Ганди (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ганди“
Ганди (филм) - плакат.png
Филмскиот плакат
Режисер Ричард Атенбороу
Продуцент Ричард Атенбороу
Настапуваат Бен Кингсли
Музика Рејви Шанкар
Џорџ Фентон
Кинематографија Били Вилијамс
Рони Тејлор
Монтажа Џон Блум
СтудиоGoldcrest Films
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера 30 ноември, 1982 - Индија
3 декември, 1982 - ОК
Времетраење 191 минутa
Држава ИндијаИндија
 Обединето Кралство
Јазик Хиндиски
Англиски
Буџет $22 милиони
Бруто заработка $52.767.889[1]

Ганди е биографски филм од 1982, заснован на животот на Махатма Ганди кој се залагал за отпор без насилство против британската колонијална власт во Индија за време на првата половина од 20. век. Филмот бил режиран и продуциран од Ричард Атенбороу, а насловната улога ја игра Бен Кингсли.[2] И двајцата добиле оскар за нивните придонеси во филмот, а помеѓу осумте оскари, „Ганди“, добил оскар и за најдобар филм.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бокс Офис информации за „Ганди““. „Box Office Mojo“. http://boxofficemojo.com/movies/?id=gandhi.htm. посет. 29 јануари, 2012 г. 
  2. Филмски прегледи во „Variety“ - 24 ноември, 1982.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: