Оскар за најдобро адаптирано сценарио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оскар за најдобро адаптирано сценарио
ДржаваСоединети Американски Држави Уреди на Википодатоците
ДоделуваАкадемија за филмски уметности и науки Уреди на Википодатоците
Мрежно местоhttp://www.oscars.org Уреди на Википодатоците


Оскар за најдобро адаптирано сценарио (анг: Academy Award for Writing Adapted Screenplay) ― Награда од Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС) за најдобро сценарио прилагодено за филм од претходно постоечки материјал. Најчесто прилагодувани медиуми се романите, но често се адаптираат и други наративни формати како театарски претстави, мјузикли, раскази, ТВ серии, па дури и други филмови и филмски ликови. Според овој стандард сите продолженија од еден филм исто така се сметаат за адаптации (врз основа на приказната и ликовите од оригиналниот филм).

Порано оваа награда била позната како Оскар за најдобро сценарио засновано на материјал од друг медиум.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Academy Awards Best Screenplays and Writers“.
  2. „Oscar Week: Best Adapted Screenplay“. 21 February 2008.