу умира. Во 1997 година бившото момче Рендолф Кук се обидува да ја тужи Винфри со побарување од 20 милиони долари за наводно блокирање на сите книги во кои тврди дека живееле заедно неколку месеци и се дрогирале [56][57][58]. 

Со побарувањата на Кук по вторпат, од извештаите, на површината излегува дека Винфри користела дрога во нејзината љубовна афера. Таа опишува „Често со текот на годините ... во моите обиди да се извлечам кажував, дека се срамам од моите постапки во 20-тите, виновна сум за тоа, но тоа е мој живот, мојата голема тајна која е секогаш во моите мисли“, објаснува таа за себе. „Секогаш чувствував дека дрогата сама по себе не е проблем, туку тоа дека бев зависник од тој човек.“ Таа додав: „Не можам да мислам на ништо друго што не би можела да направам за тој човек [59].“ Љубовниот живот на Винфри не бил секогаш бучен. Нејзината средношколска љубов Антони Оти ја потсетува на еден невин начин на додворување кое го правел во вишите класови од средното училиште да ја придобие Винфри, по што останале илјадници љубовни белешки. Винфри го сочувува своето достоинство и како примерен студент[60]. Таа се мажи двапати, но Оти тврди дека таа секогаш потајно знаела дека е предодредена за подобар далеку поголем живот отколку што тој можел да и пружи [61] На Денот на вљубените кога биле постар, плашејќи се од вистината Оти оди кај Винфри и ја повикува на страна да раговараат. „Знаев дека со тоа ќе ја изгубам својата љубов. Таа ми одговори дека ќе ја раскине врската со мене бидејќи нема време за врска, тоа го скрши моето срце. [62]“ Неколку години подоцна од нивната средба, Оти ги открива деталите од врската со Винфри[61]. Во 1971 година, неколку месеци по врската со Оти, Винфри се сретнува со Вилијам „Буба“ Тејлор од Државниот Универзитет во Тенеси. Новинарот на ЦБС Џорџ Маер (George Mair), тврди дека Тејлор за Винфри е првата нејзина силна љубов. Винфри му помага на Тејлор да добие работа на WVOL, со оглед дека Маер, е секогаш покрај неа, вклучувајќи ги нивните литературни почетоци тој останува со неа[63].Тејлор не сакаше да живее во Нешвил со Винфри, по што таа се сели да работи во Балтимор во WJZ-TV во јуни 1976 година. „Бевме навистина внимателни еден за друг, “ Винфри ќе рече подоцна „Имавме длабока љубов. Никогаш нема да ја заборавам.“ [64] Кога менаџерите на WJZ-TV ја критикуваат Винфри кога плаче во емисија кога известува од трагедии, и биле незадоволни од нејзиниот физички изглед (посебно кога и паѓа косата од лошата трајна), Винфри удобно се завртува кон Лојд Крамер. „Лојд беше навистина најдобар“. „Тој човек ме сакаше кога бев запоставена. Тој беше со мене низ сите лоши искуства. Тој човек е најзабавен романтичар кој сум имала “.[65] Според Маер, кога Крамер замина во NBC во Њујорк Винфри се врза за човек за кој пријателите кажуваа да го избегнува. Винфри подоцна се сеќава: “Со тој човек имав четиригодишна врска. Не живеев со него. Не живеев со него – мислам дека би било безвредно. Колку повеќе ме одбиваше, толку повеќе го сакав. Се чувствував бедно, немоќно. На крајот бев долу на колена молејќи за него“. [66] Маер известува дека најголемиот проблем во оваа силна љубовна врска е што љубовникот е во брак, кој не е подготвен да ја напушти својата жена. Винфри станува толку депресивна така што на 8 септември 1981 година сакајќи да се убие пишува писмо до најдобриот пријател Гејл Кинг известувајќи го за своите планови [66]. “Таа белешка била преувеличена“ Винфри кажува на Џон Бартел за женски магазин. „Не би можела да се убијам. Се плашам минута да останам сама; нешто да не се случи а јас да пропуштам“. [67] Според Винфри, некои емоционални успони и падови постапно доведуваат до тежината на проблемот: “Причината за создавањето на тешкотиите на прво место е причина за жалната историја на навредливите врски со мажи кои имаат потреба да се докажуваат. Имам потреба некој да ме сака, бидејќи самата не се сакам многу. Така јас завршив со окрутни мажи кои ми кажуваа колку бев себична, а јас одговарав: Благодарам, во право сте - им бев благодарна на нив. Со тоа што чувствував дека заслужувам нешто подобро. Тоа е причината поради која подоцна се здебелив. Тоа беше совршен начин на ублажување на неодобрувања од светот[67].

Блиски пријатели Најдобар пријател на Винфри од нејзините дваесетти е Гејл Кинг (Gayle King). Кинг е бивш домаќин во Гејл Кинг Шоу и моментно е еден од уредниците на О, во Опра Магазинот. Од 1997 година, кога Винфри играше терапевт во една епизода од Елен ситком во која што Елен Деџенерис (Ellen DeGeneres) излезе од плакарот, Винфри и Кралот беа мета на упорни трачери дека тие се геј. „Јас разбирам зошто луѓето мислат дека сме геј“ Винфри вели во магазинот во август 2006 година. „Нема дефиниција во нашата култура за ваква врска помеѓу жени затоа разбирам зошто луѓето ги етикетираат - Како можеш да бидеш близок, без да бидеш сексуален?“ [68] „Јас кажав скоро се што имаше да се каже. Сите мои работи се кажани. Луѓето мислат дека ќе бидам толку засрамена бидејќи сум геј и дека нема да го признаам тоа. Ви се молам.“ Друг најдобар пријател на Винфри е Марија Шривер (Maria Shriver) сегашната прва дама на Калифорнија ( First Lady of California).[69] Винфри ја смета Маја Анџелу (Maya Angelou), автор на “Знам зошто затворената птица пее“ (I Know Why the Caged Bird Sings ) како нејзин ментор и близок пријател; таа ја нарекува Анџелу нејзина “мајка-сестра-пријател“[70]. Винфри беше домаќин во еднонеделното Карибско (Caribbean) крстарење за 150 гости за 70-тиот роденден на Анџелу во 1998 година, и во 2008 година, и приреди екстравагантна прослава за 80-тиот роденден во клубот Мар-А-Лаго на Доналд Трамп (Donald Trump's Mar-A-Lago)во Палм Бич, Флорида (Palm Beach, Florida).[71]. Во 1989 Винфри беше лично допрена со кризата од СИДА-та во 1980-тите која што беше толку дискутирана во нејзиното шоу, долгогодишен соработник Били Рицо, беше зафатен од таа болест. Рицо беше единствениот човек помеѓу четирите личности од продукцискиот тим на кого што Винфри се потпираше во своите рани години во Чикаго, долго пред да има голема екипа. “Го сакам Били како брат“, велеше таа тогаш. “Тој е прекрасен, смешен, талентирано момче, и срцекршачки е да го гледам него толку болен“. Винфри го посетуваше секојдневно во неговите последни денови.

