Том Џонс (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Тон Џонс“
Филмскиот плакат
РежисерТони Ричардсон
ПродуцентТони Ричардсон
Мајкл Холден
Оскар Ливенстејн
Мајкл Балкон
СценаристЏон Озборн
Главни улогиАлберт Финеј
Сузана Јорк
Хју Грифит
Едит Еванс
Дајен Силенто
Џојс Редмен
МузикаЏон Адисон
КинематографијаВолтер Лесли
МонтажаЕнтони Гибс
СтудиоWoodfall Film Productions
ДистрибутерUnited Artists(ОК)
Lopert Pictures Corporation(САД)
Премиерасептември 29 1963 (1963-09-29) (Венеција)
октомври 6 1963 (1963-10-06) (САД)
Времетраење128 минути
121 минути (режисерско скратување)
Земја Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$1 милион
Бруто заработка$11.922.000

Том Џонс е британски авантуристички филм од 1963, адаптација на романот „Историјата на Том Џонс“ од Хенри Филдинг (1749). Главната улога во филмот ја толкува Алберт Финеј. „Том Џонс“ станал еден од најдобро критички профатени филмови, како и една од најпопуларните комедии во тоа време,[1] освојувајќи 4 оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм. Филмот бил режиран од Тони Ричардсон, а сценариото било напишано од Џон Озборн.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Скот, A. O. (7 февруари 2005). „Жал ни е“. Њујорк Тајмс. Архивирано од изворникот на 2003-10-01. Посетено на 25 мај 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>