Ловецот на елени

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ловец на елени)
„Ловецот на елени“
Филмскиот плакат
РежисерМајкл Кимино
ПродуцентБери Спајкингс
Мајкл Дилеј
Мајкл Кимино
Џон Пиверал
Главни улогиРоберт Де Ниро
Кристофер Вокен
Џон Казали
Џон Севиџ
Мерил Стрип
МузикаСтенли Маерс
КинематографијаВилмос Зигмонд
МонтажаПитер Зинер
СтудиоEMI Films
ДистрибутерUniversal Studios“ (САД)
„EMI Films“ (низ цел сцет)
Премиера8 декември 1978
Времетраење183 минути
Земја САД
 Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$15 милиони[1]
Бруто заработка$50.000.000[2]

„Ловецот на елени“ (англиски: The Deer Hunter) — американски драмски филм од 1978, режиран и напишан од сосценаристот Мајкл Чимино во кој се обработува приказната за тројца руско-американски пријатели кои работат во топилница за железо и за нивното учество во виетнамската војна. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Роберт Де Ниро, Кристофер Вокен, Џон Севиџ, Џон Казали, Мерил Стрип и Џорџ Џунџа. Дејствието во филмот се одвива во Клертон, Пенсилванија, јужно од Питсбург, и подоцна во Виетнам за време на војната, односно во шумските предели и во градот Сајгон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ловец на елени“ (1978). „Box Office Mojo“. Проверено на 26 мај 2010.
  2. „Бокс Офис информации за „Ловец на елени". The Numbers. Посетено на 25 јуни 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>