Здравје На 16 октомври 2007 година, Винфри откри дека има нарушување на штитната жлезда која направи да се здебели 20 килограми. “Кон крајот на мај, јас бев толку уморна, не можев да сватам што се случува во мојот живот. Завршив одејќи во Африка и поминав таму месец со моите прекрасни ќерки, сѐ уште се чувствувам многу уморно, многу уморно, одејќи од доктор на доктор, обидувајќи се да сватам што беше погрешно и конечно сфатив дека јас буквално некако ја избркав мојата штитна жлезда,“ Винфри кажа во своето шоу. Таа исто така дискутира повеќе за нејзината приказна во Октомвриското издание 2007 година на Опра Магазинот. Набргу Винфри одлучи да стане вегетаријанец vegan за три недели.[72]

Претприемништво и богатство Родена во рурална сиромаштија, одгледана од мајка во сиромашно соседство, Винфри стана милионер на 32 години кога нејзиното шоу стана национално. Заради големината на добивката од шоуто Винфри беше во позиција да преговара за поседување на шоуто за да оформи своја продукциска компанија. Во 1994 година рејтинзите на шоуто сѐ уште растеа и Винфри преговараше за договор кој и носеше девет бројки годишно. Сметана за најбогата жена во забавата во раните 1990-ти, на 41 годишна возраст богатството на Винфри премина уште една миља, кога нејзината мрежа вредна 340 милиони долари го замени Бил Козби како единствен најбогат Афро Американец. Иако црните луѓе се помалку од 13% во популацијата на САД, Винфри остана единствениот Афро Американец доволно богат да се рангира помеѓу 400 најбогати луѓе на Америка скоро секоја година од 1995 (Црна Телевизија за забава)(Black Entertainment Television) основана од Боб Џонсон (Bob Johnson) ја приклучи неа на листата од 2001 до 2003 пред неговата бивша жена да му одземе дел од неговото богатство, иако тој се вратил во 2006). [74] Со мрежа вредна (net-worth) 800 милиони долари, Винфри е сметана за најбогат Афро Американец на 20иот век. За да го прослави својот статус како историска личност, професор Жулиет Е.К, Вокер на Универзитетот на Илиноис (University of Illinois) го создаде курсот "Историја 298: Опра Винфри, тајкунот." [75] Форбс' меѓународниот лист на богати ја смести Винфри како единствен црн билионер во светот во 2004, 2005, и 2006 и како првата црна жена билионер во светската историја. [7][76] Според Форбс, Винфри вреди над 2.7 билиони, како во септември 2008,[77] и го презеде местото на бившата Ебеј ЦЕО Мег Витман (Ebay CEO Meg Whitman ) како најбогатата жена која сама заработила во Америка. [78] Во јули 2007 ТВ Водичот (TV Guide) извести дека Винфри е највисоко платениот ТВ забавувач во САД за време на минатата година. Таа заработи проценети 260 милиони долари во текот на годината. Оваа сума беше 5 пати повеќе отколку што беше заработено од личноста на второто место-музичкиот уредник Симон Ковел (Simon Cowell), кој заработил 45 милиони долари. [79] Во 2008 нејзината добивка се зголеми на 275 милиони долари. [80] Влијание Рангирања како највлијателна жена во светот Винфри беше наречена "дискутабилно најмоќната жена во светот" од страна на CNN и од Тајм.ком, [81] "дискутабилно највлијателната жена во светот" од Американ Спектатор (American Spectator), [82] "еден од 100 луѓе кои највеќе влијаеле на 20 век" и "еден од највлијателните луѓе" од 2004, 2005, 2006, 2007 и 2008 од Тајм (Time). Винфри е единствена личност во светот којашто успеала да биде на сите шест списоци (all six lists) [83]. Кон крајот на 20иот век Лајф (Life) ја смести Винфри и како највлијателна жена и како највлијателна црна личност од нејзина генерација, и во приказна за насловната страна на магазинот ја нарече "Најмоќната жена во Америка".[84] Лејдис Хоум Журнал исто така ја рангираше Винфри број еден во нивниот список на најмоќни жени во Америка и сенаторот Барак Обама (Barack Obama) има кажано дека таа е "можеби највлијателната жена во државата".[85] Во 1998 Винфри стана првата жена и првиот црнец во топ забавната неделна листа (Entertainment Weekly's) од 101 најмоќни луѓе во забавната индустрија. [86] Во 2003 Винфри ги пробива Супермен (Superman) и Елвис Присли (Elvis Presley) за да бидат изгласани за најдобрата поп икона на сите времиња од страна на ВХ1. [87]Форбс ја изгласа неа за светски најмоќна славна личност во 2005, [88] 2007, [89] и 2008. [80] Колумнистот Маурин Дауд (Maureen Dowd) се чини дека се согласува со вакви проценки: Таа е топ алфа жена во оваа држава. Таа има повеќе углед од претседателот. Други успешни жени како што се Хилари Клинтон (Hillary Clinton) и Марта Стујарт (Martha Stewart), мораа да бидат јавно замолчени пред да тргнат напред. Дури и Конди (Condi) мораше да изигрува штитеник со Буш. Ништо од ова не и се случи на Опра- таа е приказна за успех без никаков прекин. [90] Венити Фер (Vanity Fair) напиша: “ Опра Винфри дискутабилно има повеќе влијание на културата отколку некој универзитетски претседател, политичар или религиски водич освен можеби Папата. [91] ” Бил О'Рили (Bill O'Reilly) кажа: “ Јас мислам дека ова е жена којашто од ништо се издигна да биде најмоќната жена, Јас мислам, во светот. Мислам дека Опра Винфри е најмоќната жена во светот, не само во Америка. Таа има лојално следување; таа има талент; и таа успеа самата да стане фабулозно богата и фабулозно моќна. [92] ” Биографот Кити Кели (Kitty Kelley) тврди дека таа отсекогаш била "фасцинирана" од Винфри: “ Како жена, таа има wielded непроцентна големина на влијание над Американската култура и психа,...Нема друга личност во 20иот век чии уверувања и вредности влијаеле на американската јавност во таков значителен начин. [93] ...Ја гледам неа како веројатно најмоќната жена во нашето општество.Јас мислам дека Опра има влијаено на секој медиум на кој била. [94] ” Влијанието на Винфри достигнува многу повеќе од поп-култура и во неповрзани индустрии кадешто многу веруваат дека таа има моќ да предизвика огромни маркетиншки пресврти за само еден момент. За време на шоу за кравјото лудило (mad cow disease) со Хауард Лиман (Howard Lyman) ( во програма на април 16,1996), Винфри извикна,"Само што ме стопира од јадење на друг бургер!" Тексашки сточар ја тужеше (sued) неа и Лиман во 1998 за "лажно клеветење (defamation) на уништлива храна" и "бизнис ", тврдејќи дека забелешките на Винфри подоцна ги разишаа сточните цени, чинејќи ги произведувачите на говедско некои 12 милиони долари USD$. На 26 февруари, по судење во Амарило (Amarillo), судот на Тексас (Texas) во сточарската земја, судијата процени дека Винфри и Лиман не се виновни за штетите.(По судењето, таа прими разгледница од Розен Бар (Roseanne Barr) читајќи "Честито го победи месото!") Во јуни 2005 првиот случај на кравјо лудило е пронајден во крава во Тексас. УСДА (USDA) заклучи дека најверојатно е заразена во Тексас во 1997. [95] Во 2005 Винфри беше прогласена за најголемата жена во американската историја како дел од јавното гласање како дел од Најголемите американци (The Greatest American). Таа беше рангирана на 9 место на списокот на најголеми американци. Гласањата за проценување на популарноста на Винфри не престануваа. Ноемвриско Галуп гласање процени дека 73% од возрасните американци имаат убав поглед за Винфри. Друго Галуп гласање процени 74% во јануари 2007, иако потоа опадна на 66% кога Галуп го направи истото гласање во октомври 2007. Во декември 2007 Фокс Њус гласањето процени 55%.[96] Според најценетото годишно гласање на Галуп, американците упорно ја рангираа Винфри како една од најценетите жени во светот.Нејзиниот највисок ранг беше во 2007 кога таа беше статистички врзана за првото место со Хилари Клинтон (Hillary Clinton). [97]

