Во топлината на ноќта

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Во топлината на ноќта“
Во топлината на ноќта - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерНорман Џувисон
ПродуцентВолтер Мајриш
Главни улогиСидни Поитјер
Род Стигер
Ворен Отис
Ли Грент
МузикаКвинси Џонс, Реј Чарлс (вокали)
КинематографијаХаскел Векслер
МонтажаХал Ашби
СтудиоThe Mirisch Corporation
ДистрибутерUnited Artists
Премиераавгуст 2 1967 (1967-08-02)
Времетраење109 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$2 милиони
Бруто заработка$24.379.978[1]

Во топлината на ноќта е американски мистериозен филм од 1967, заснован на истоимениот роман од Џон Бал издаден во 1965. Во филмот се обработува приказната за Вирџил Тибс, Афроамериканец, политички детектив од Филаделфија, кој се вмешува во расистичка истрага за убиство во мал град во Мисисипи. Филмот освоил пет оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм. Главните улоги ги толкуваат Сидни Поитјер, Род Стигер и Ворен Отис, а режиран е од Норман Џувисон.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бокс Офис информации за „Во топлината на ноќта". The Numbers. Посетено на 8 март 2012.
Библиографија
  • Дубос, Џејмс (2008). Во потрага на Спарта. lulu.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}