Колку зелена беше мојата долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Колку зелена беше мојата долина“
Колку зелена беше мојата долина - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерЏон Форд
ПродуцентДерил Ф. Занук
РаскажувачИрвинг Пичел
НастапуваатВолтер Пиџион
Морин Охара
Ана Ли
Доналд Крисп
Роди Мекдовал
МузикаАлфред Њуман
КинематографијаАртур К. Милер
МонтажаЏејмс Б. Кларк
Дистрибутер„20th Century Fox“
Премиераоктомври 28 1941 (1941-10-28)
Времетраење118 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Велшки
Буџет$1.25 милиони
Бруто заработка$6,000,000

Колку зелена беше мојата долина е американски филм драма режиран од Џон Форд. Филмот е заснован на истоимената новела на Ричард Ливелин од 1939, продуциран е од Дерил Ф. Занук, а сценариото е напишано од Филип Дјуни. Во филмот глумат Волтер Пиџион, Морин Охара, Ана Ли, Доналд Крисп и Роди Мекдовал. Колку зелена беше мојата долина бил номиниран за десет академски награди[1] и освоил пет од нив, меѓу кои и оскар за најдобар филм, победувајќи ги во истата категорија филмовите „Граѓанинот Кејн“, „Малтешкиот сокол“, „Сомневање“ и „Наредник Јорк“.

Филмот ја обработва приказната за Морганови, блиска, работлива Велшка фамилија во времето на влезот во дваесетиот век. Акцентот е ставен на социо-економскиот начин на живот и фамилијарното распаѓање.

Во 1990, Колку зелена беше мојата долина бил избра да биде зачуван во националниот филмски регистар на САД како „културолошки, историски или естетски значаен“.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Њујорк Тајмс: „Колку зелена беше мојата долина“. Њујорк Тајмс. конс. 13 декември, 2008. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]