Медиска контра култура Додека Фил Донахју имаше пионерска работа со воведување на таблоид контакт емисии (tabloid talk show), со топлина, интимност и личните исповеди[15], Винфри доведе до тоа да напави вистинска револуционерна популаризација[15][17][18]. Во научните текстови на Фрикс повратни разговори (Freaks Talk Back),[19] професорот по социологија од Јејл (Yale), Џошуа Џемјсон (Joshua Gamson) тврди дека со забавниот жанр на ваквите контакт емисии се дава неопходна односно видлива поддршка од страна на медиумите за геј, бисексуалците, транвеститите, и транссексуалците како луѓе со што општеството на 20 век ги приближува и прифаќа.

Во книгата како преглед на уредникот Мајкл Бронски (Michael Bronski) пишува “Во блиското минато, лезбијките, хомосексуалците, бисексуалците, немале пристап на телевизија. Со измислувањето и пропагирањето во забаавните контакт емисии на Џери Спрингер, Џени Џонс, Опра, и Џералдо (Jerry Springer, Jenny Jones, Geraldo) луѓето вон редовната сексуалност сега се појавуваат во дневните соби на луѓето ширум Америка секојдневно во неделата.   “Пример на една таква емисија на Винфри бил во 1980-тите кога за целиот свет, членовите во студиото пред публиката станувале еден по еден, се претставиле и изјавиле дека се геј. Исто така во 1980 Винфри покажува дека во Вест Вирџинија се соочуваат со општа параноја, бидејќи во градот живее геј човек кој  има СИДА.

Винфри интервјуира човек кој бил избркан од општеството, градоначалникот на градот кој го испразнил базенот во кој човекот отишол да се бања, и се дебатирало во градот непријателски за тој човек. “Слушам дека тоа е во град со страв од Бога“, “Каде е тоа што претставува христијанска љубов и разбирање?“ Во тек на прикажувањето на геј брак во 1990 година, женската публика на Винфри се жалеле дека се постојано под сексуално влијание на мажите, таа изјавува дека е уморна од сето тоа. “Знаете ли зошто сум уморна, од хетеросексуалните мажи кои ги малтретираат и силуваат своите девојки. Тоа е тоа од што сум уморна.“ Нејзината изјава предизвикува во студиото овации од публиката. Таблоидните ток шоуа создадоа потреба за барање на алтернативни сексуални ориентации и идентитет прифатлив во современото општество. Пример со вклучување на Магазинот Тајм во напис за раниот 21 век кога се помлади и помлади хомосексуалци излегуваат од шупите со што се намалува бројот на нивните самоубиства. Популарните ситком Вил и Грејс во кое се прикажува таква врска е исто пример за отворањето кон таквите теми. Иако има измени во согласност со времето, во нејзините емисии, Винфри продолжува да прикажува и вклучува геј гости на кои сака да им помогне отворено да се декларираат како геј личности. Како што се нејзиниот фризер Андре Вокер, шминкер Реџи Велс, декоратерот Нејт Беркус кој по учеството во нејзиното шоу, се здобива со симпатии во Средна Америка за губењето на својот партнер во цунамито од 2004 година. Терапеутски агресивниот стил на Винфри, стил на исповед, во своите емисии создава водечки медиумски стил во националната култура од 1980 до 1990-тите, за кој некои тврдат дека потекнува од табуата на 20 век. Вол Стрит Журнал има сковано поим “Опрафикција“ што значи јавно признание како вид на терапија[99]. Во април 1997, Винфри глуми терапевт во ситком Елен (во реалноста Елен Деџенерис) (Ellen DeGeneres) која вели дека е лезбијка. Во 1998, Марк Стејн во Националната ревија (National Review) пишува за Винфри “Денес е навистина епохален момент од историјата на Републиката, кога Елен вели “Да! Јас сум геј“, Опра е на нејзина страна гостин во ситком, звезда терапевт.

Опра книжевен клуб Главен напис: Oprah's Book Club

На крајот на 1996 година [102], Винфри воведува нов сегмент во нејзината емисија: Опра книжевен клуб. Сегмент фокусиран на новите книги и класиката, со шт се доведува често до популаризација на книгите. Клубот на книгата стана толку силен што кога Винфри ќе воведе нова книга во клубот, таа автоматски станува најпродавана (познато како Опра ефект) (Oprah Effect), на пример, кога е одбран класичниот роман на Џон Стајнбек (John Steinbeck) Источно од Еден (East of Eden), таа се наоѓа на врвот на графиконот. Со тоа претставување на афторите, Винфри им носи дополнителна продажба од повеќе милиони книги [103]. Во читање со Опра: Книжевниот клуб ја менува Америка, Кетлин Руни ја опишува Винфри како “озбилна американска интелектуалка која го развива користењето на електронските медиуми, посебно телевизијата и Интернетот, преку нив, да се чита, да се истакнат нивните елементи и социјални користи со што би се мотивирале милионите луѓе кои порано не читале да читаат“. Опра книжевниот клуб избирал понекогаш книги кои се спорни. Многу важниот автор Џонатан Францен (Jonathan Franzen) прашува за процесот на селекција и веродостојност [104], по што во живо на телевизија се конфронтира преку наводите за фабрикуваната гледаност на Џејмс Фреј (James Frey), во Милион мали парчиња (A Million Little Pieces). Во мај 2009 година, Винфри се извинува на Фреј за јавната конфронтација со него во претходната година[105]. Филантропија Во 1998 година, Винфри започнува со Опра Ангелска Мрежа (Oprah's Angel Network), да ги поттикне луѓето на љубов кон другите ширум светот да ја разберат разликата во животите на непривилегираните. Во согласност со тоа, Опра Ангелската Мрежа поддржува проекти и дава грантови на непрофитни организации ширум светот кои ја поддржуваат таа визија. До денес мрежата има дадено повеќе од 51 милион долари (од што 1 милион долари е донација на Џон Бон Џови (Jon Bon Jovi)). Винфри лично ги покрива административните трошоци поврзани со љубовта, така што 100% од сите средства одат за љубовни програми[116]. Иако шоуто на Винфри е познато на јавноста со обезбедување на парите за љубовните програми, и автомобилите и подароците се често подароци на големите корпорациите во замена за деловен публицитет, позади сцената Винфри лично донира повеќе сопствени пари од било кој шоу бизнис во Америка. Во 2005 година по Бизнис Вик (Business Week) таа е прогласена за првата црна личност, како една од 50-те најголеми филантропи, со оглед на проценетите 303 милиони долари [117], Винфри беше на 32 место (philanthropic). Исто така во повеќе наврати беше рангирана помеѓу најголемите филантропи [118]. За ураганот Катарина (Hurricane Katrina), Опра ги замоли гледачите да ги отворат срцата - да помогнат. Во септември 2006, Опра Ангелска Мрежа за ураганот Катарина регистрира вкупно повеќе од 11 милиони долари. Изградени се куќи во 4 држави - Тексас, Мисисипи, Луизијана, Алабама - пред годишнината на ураганите Катарина и Рита [119]. Винфри исто така ги поттикнува гледачите со сопствени донации да донираат 10 милиони долари. Винфри исто така помага на 250 Афроамериканци да го завршат своето образование на Морхаус Колеџ во Атланта, Џорџија[121]. Винфри е прв примател на Боб Хоуп Хуманитарна награда за 2002 година, Еми награда за услуги на телевизија и филм.

Таа на прославата на двасетгодишнината на националната телевизија, за да им се заблагодари на вработените, ги води нив и нивните семејства (вкупно 1065 лица) на летен одмор на Хаваите во 2006 година [122]. 

Јужна Африка

Во 2004, Винфри и нејзиниот тим снимија епизода од нејзинито шоу насловено Божиќната добрина на Опра, во која Винфри, и нејзината најдобра другарка Гејл Кинг, нејзиниот партнер Стедман Грахам, и некој од членовите од екипажот патуваа во Јужна Африка да донесат внимание на незгодата на младите деца погодени од сиромаштијата и сидата. Во текот на 21 дневниот виорен пат, Винфри и нејзинито екипаж посетија школи и сиропиталишта во областите погодени од сиромаштија, и на различни локации на сместување во областите дистрибуираа божиќни подароци за 50 илјади деца, кукли за девојчињата и фудбалски топки за момчињата. Покрај тоа, на секое дете му бесе даде ранец полн со школски прибор и два комплети на школска униформа според нивниот пол,како додаток на тоа и два пара на чорапи, два пара на долна облека, и еден пар на чевли. Во текот на шоуто, Винфри прати молба до гледачите да донираат парични средства на Опрах’с Ангел Нетворк за сиромашни и за децата погодени од СИДА во Африка, и вети дека таа лично ќе се погрижи да види каде одат парите. Само од тоа шоу, гледачите околу светот донираа преку 7 милион долари. Винфри инвестираше 40 милиони долари и дел од нејзиното време, објави Академијата на Опра Винфри за девојки, блиску Јохансбург во Јужна Африка. Школата се отвори во јануари 2007. Нелсон Мендела ја пофали Винфри за надминувањето на сопствената неповолноа младост за да стане добротвор за другите и за инвестирањето во иднината на Јужна Африка. Другите, вклучувајќи го и Алисон Самјуел од Њусвик, забележа на необичноста на школата и се запраша дали 40-те милион долари можеле да бидат потрошени за далеку поголем број на студент, доколку биле потрошени со помал нагласок на луксузни опкружувања а со поголем нагласок на практичност. Политичка поддршка

Главен Артикл: Поддршката на Опра Винфри на Барак Обама

Винфри изврши политичко влијание, поддржувајќи го Барак Обама на претседателските избори во 2008. Ова е првпат таа да направи ваква јавна поддршка. Винфри одржа настан за собирање средства за Обама на 8 септември на нејзиниот имот во Санта Барбара, Калифорнија. Во декември 2007-ма, Винфри се придружи на Обама на серија на релија во раните примарни држави на лова, Нов Хемшајр, и Јужна Каролина. Настанот Колумбија, Јужна Каролина на 9 декември 2007 привлече толпа од приближно 30.000, најмногу досега за било кој политички настан во 2007. Една анализа од страна на два економиста на Универзитетот од Мериленд, Колеџ Парк процени дека Винфриевата поддршка беше одговорна за од 423.123 до 1.596.995 гласови за Обама и тоа примарно само за Демократската, заснована на примерок од неколку држави кој не го вклучуваше Тексас, Мичиген, Северна Дакота, Канзас, или Алјаска. Резултатите предложија дека во државите од примерокот поддршката од Опра беше одговорна за разликата во гласовите помеѓу Обама и Хилари Клинтон.

Седиште на сенатот - разгледување Главен Артикл: Опра Винфри и Барак Обама во седиштето на сенатот (Oprah Winfrey and Barack Obama's senate seat Гувернерот на Илиноис известува дека се задоволни од помошта и влијанието на Винфри за изборот на Барак Обама поради што и предлага дека за неа има упразнето место во сенатот. Гувернерот Благојевиќ (Blagojevich) ги сумира причините и значајното влијание на големиот број ток шоуа: “ “За почеток, таа е можеби најинструментализирано лице во изборот на Барак Обама за претседател. Таа е значајна личност во Америка и ширум светот. Таа има силна поддршка и влијание врз луѓето. Нејзиниот глас е поголем од гласот на сите 100 сенатори заедно. Ако беше сенатор таа ќе дадеше глас за програмата на Обама, а таа е во позиција да го искористи своето неверојатно влијание. Таа очигледно не може да се купи. Таа е по моја проценка многу импресивно, и многу добра личност. [130]… Од друга страна би требало да го напушти тоа што го работи? Сметам дека сенатор е добра работа, но не е за Опра. [131] ” Винфри одговара на предлогот, напоменувајќи дека иако апсолутно не е заинтересирана, таа не се чувствува како сенатор. [132] Политичкиот аналитичар Крис Метју (Chris Mathews) поддржувајќи ја идејата Винфри да биде сенатор сугерира дека со неа сенатот би го подигнал колективниот коефициент на интелегенција. Образложувајќи понатаму тој вели: “ Било којшто мисли дека Винфри не би била добар сенатор за Илиноис е луд. Таа добива со било кого. Таа ги поврзува луѓето. Таа е во политика последните 20 години. Таа е далеку пред голем број луѓе во човечките односи. И таа слуша.... и мислам дека таа е високо со Вил Роџерс (Will Rogers) и Боб Хоуп (Bob Hope) и е наша најдобра личност на минатиот век. ”

