Апартман (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Апартман“
Апартман (филм) - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Били Вајлдер
Продуцент Били Вајлдер
Сценарист Били Вајдер
И. Дајмонд
Настапуваат Џек Лемон
Ширли Меклин
Фред Мекмуреј
Музика Адолф Дуч
Кинематографија Џозеф Лашел
Монтажа Даниел Мендел
Студио The Mirisch Company
Дистрибутер United Artists
Премиера јуни 15 1960 (1960-06-15)
Времетраење 125 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $3 милиони
Бруто заработка $24.600.000[1]

Апартман е американски комедија/драма филм од 1960, продуциран и режиран од Били Вајлдер, а во главните улоги играат Џек Лемон, Ширли Меклин и Фред Мекмуреј. „Апартман“ бил следбеник на филмот „Некои го сакаат топло“ на Вајлдер и, како и неговиот претходник, станал комерцијален и критичарски хит заработувајќи 25 милиони американски долари во првата недела од прикажувањето. Филмот бил номиниран за 10 оскари и освоил пет од нив, меѓу кои и оскар за најдобар филм.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бокс Офис информации за „Апартман“. Проверено на 13 април, 2012

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: