На запад ништо ново (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„На запад ништо ново“
Филмски плакат
РежисерЛуис Мајлстоун
ПродуцентКарл Лимли Џуниор
СценаристЕрих Марија Ремарк (новела)
Максвел Андерсон]] (адаптација & дијалог)
Џорџ Абот (сценарио)
Дел Ендрус (адаптација)
К. Гарднер Суливан (надзорник)
Луис Мајлстоун (без заслуга)
Главни улогиЛуис Волхејм
Лу Ајрис
МузикаДејвид Брокмен
КинематографијаАртур Едисон
МонтажаЕдгар Адамс
ДистрибутерUniversal Studios
Премиерааприл 21 1930 (1930-04-21)
Времетраење138 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$1.2 милиони[1]

На запад ништо ново е американски воен филм од 1930, снимен врз основа на истоимена новела од Ерих Марија Ремарк. Филмот бил режиран од Луис Мајлстоун, а глумеле Луис Волхејм, Лу Ајрис, Џон Реј, Арнолд Луси и Бен Александар.

„На запад ништо ново“ се смета за реален и страшен приказ на војувањето во Првата светска војна и е рангиран на #54 на листата „100 години... 100 филма“ на американскиот филмски институт. Во јуни 2008, по избирањето на 1.500 работници од креативната заедница, АФИ ги објавил неговите 10 најдобри 10 - десетте филма во секој од десетте „класични“ американски жанрови; „На запад ништо ново“ бил рангиран на седмата позиција за најдобар филм во жанрот епика.[2][3] Во 1990 филмот бил одбран да биде зачуван од страна на библиотеката за национално филмски регистар на САД обележувајќи го како „културно, истористи или естетски значаен“. Овој фил бил првиот кој освоил два оскари: Оскар за најдобра продукцја и Оскар за најдобар режисер.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бокс Офис информации за На запад ништо ново. Проверено на 13 април 2012.
  2. Американски филмски институт (17 јуни 2008). „АФИ - 10 филм во 10-те класични жанрови“. ComingSoon.net. Архивирано од изворникот 2008-06-19. Посетено на 2008-06-18.
  3. „Топ 10 епики“. American Film Institute. Архивирано од изворникот 2008-06-19. Посетено на 18 јуни 2008.
  4. http://www.imdb.com/title/tt0020629/awards

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>