Активизам за правата на животните Винфри е именувана како „Личност на 2008“ за заштита на животните во групата на луѓе ко се грижат за Етичкиот третман на Животните (PETA). Според ПЕТА, Винфри ја користи нејзината слава и слушајќи ја публиката има помага, вклучувајќи ги и животните. ПЕТА ја фали Винфри која користејќи ги разговорите во нејзините емисии каде се откриваат бројните измачувања над животните.[134]

See also

African American portal

• List of awards and nominations for Oprah Winfrey • Lists of billionaires • Harpo Productions • Oprah Winfrey's Legends Ball • Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls • The Oprah Winfrey Show • Media works of Oprah Winfrey • Mononymous persons • New Earth Church

Наводи 1. ^ TV Guide: Oprah Earns $385 Million Per Year - omg! news on Yahoo! 2. ^ a b King World Productions (2004-08-04). Oprah Winfrey signs with King World Productions for new three-year contract to continue as host and producer of "The Oprah Winfrey Show" through 2010-2011. Press release. http://www.kingworld.com/release/oprah_winfrey.html. Посетено на 2006-07-13. 3. ^ Noon, Chris (2007-01-02). "Oprah The Educator". Forbes. http://www.forbes.com/facesscan/2007/01/02/oprah-winfrey-education-face-cx_cn_0102autofacescan02.html?partner=rss Архивирано на 5 јуни 2008 г.. Посетено на 2008-08-25. 4. ^ Urban Mecca (2004-11-19). Oprah Winfrey Debuts as First African-American On BusinessWeek's Annual Ranking of 'Americas Top Philanthropists'. Press release. http://www.urbanmecca.com/artman/publish/article_174.shtml Архивирано на 20 ноември 2004 г.. Посетено на 2008-08-25. 5. ^ Oprah Winfrey the richest black person in the world. African Echo Vol. 43, 2006-09-11. Retrieved 2006-09-11 6. ^ a b "#562 Oprah Winfrey". Forbes Special Report: The World's Billionaires (2006). Forbes. October 2006. http://www.forbes.com/lists/2006/10/O0ZT.html. Посетено на 2008-08-25. 7. ^ a b Malonson, Roy Douglas (2006-05-10). "Condi and Oprah aren’t good role models for Black motherhood". African-American News & Issues. http://www.aframnews.com/html/2006-05-10/publisher.htm Архивирано на 20 мај 2006 г.. Посетено на 2008-08-25. 8. ^ Usborne, David (2007-01-03). "Oprah's £20m school proves she's not all talk". Independent News and Media. http://www.independent.co.uk/news/world/africa/oprahs-16320m-school-proves-shes-not-all-talk-430617.html. Посетено на 2007-03-04. 9. ^ Oprah brings Tolle's 'Earth' to the classroom - USATODAY.com 10. ^ Meldrum Henley-on-Klip, Andrew (2007-01-03). "'Their story is my story' Oprah opens $40m school for South African girls". Guardian Unlimited. http://www.guardian.co.uk/media/2007/jan/03/broadcasting.schoolsworldwide. Посетено на 2007-03-04. 11. ^ Doyle, Leonard (2007-09-07). "Oprah throws house party to aid Obama bid". The Independent. http://www.independent.co.uk/news/world/americas/oprah-throws-house-party-to-aid-obama-bid-401528.html. Посетено на 2008-02-08. 12. ^ The most influential US liberals: 1-20 - Telegraph 13. ^ a b Mowbray, Nicole (2003-03-02). "Oprah's path to power". Guardian Unlimited. http://www.guardian.co.uk/media/2003/mar/02/pressandpublishing.usnews1. Посетено на 2008-08-25. 14. ^ Oprah Winfrey TV Show Bio History Life Story Email Address Write Ophra 15. ^ a b c d e Tannen, Deborah (1998-06-08). "Oprah Winfrey". The TIME 100. TIME. http://www.time.com/time/time100/artists/profile/winfrey.html Архивирано на 8 април 2000 г.. Посетено на 2008-08-25. 16. ^ "Oprah Apologizes; The Selling of Spying". Presenters: Howard Kurtz. CNN Reliable Sources (CNN). 2006-01-29. Transcript. 17. ^ a b Dr. Leonard Mustazza. Coming After Oprah. Press release. http://www.personal.psu.edu/faculty/l/x/lxm7/oprah.html Архивирано на 25 јуни 2003 г.. Посетено на 2008-08-25. 18. ^ a b c "Oprahization". Word Spy. http://www.wordspy.com/words/Oprahization.asp Архивирано на 8 ноември 2012 г.. Посетено на 2008-08-25. 19. ^ a b "An interview and excerpt from Freaks Talk Back". University of Chicago Press. http://www.press.uchicago.edu/Misc/Chicago/280640.html. Посетено на 2008-08-25. 20. ^ Mandela, Nelson. "Oprah Winfrey". The TIME 100. TIME. https://archive.today/20130630105242/www.time.com/time/specials/2007/time100/article/0,28804,1595326_1615754,00.html. Посетено на 2008-02-01. 21. ^ Steven, By (6 август 2008). "So Much for One Person, One Vote - Freakonomics Blog - NYTimes.com". Freakonomics.blogs.nytimes.com. http://freakonomics.blogs.nytimes.com/2008/08/06/so-much-for-one-person-one-vote/. Посетено на 2008-11-30. 22. ^ http://macedoniaonline.eu/content/view/5230/53/ Архивирано на 15 март 2012 г. 23. ^ "Oprah Winfrey Interview". Oprah Winfrey. Academy of Achievement. 1991-01-21. http://www.achievement.org/autodoc/page/win0int-1. Посетено на 2008-08-25. 24. ^ a b "Oprah Winfrey". The Biography Channel. http://www.thebiographychannel.co.uk/biography_story/169:1814/1/Oprah_Winfrey.htm Архивирано на 7 март 2008 г.. Посетено на 2008-02-08. 25. ^ see Jill Nelson, "The Man Who Saved Oprah Winfrey," Washington Post, 14 декември 1981; p. W30 26. ^ Paul Harris. "The Observer Profile: Oprah Winfrey" The Observer (London, UK), 20 ноември 2005, p. 27 27. ^ "Oprah Winfrey Biography and Photos". American Girl. 2006-03-17. http://www.americangirl.co.uk/index.php/2006/03/17/oprah_winfrey_biography_and_photos Архивирано на 1 декември 2010 г.. Посетено на 2008-08-25. 28. ^ Jill Nelson. "The Man Who Saved Oprah Winfrey." Washington Post, 14 декември 1986, p. W30 29. ^ a b Lee Winfrey, "Praise from All Corners for New Talk Show Host," Syracuse Herald Journal, 9 септември 1986, p. 44 30. ^ Thomas Morgan. "Troubled Girl's Evolution into an Oscar Nominee." New York Times, 4 март 1986, p. C17 31. ^ Oprah Winfrey Biography - Academy of Achievement 32. ^ "Oprah Winfrey Biography: People.com". People.com. http://www.people.com/people/oprah_winfrey/biography. Посетено на 2008-03-13. 