Господар на прстените: Враќањето на кралот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Господар на прстените: Враќањето на кралот“
Господар на прстените - Враќањето на кралот (филм) - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерПитер Џексон
ПродуцентПитер Џексон
Бери Озборн
Френ Волш
Главни улогиИлаја Вуд
Ијан Мекелен
Шон Остин
Енди Серкис
Виго Мортенсен
Доминик Монаган
Били Бојд
Џон Дејвис
Орландо Блум
Лив Тајлер
МузикаХауард Шор
КинематографијаЕндру Лесни
МонтажаЏими Селкирк
СтудиоWingNut Films
ДистрибутерNew Line Cinema
Премиера1 декември 2003
(Велингтон, премиера)
18 декември 2003
(Нов Зеланд)
Времетраење200 минути[1]
250 минути (продолжена верзија)
ДржаваНов ЗеландНов Зеланд
ЈазикАнглиски
Буџет$94 милиони[1]
Бруто заработка$1.119.929.521[1]

Господар на прстените: Враќањето на кралот е епски/драма филм[2][3] од 2003, режиран од Питер Џексон. Филмот е заснован на вториот и третиот дел од книгата „Господар на прстените“ на Џ. Р. Р. Толкен. Овој филм е последниот од серијалот, по „Господарот на прстените: Дружината на Прстенот“ (2001) и „Господарот на прстените: Двете кули“ (2002). Филмот освоил 11 награди „Оскар“, со што им се приклучил на „Бен Хур“ и „Титаник“ како филмови со најмногу освоени „Оскари“.[4]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Господар на прстените:Враќањето на кралот (2003)“. „Box Office Mojo“. Посетено на 3 февруари 2009.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-06-11. Посетено на 2012-08-01.
  3. „Вистина: „Господар на прстените". „The San Francisco Chronicle“. 30 декември 2001. Архивирано од изворникот на 2011-02-10. Посетено на 2012-08-01.
  4. Наташа Спирова-Серафимова, „Хари Потер заработи седум милијарди долари, а Господарот на прстените 17 оскари“, Антена, број 900, 25.9.2015, стр. 10-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}