Вод на смртта

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Вод на смртта“
Филмскиот плакат
РежисерОливер Стоун
ПродуцентАрнолд Копилсон
СценаристОливер Стоун
Главни улогиТом Беринџер
Вилием Дефо
Чарли Шин
МузикаЏорџ Делру
КинематографијаРоберт Ричардсон
МонтажаКлер Симпсон
СтудиоHemdale Film Corporation
ДистрибутерOrion Pictures
Премиера19 декември 1986
Времетраење120 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$6 милиони
Бруто заработка$138.530.565[1]

Вод на смртта (англиски: Platoon) — американски воен-филм од 1986, режиран од Оливер Стоун, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Том Беринџер, Вилјем Дефо, Форест Витекер и Чарли Шин. Овој филм е првиот од трилогијата на Стоун за виетнамската војна.[2] Поради реализмот во прикажувањето на воените дејства и осудата на војната, филмот добил четири награди „Оскар“: за најдобар филм, за режија, за звук и за монтажа.[3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот ги прикажува доживувањата на еден мал воен одред во Виетнамската војна во текот на 1967 година. Настаните во филмот се раскажани преку исповедот на младиот доброволец (го игра Шин), кој дури откако ќе замине на фронтот сфаќа колку бил наивен неговиот идеализам и колку е страшна војната. Таму, малдиот војник се соочува со дрогата што ја користат војниците, со насилството над цивилното население, итн. Момчето се наоѓа растргнато меѓу двајца пониски офицери, суровиот професионалец (го игра Беринџер) и хуманиот офицер (го игра Дефо).[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Box Office Mojo (проверено на 13 април 2012)
  2. Метјус, Џек (25 јануари 1987). „„Вод на смртта"- Холивуд чекори на златен рудник“. „The Los Angeles Times“. Посетено на 22 март 2011.
  3. 3,0 3,1 „HRT (проверено на 25.4.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-09-12. Посетено на 2017-10-03.

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>