33. ^ Mel Novit. "Oprah: Talk Show Dynamo Treats the Audience Like a Friend." Syracuse Post-Standard, 14 септември 1986, p. A9 34. ^ Alchin, L.K.. "Oprah Winfrey Timeline". History Timelines. http://www.history-timelines.org.uk/people-timelines/05-oprah-winfrey-timeline.htm Архивирано на 2 август 2012 г.. Посетено на 2008-02-08. 35. ^ Meredith Vieira, host.. Who Wants to Be a Millionaire?. [TV-series]. 36. ^ Ebert, Roger (2005-11-16). "How I gave Oprah her start". Chicago Sun-Times. http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20051116/COMMENTARY/511160301 Архивирано на 21 јуни 2008 г.. Посетено на 2008-08-25. 37. ^ (Vogue October 1998) 38. ^ Frankel, Daniel (2008-12-16), "Oprah Winfrey pacts with HBO", Variety, http://www.variety.com/article/VR1117997464.html?categoryid=14&cs=1 39. ^ Glaister, Dan (2006-05-22). "Oprah Winfrey book deal tops Clinton's $12m". The Guardian. http://www.guardian.co.uk/world/2006/may/22/books.media. Посетено на 2008-08-25. 40. ^ Sellers, Patricia (2002-04-08). "The Business of Being Oprah". Fortune. http://www.mutualofamerica.com/articles/Fortune/2002_04_08/Oprah1.asp Архивирано на 8 декември 2008 г.. Посетено на 2008-08-25. 41. ^ Edward Wyatt (2008). "A Few Tremors in Oprahland" (in English). The New York Times. http://www.nytimes.com/2008/05/26/business/media/26oprah.html. Посетено на September 25 2008. 42. ^ http://www.wwd.com/media-news/fashion-memopad/amis-new-deal-boosting-sales-1961835?navSection=media-news&toc_preselected=65#/article/media-news/fashion-memopad/amis-new-deal-boosting-sales-1961835?page=1. 43. ^ The Business of Being Oprah 44. ^ "About Oprah". Harpo, Inc.. http://www.oprah.com/article/pressroom/oprahsbio/20080602_orig_oprahsbio Архивирано на 27 февруари 2009 г.. Посетено на 2008-08-25. 45. ^ "Two Accused Child Molesters—Captured!". Oprah’s Child Predator Watch List. Harpo, Inc.. 2005-10-11. http://www.oprah.com/entity/seriesandspecials/2005/predator/captured/davis/captured_davis_284_101.jhtml Архивирано на 22 септември 2008 г.. Посетено на 2008-08-25. 46. ^ "The Oprah Show Captures Accused Child Molesters!". Presenter: Oprah Winfrey. The Oprah Winfrey Show. 2005-10-11. http://www.oprah.com/tows/200510/tows_past_20051011.jhtml[мртва врска]. 47. ^ Discovery Communications (2008-01-15). OPRAH WINFREY AND DISCOVERY COMMUNICATIONS TO FORM NEW JOINT VENTURE: "OWN: The Oprah Winfrey Network". Press release. http://corporate.discovery.com/news/press/08q1/announcement_0115.html Архивирано на 2 јули 2008 г.. Посетено на 2008-01-15. 48. ^ [1] 49. ^ A Look Into the Personal Life of Oprah Winfrey 50. ^ "Inside Oprah's $40 Million New Year's Gift". ExtraTV. 2007-01-02. Archived from the original on 2007-12-17. https://web.archive.org/web/20071217143124/http://extratv.warnerbros.com/2007/01/inside_oprahs_40_million_new_ye.html. Посетено на 2008-08-25. 51. ^ Associated Press (2007-01-03). "Oprah Talks About Her South African 'Dreamgirls'". ABC. http://abclocal.go.com/kgo/story?section=news/entertainment&id=4901853 Архивирано на 29 јуни 2011 г.. Посетено на 2008-08-25.[broken citation] 52. ^ a b c Samuels, Allison (2007-01-08). "Oprah Goes to School". MSNBC. 3 of 3. http://www.msnbc.msn.com/id/16396343/site/newsweek/page/3/. Посетено на 2007-03-05. 53. ^ Oprah Winfrey, host.. The Oprah Winfrey Show. [TV-series]. King World Productions. 54. ^ "Oprah Winfrey: I Was 'Devastated' by Relative's Betrayal". People. 2007-02-20. http://www.people.com/people/article/0,,20009251,00.html. Посетено на 2008-08-25. 55. ^ The Oprah Winfrey Show: Oprah and Gayle's cross-country journey" (2006). 56. ^ Randolph L. Cook v Oprah Winfrey, 7th FindLaw 973403 (7th Cir. 1998-04-08). 57. ^ "Representative Matters". Jackson Walker L.L.P. http://www.jw.com/site/jsp/practiceinfo.jsp?id=12&matter=1 Архивирано на 19 октомври 2003 г.. Посетено на 2008-08-25. 58. ^ Oprah Blocks Tell-All Book, Suit Says by Marcus Errico Jan 31, 1997, E Online! 59. ^ "Oprah reveals on her show she smoked crack cocaine during her 20s". Jet. 1995-01-30. http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m1355/is_n12_v87/ai_16404541. Посетено на 2008-08-25. Archived at FindArticles in 2004. 60. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. pp. 28–29. ISBN 1-55972-250-9. 61. ^ a b Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 30. ISBN 1-55972-250-9. 62. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 31. ISBN 1-55972-250-9. 63. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 33. ISBN 1-55972-250-9. 64. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 43. ISBN 1-55972-250-9. 65. ^ Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 47. ISBN 1-55972-250-9. 66. ^ a b Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 49. ISBN 1-55972-250-9. 67. ^ a b Mair, George (1995). Oprah Winfrey: The Real Story. Carol Pub. Group. p. 50. ISBN 1-55972-250-9. 68. ^ a b Lehner, Marla (2006-07-18). "Oprah: Gayle and I Are Not Gay". People. http://www.people.com/people/article/0,26334,1215402,00.html Архивирано на 21 април 2007 г.. Посетено на 2008-08-25. 69. ^ ABC News: Shriver Struggles With Kennedy Legacy 70. ^ Winfrey, Oprah. "Oprah's cut with Maya Angelou". Oprah.com. http://www.oprah.com/article/omagazine/oprahscut/omag_200012_maya. Посетено на 2007-10-02. 71. ^ Grondahl, Paul (2008-05-18). "Palace sets stage for literature's everywoman". Times Union. http://timesunion.com/AspStories/story.asp?storyID=689048&category=ARTS&newsdate=5/18/2008 Архивирано на 14 јуни 2009 г.. Посетено на 2008-05-29. 