Џон Вилијамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џон Вилијамс
Биографски податоци
Родено име Џон Вилијамс
Роден(а) 8 февруари 1932
Потекло Њујорк, САД
Жанрови Филмска музика, класична музика, џез
Занимања композитор, пијанист
Период на активност 1952–денес

Џон Таунер Вилијамс (англиски: John Towner Williams, роден на 8 февруари 1932 година) е американски музички композитор, диригент и пијанист. Во неговата кариера која трае шест децении има напишано музика за многу познати филмови. Неговата филмска музика е помеѓу најдобрата во холивудската историја. Тој ја напишал музиката за познатите филмски серијали: Војна на ѕвездите, Супермен, Сам дома, за првите три филмови за Хари Потер и за сите освен два филмови на Стивен Спилберг вклучувајки ги филмовите Индијана Џонс, Шинлеровата листа, Е.Т., Паркот Јура и Ајкула. Тој е и добитник на пет оскари, четири златни глобуси и седум БАФТА награди за најдобра музика.

Вилијамс композирал музика за четири Олимписки Игри, ја композирал главната музика за ноќните вести на NBC, како и музика за бројни телевизиски серии и концертни дела. Тој служеше како главен диригент на Бостонскиот оркестар за поп музка од 1980 до 1993, а сега е диригент на воениот оркестар.