Војна на световите (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Том Круз и Дакота Фанинг ги толкуваат двата главни ликови на филмот
Том Круз и Дакота Фанинг ги толкуваат двата главни ликови на филмот

Војна на световите — американски филм, во режија на Стивен Спилберг. Главните улоги ги толкуваат: Том Круз, Дакота Фенинг и Тим Робинс. Филмот имал три номинации за наградата „Оскар“.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Земјата е нападната од вонземјани борци-маишини. Истовремено, едно семејство се бори за опстанок.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 857, 28.11.2014, стр. 15.
  2. Антена, број 857, 28.11.2014, стр. 15.