72. ^ The PETA Files: Oprah to Go Vegan for Three Weeks! 73. ^ US Census Bureau. "The Black Population: 2000" (PDF). http://www.census.gov/prod/2001pubs/c2kbr01-5.pdf. Посетено на 2008-09-07. 74. ^ Regan, Michael P. (2004-02-27). "Billionaires' ranks open to 'Harry Potter' author". Arizona Daily Star. http://www.azstarnet.com/sn/harrypotter/11614 Архивирано на 19 јули 2009 г.. Посетено на 2008-08-25. 75. ^ Mills, Marja (2001-03-07). "Oprah College Course". Race Matters. http://www.racematters.org/oprahcollegecourse.htm Архивирано на 11 јуни 2009 г.. Посетено на 2008-08-25. 76. ^ "TV Hostess, Oprah Becomes First Black Woman Billionaire". THISDAYonline. 2004-11-15. http://www.thisdayonline.com/archive/2003/03/02/20030302news06.html Архивирано на 11 јуни 2009 г.. Посетено на 2008-08-25. 77. ^ "The 400 Richest Americans: #155 Oprah Winfrey - Forbes.com". Forbes.com. http://www.forbes.com/lists/2008/54/400list08_Oprah-Winfrey_O0ZT.html. Посетено на 2008-11-30. 78. ^ Forbes magazine 21 март 2007, pg 160 claims there are only 10 self-made women billionaires in the world and Winfrey is the richest of the 4 listed as U.S. billionaires 79. ^ Oprah tops list of highest paid TV stars 80. ^ a b Content not available - omg! news on Yahoo! 81. ^ "19. Oprah Winfrey". 2001 Global Influentails. TIME. 2001. https://web.archive.org/web/20011202030631/http://www.time.com/time/2001/influentials/ Посетено на 2008-08-25. 82. ^ The American Spectator 83. ^ https://archive.today/20130630120135/www.time.com/time/specials/2007/article/0,28804,1733748_1733756_1735241,00.html. 84. ^ "The 50 Most Influential Boomers". LIFE. http://www.life.com/Life/boomers/50boomers01.html#05 Архивирано на 23 декември 2005 г.. Посетено на 2007-03-06. 85. ^ "Interview With Barack Obama". Larry King Live. CNN. 2006-10-19. http://transcripts.cnn.com/TRANSCRIPTS/0610/19/lkl.01.html. Посетено на 2007-03-06. 86. ^ Oprah Winfrey named most powerful person in entertainment industry - Entertainment Weekly rankings - Brief Article | Jet | Find Articles at BNET.com 87. ^ "Oprah named greatest icon". The Age. 2003-07-23. http://www.theage.com.au/articles/2003/07/23/1058853120238.html. Посетено на 2008-08-25. 88. ^ Associated Press (2005-06-17). "Oprah Tops Powerful Celebs List". CBS News. http://www.cbsnews.com/stories/2005/06/16/entertainment/main702512.shtml Архивирано на 4 март 2009 г.. Посетено на 2008-08-25. 89. ^ BBC NEWS | Entertainment | Oprah 'most powerful celebrity' 90. ^ Mackensie, Susie (2006-03-11). "Woman of mass derision". Guardian Online. http://www.guardian.co.uk/books/2006/mar/11/features.pressandpublishing. Посетено на 2007-03-12. 91. ^ Harrow, Susan. "Inside the Book... The Ultimate Guide to Getting Booked on Oprah". PRSecrets.com. http://www.prsecrets.com/store/inside-oprah-book.html Архивирано на 23 септември 2008 г.. Посетено на 2007-03-12. 92. ^ "After repeated whining, O'Reilly -- who won't have "loathsome" "secular-progressives" on his show—to appear on Oprah". Media Matters. 2006-10-23. http://mediamatters.org/items/200610240003 Архивирано на 4 јануари 2009 г.. Посетено на 2008-08-25. 93. ^ Jones, Bonami (2006-12-08). "Kitty Kelley To Write Bio of Oprah". VIBE. http://www.vibe.com/news/news_headlines/2006/12/kitty_kelley_to_write_bio_for_oprah/ Архивирано на 7 октомври 2008 г.. Посетено на 2008-08-25. 94. ^ Argetsinger, Amy; Roxanne Roberts (2006-12-14). "From 'Jackie Oh!' to Oprah: Tell-All Queen Expands Her Empire". Washington Post. http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/12/13/AR2006121302462.html. Посетено на 2008-08-25. 95. ^ Clifford, John (2005-06-25). "Regarding the Epidemiological Investigation into the recently confirmed BSE case" (PDF). United States Department of Agriculture. http://www.aphis.usda.gov/lpa/issues/bse/BSE_statement6-29-05.pdf Архивирано на 14 јуни 2007 г.. Посетено на 2007-03-12. 96. ^ Costas Panagopulos. "Obama supporter Oprah takes a big dive - Costas Panagopoulos - Politico.com". Politico.com. http://www.politico.com/news/stories/0408/9427_Page2.html. Посетено на 2008-11-30. 97. ^ "Obama, Hillary Clinton Share “Most Admired” Billing". Gallup.com. 2008-12-26. http://www.gallup.com/poll/113572/Obama-Hillary-Clinton-Share-Most-Admired-Billing.aspx. Посетено на 2009-05-04. 98. ^ "Freaks Talk Back: Tabloid Talk Shows and Sexual Nonconformity (Paperback)". Amazon.com. http://www.amazon.com/dp/0226280659/. Посетено на 2008-08-25. 99. ^ The Church of O | Christianity Today | A Magazine of Evangelical Conviction 100. ^ Clinton as TV host? The thought doesn't rate - smh.com.au 101. ^ The Story Behind Oprah’s Riveting Show - Newsweek National News - MSNBC.com 102. ^ Oprah's Book Club Archive 103. ^ The Book Standard is closed 104. ^ Jonathan Franzen and Oprah 105. ^ "Oprah Apologizes to Author James Frey". TVGuide.com. http://www.tvguide.com/News/Oprah-Apologizes-Author-1006075.aspx Архивирано на 17 мај 2009 г.. Посетено на 2009-05-14. 106. ^ The Church of O. Christianity Today, 22 март 2002. Retrieved 7 јули 2006. 107. ^ Books - Marcia Z. Nelson: 'The Gospel According to Oprah' 108. ^ Pinsky, Mark (2007) [2003]. The Gospel According to the Simpsons. Bigger and possibly even Better! edition. Gardners Books. pp. 229–235. ISBN 978-0-664-23265-8. 109. ^ "Oprah throws party for U.S. Olympic medalists | Sports | Reuters". Reuters.com. 3 септември 2008. http://www.reuters.com/article/sportsNews/idUSN0329753620080903. Посетено на 2008-11-30. 110. ^ "Oprah Winfrey: America's ultimate brand: from television to publishing, this media maven has turned her name into a $1 billion fortune | Black Enterprise | Find Articles at BNET". Findarticles.com. http://findarticles.com/p/articles/mi_m1365/is_/ai_n15652746. Посетено на 2008-11-30. 