Цимарон

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Цимарон“
Филмскиот плакат
РежисерВесли Раглс
ПродуцентВилијам Лебарон
СценаристХауард Истбрук
Главни улогиРичард Дикс
Ајрин Дјун
Естел Тејлор
Роско Атис
МузикаМакс Стејнер
КинематографијаЕдвард Кронџагер
МонтажаВилијам Хамилтон
Дистрибутер„RKO Pictures“
Премиерафевруари 9 1931 (1931-02-09)
Времетраење123 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$1.5 милиони

Цимарион е холивудски филм од 1931, режиран од Весли Раглс. Заснован е на истоимениот роман од Етна Фербер.[1]

Оскари 1930-1931[уреди | уреди извор]

Награда Резултат Победник
Најдобар филм Победничка „Цимарон“
Најдобар режисер Номинирана Весли Раглс
Победил Норман Таурог за филмот Скипи
Најдобар глумец Номинирана Ричард Дикс
Победил Лајонел Беримор за улогата во Слободна душа
Најдобра катерка Номинирана Ајрин Дјун
Победничка била Мери Дреслер за улогата во - Мин и Бил
Најдобро адаптирано сценарио Победничка Хауард Истбрук
Најдобра сценографија Победничка Макс Ри
Најдобра кинематографија Номинирана Едвард Кронџагер
Победил Флојд Крозби за филмот Табу

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Deming, Mark. "Cimarron (1960)". AllMovie. Retrieved April 21, 2022.


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>