Цимарон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Цимарон“
Цимарон - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Весли Раглс
Продуцент Вилијам Лебарон
Сценарист Хауард Истбрук
Настапуваат Ричард Дикс
Ајрин Дјун
Естел Тејлор
Роско Атис
Музика Макс Стејнер
Кинематографија Едвард Кронџагер
Монтажа Вилијам Хамилтон
Дистрибутер „RKO Pictures“
Премиера февруари 9 1931 (1931-02-09)
Времетраење 123 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $1.5 милиони

Цимарион е холивудски филм од 1931, режиран од Весли Раглс. Заснован е на истоимениот роман од Етна Фербер.

Оскари 1930-1931[уреди | уреди извор]

Награда Резултат Победник
Најдобар филм Победничка „Цимарон“
Најдобар режисер Номинирана Весли Раглс
Победил Норман Таурог за филмот Скипи
Најдобар актер Номинирана Ричард Дикс
Победил Лајонел Беримор за улогата во Слободна душа
Најдобра катерка Номинирана Ајрин Дјун
Победничка била Мери Дреслер за улогата во - Мин и Бил
Најдобро адаптирано сценарио Победничка Хауард Истбрук
Најдобра сценографија Победничка Макс Ри
Најдобра кинематографија Номинирана Едвард Кронџагер
Победил Флојд Крозби за филмот Табу