111. ^ Hollywood belle. "Oprah earns £128m to lead TV earnings - Media, News - The Independent". Independent.co.uk. http://www.independent.co.uk/news/media/oprah-earns-pound128m-to-lead-tv-earnings-403883.html. Посетено на 2008-11-30. 112. ^ Tannen, Deborah. "TIME 100: Oprah Winfrey". Time.com. http://www.time.com/time/time100/artists/profile/winfrey.html Архивирано на 8 април 2000 г.. Посетено на 2008-11-30. 113. ^ Cockcroft, Lucy. "Oprah Winfrey Show suffers ratings slump - Telegraph". Telegraph.co.uk. http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/celebritynews/2037083/Oprah-Winfrey-Show-suffers-ratings-slump.html Архивирано на 13 октомври 2008 г.. Посетено на 2008-11-30. 114. ^ NewsMax May 2007 pg 65 115. ^ Zoepf, Katherine (18 септември 2008). "Dammam Journal - Saudi Women Find an Unlikely Role Model - Oprah - NYTimes.com". Nytimes.com. doi:Saudi Arabia. http://www.nytimes.com/2008/09/19/world/middleeast/19oprah.html?pagewanted=1&_r=1. Посетено на 2008-11-30. 116. ^ "The History of Oprah's Angel Network". Harpo Productions. http://www.oprah.com/entity/angelnetwork. Посетено на 2008-08-25. 117. ^ The 50 Most Generous Philanthropists 118. ^ "Oprah Winfrey tops list of 30 most generous stars". www.meeja.com.au. 2008-09-12. http://www.meeja.com.au/index.php?display_article_id=200. Посетено на 2008-09-12. 119. ^ Building Oprah Katrina Homes 120. ^ Mirabella, Linda. "Cash Donations, Benefit Concerts, Celebrity Auctions and Celectrity Volunteers to Beneift Victims of Hurricanes Katrina and Rita". LAStarz. http://www.la-starz.com/HurricaneKatrina_CelebrityEfforts.html Архивирано на 22 јуни 2008 г.. Посетено на 2008-08-25. 121. ^ Morehouse College | News Release 122. ^ Boykin, Keith (2006-09-19). "Oprah's Back". keithboykin.com. http://www.keithboykin.com/arch/2006/09/19/oprahs_back Архивирано на 1 ноември 2006 г.. Посетено на 2008-08-25. 123. ^ "Christmas Kindness". Harpo Productions. http://www.oprah.com/entity/seriesandspecials/2003/christmaskindness/pres_2003_ck_main.jhtml Архивирано на 31 август 2008 г.. Посетено на 2008-08-25. 124. ^ "Mandela cheers Oprah's new school". IOL. 2007-01-02. http://www.iol.co.za/index.php?from=rss_News&set_id=1&click_id=&art_id=iol1167724874160B243 Архивирано на 14 јануари 2008 г.. Посетено на 2008-08-25. 125. ^ Samuels, A. (2007, January 8). Oprah goes to school. Newsweek. Retrieved 8 јануари 2007. 126. ^ [2][broken citation] 127. ^ [3][broken citation] 128. ^ About 30,000 see Obama-Oprah In SC - First Read - msnbc.com 129. ^ The Role of Celebrity Endorsements in Politics: Oprah, Obama, and the 2008 Democratic Primary 130. ^ http://www.foxnews.com/story/0,2933,485046,00.html 131. ^ http://www.foxnews.com/story/0,2933,484104,00.html 132. ^ http://www.wbbm780.com/Oprah--Absolutely-Not--Interested-In-Senate-Seat/3726315 133. ^ http://www.msnbc.msn.com/id/28899478/ 134. ^ http://economictimes.indiatimes.com/ET_Cetera/Oprah_Winfrey_named_PETAs_Person_of_the_Year/articleshow/3867001.cms 135. ^ Trash TV pulls America down the tubes - Cover Story | Insight on the News | Find Articles at BNET.com 136. ^ Tuning in to talk - popularity of talk programming | American Demographics | Find Articles at BNET.com 137. ^ Shapiro, Ben (19 март 2003). "The Oprah schnook club". Townhall.com. http://townhall.com/columnists/BenShapiro/2003/03/19/the_oprah_schnook_club Архивирано на 15 јуни 2009 г.. 138. ^ O, The Oprah Magazine October 2006 pg 367 139. ^ Dude Where’s My Country by Michael Moore, pg 87 140. ^ Dude Where’s My Country, pg 255-258 141. ^ Office of the White House Press Secretary (2003-02-06). President Bush: "World Can Rise to This Moment". Press release. http://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2003/02/20030206-17.html. Посетено на 2008-08-25. 142. ^ The Color Purple: The Musical 143. ^ Huff, Richard; Chrisena Coleman (2005-12-03). "It's Win-Winfrey situation for Dave as ratings soar". New York Daily News. http://www.nydailynews.com/entertainment/story/371235p-315854c.html Архивирано на 5 декември 2005 г.. Посетено на 2007-03-05. 144. ^ Yahoo.TV, Letterman to appear on `Oprah' 145. ^ "email account mapi exchange microsoft at urbancelebritynews.com". Urbancelebritynews.com. http://www.urbancelebritynews.com/news/junestories/lucacrisoprahfeud.html Архивирано на 8 јуни 2009 г.. Посетено на 2008-11-30. 146. ^ Poniewozik, James, "Oprah Winfrey, Journalist?" Salon Media Circus; D'Addario, Dan, "The Audacity of Hype", Media Frenzy, [4][broken citation]. 147. ^ de Moraes, Lisa. "Dave Chappelle, Rematerializing Guy", The Washington Post, 4 февруари 2006. Accessed 15 мај 2008. 148. ^ [5][broken citation] 149. ^ Celebrity Scandals and Gossip - NY Daily News 150. ^ WHNT-TV, Huntsville, AL: Our Apologies 151. ^ James Randi's Swift - 2 март 2007 152. ^ Birkenhead, Peter.Oprah's ugly secret, Salon Life, 5 март 2007. Accessed 15 мај 2008. 153. ^ Bercovici, Jeff. "Oprah and Sarah: Anatomy of a Non-troversy - Media Blog - Jeff Bercovici - Mixed Media - Portfolio.com". Portfolio.com. http://www.portfolio.com/views/blogs/mixed-media/2008/09/07/oprah-and-sarah-anatomy-of-a-non-troversy. Посетено на 2008-11-30. 154. ^ a b c d Friedman, Emily (2008-09-05). "Is Oprah Biased? Host Won't Interview Palin". ABC News. http://abcnews.go.com/Entertainment/story?id=5736716&page=1. Посетено на 2008-09-05. 155. ^ a b "Oprah's 'Church' Video Draws Over 5 Million to YouTube". The Christian Post. 2008-04-23. http://www.christianpost.com/article/20080423/oprah-s-church-video-draws-over-5-million-to-youtube.htm. Посетено на 2008-04-23.